Zbliża się wiosna, a więc pora roku, w której większość ludzi przeprowadza porządki w swoim domu. Sprzymierzeńcem takowych porządków jest wiosenna, słoneczna pogoda, bowiem sprzyja ona wietrzeniu pomieszczeń, czy ułatwia wysychanie różnorodnych farb. Odświeżenie pomieszczeń po zimie jest bardzo trafnym rozwiązaniem, gdyż często wnętrze wydaje się być nieświeże. Poza tym, kompleksowe remonty mieszkań przeprowadzane zimą często przysparzają wiele zmartwień i utrudnień. Dodatnie temperatury umożliwią szybsze zakończenie wielorakich prac.

Na pomoc w tej dziedzinie przychodzą nam firmy remontowe. Na polskim rynku pracy takowych firm remontowych możemy spotkać bardzo wiele. Często okazuje się tak, że dana działalność nie wykonuje deklarowanych obowiązków lub obiecane, profesjonalne i fachowe prace nie znajdują swojego potwierdzenia w praktyce. Renowacja pomieszczeń to niełatwe zadanie, w związku z tym należy wybrać ekipę remontową, która bezproblemowo i profesjonalnie zrealizuje oczekiwania swojego klienta wobec prac związanych z odnowieniem.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem, który należałoby wykonać przed wyborem jakiegokolwiek przedsiębiorstwa jest sporządzenie planu, uwzględniając w nim wszystkie zmiany, jakie chcemy zaprowadzić na powierzchni przeznaczonej do renowacji. Zarówno może to wiązać się z drobnymi, niedużymi zmianami, jakimi są, np. malowanie ścian, kładzenie podłogi czy wymiana okien lub drzwi, jak również z gruntownym, generalnym odnowieniem, podczas którego mogą zostać zburzone ściany działowe czy przerabiane różnorakie instalacje.

Niezależnie czy zakres prac będzie mały czy bardzo duży- warto przygotować się na zmiany i uzbroić w niezbędny zasób wiadomości z tym związanych. Tak przemyślany plan znacznie ułatwi pracę i pozwoli uniknąć zbędnych problemów, zamieszania i chaosu.

Własny kosztorys

Gdy etap planowania mamy już za sobą, wtedy bardzo dobrym rozwiązaniem będzie sporządzenie własnego kosztorysu, zanim zrobi to potencjalna ekipa remontowa. Należy uwzględnić w nim przede wszystkim koszt finansowy jaki chcemy i możemy przeznaczyć na takowe prace. Warto zapoznać się także z obecnymi cenami potrzebnych materiałów, które znajdziemy niemal w każdym sklepie budowlanym.  

Do tego celu przyda się nam porównywarka cen lub dowolny kalkulator budowlany, który jest dostępny w sieci. Warto zaznaczyć, że jeśli wynajmujemy profesjonalną ekipę, wówczas do swojego kosztorysu trzeba wpisać również koszt robocizny. Bazując na tych informacjach będziemy w stanie mniej więcej skonkretyzować wstępną cenę odrestaurowania danej powierzchni.

Jak znaleźć dobrą ekipę?

Dobranie fachowego i kompetentnego zespołu stanowi połowę sukcesu. Niestety, jest to bardzo trudne i czasochłonne zajęcie. Zazwyczaj najlepsze firmy budowlane cieszą się również nienaganną opinią. Warto więc upewnić się, co do terminu realizacji zlecenia.

Jeśli chcemy, aby wszelkie remonty były wykonane profesjonalnie i bez zastrzeżeń warto na usługę takiej ekipy zaczekać. Natomiast, jeżeli zależy nam, by prace wykonane zostały w jak najkrótszym czasie- należy szukać fachowców dalej. Jednak trzeba uważać, ponieważ w takim wypadku nie trudno natknąć się na oszustów.

prace budowlane

Opinia wśród klientów

Przy wyborze potencjalnej ekipy warto zasięgnąć opinii byłych klientów bądź kogoś ze znajomych czy rodziny. Z pewnością umożliwi to trafniejszy wybór. W małych miasteczkach bądź wsiach bez wątpienia łatwiej jest uzyskać szczerą opinię niż w wielkich miastach, gdzie wszyscy pozostają anonimowi.

Każdy prężnie działający biznes posiada swoją stronę www, gdzie widnieje oferta obejmująca zakres prac oraz wszelkie niezbędne informacje. Jeżeli nie możemy usłyszeć opinii o danej działalności od byłych klientów, wówczas istnieje możliwość przeczytania opinii innych na wszelkich forach bądź innych stronach internetowych, które są dostępne dla każdego. Pod uwagę należy wziąć pozytywne, jak również negatywne opinie. To znacznie ułatwi nam nasze typowanie.

Zapoznanie się z ofertą

Gdy zasięgnęliśmy już wiarygodnej, szczerej opinii o interesujących nas przedsiębiorstwach następnym krokiem jest zapoznanie się z ofertą.

Zazwyczaj taka firma remontowa może składać się z jednej lub kilku osób. Istotnym faktem, na który należy zwrócić uwagę jest to, iż przy gruntownej renowacji jedna osoba-nawet dobry fachowiec w pojedynkę nie jest w stanie wykonywać wszystkich czynności budowlanych. Przy ostatecznym wyborze nie należy również kierować się najniższą ceną. W gruncie rzeczy jest to cecha, która przyciąga uwagę klienta. Niestety atrakcyjna, niska cena nie zawsze idzie w parze z profesjonalnymi umiejętnościami, jakie może zaoferować nam działalność.

Niemal ogół firm prowadzi swoją stronę internetową, gdzie znajduje się większa część realizacji, przykładem jest firma http://ad-inwest.eu/remonty-wroclaw/, która zajmuje się wykończeniem mieszkań pod klucz na terenie Wrocławia. Na niej często zamieszczane są zdjęcia z wykonywanych prac, z którymi możemy się zapoznać i ocenić, czy owe usługi spełniają nasze oczekiwania.

przykład mieszkania wyremontowanego przez A&D Inwest

Certyfikaty i uprawnienia

Jeżeli udało nam się już wybrać orientacyjną firmę, wówczas warto zapytać o posiadane referencje. Kluczowym uprawnieniem jest certyfikat wystawiony przez producenta materiałów budowlanych. Coraz częstsza jest także możliwość odwiedzenia danej ekipy podczas pracy remontowej, co pozwala naocznie zobaczyć, jak wygląda jej przeprowadzenie oraz efekt końcowy.

Jakich firm unikać?

Przede wszystkim należy unikać przedsiębiorstw, które przez rozpoczęciem robót budowlanych chcą pobrać zaliczkę. Niestety, często zdarza się tak, że po opłaceniu zaliczki czas oczekiwania na fachowców znacznie się wydłuża. Dodatkowo, jeśli po bliższym zapoznaniu się z działalnością widoczny jest brak organizacji, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż tak potoczą się inne remonty mieszkań.

W przypadku, gdy jest to spółka kilkuosobowa warto zwrócić uwagę na zatrudnionych pracowników. Często mogą być to osoby nieprofesjonalne i niekompetentne, a zatrudnione niekiedy zupełnie przypadkowo. Zła relacja szefa z pracownikami również może skutkować na kiepskiej i nie fachowej pracy.

Sporządzenie umowy z wybraną ekipą

W przypadku, gdy zdecydowaliśmy się już na konkretną ekipę na początek należałoby sporządzić podstawową umowę. Taka umowa powinna zawierać dane obu stron- zleceniodawcy i wykonawcy robót, termin wykonania prac(łącznie z uwzględnieniem kar za niewywiązanie się z umowy), sposób wykonania prac oraz termin płatności(zaliczki oraz części zasadniczej). Dzięki temu, że umowa zostanie podpisana przez obydwie strony- bez problemu pozwoli to na dochodzenie do swoich praw i żądanie poprawek.

Kontrola prac

Oprócz zatrudnienia ekipy remontowej warto byłoby na bieżąco śledzić jej pracę. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne. Taki nadzór jest kluczowe, ponieważ istnieje możliwość wprowadzenia ewentualnych zmian czy poprawek oraz zwrócenia uwagi na prawdopodobne błędy. Doglądanie robót pozwoli ocenić zleceniodawcy, czy wykonawca w każdym stopniu wywiązuje się w zawartych w umowie zobowiązań.

fachowiec podczas pracy

Podsumowanie

Dobra firma jest gwarantem spokoju psychicznego oraz fizycznego. Niektórych zadań związanych z renowacją człowiek nie jest w stanie wykonać samodzielnie, wtedy często nasuwa się myśl skorzystania z usług firmy remontowej. Jednak należy jednak pamiętać, że wybór rzetelnej ekipy nie należy do najłatwiejszego zadania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ