Dekoracja i wyposażenie łazienki jest trudnym zadaniem. Musimy połączyć w jednym projekcie funkcjonalność, komfort i estetykę. Znalezienie odpowiedniego źródła ciepła to jedno z największych wyzwań. Jakie rozwiązania związane z ogrzewaniem łazienki proponują nam obecnie producenci?

Opcja grzewcza nr 1 – Ogrzewanie podłogowe
Na początek opcja ta może – w pewnym sensie – wydawać nam się ostateczną, a wielu osobom kojarzy się z luksusem. W rzeczywistości, ogrzewanie podłogowe jest technicznie rzecz biorąc najstarszą formą ogrzewania wnętrz, stworzoną i do pewnego stopnia udoskonaloną przez inżynierów rzymskich. Choć niektóre źródła sugerują, że starożytni Egipcjanie wynaleźli ten sposób ogrzewania znacznie wcześniej. Zalet ogrzewania podłogowego trudno nie dostrzegać.

Jeśli nasza łazienka ma stosunkowo niewielką powierzchnię, a przestrzeń w tym pomieszczeniu jest na wagę złota, wtedy ogrzewanie podłogowe wydaje się jedyną sensowną opcją. Nie będziemy musieli dokonywać wyboru między powieszeniem na ścianie grzejnika, a jednej czy dwóch dodatkowych szafek z miejscem do przechowywania. Chociaż, tradycyjne grzejniki potrafią generować ciepło szybciej, niż system ogrzewania podłogowego, moc grzewcza z reguły pozostaje taka sama.

Opcja ogrzewania nr 2 – grzejniki łazienkowe
Drugą opcją ogrzewania łazienki są tradycyjne grzejniki i podgrzewane wieszaki na ręczniki. Korzyści z ich zamontowania są dość jasne i niepodważalne. Nie tylko mogą one wpasować się w ogólny system ogrzewania w domu lub mieszkaniu, ale także doskonale współgrać z różnymi stylami aranżacji przestrzeni od stylu klasycznego, przez minimalistyczny, po nowoczesny. Grzejniki łazienkowe są obecnie dostępne w tak wielu opcjach, że wybór idealnego modelu nie sprawi nam najmniejszych trudności. Mamy do dyspozycji szeroką gamę kolorów, wymiarów i kształtów. Możemy zdecydować się na grzejniki poziome lub pionowe i w zależności od powierzchni pomieszczenia zakupić niewielki kompaktowy grzejnik lub taki, który zajmuje niemal całą szerokość ściany. Doskonałym wyborem do łazienki są wielofunkcyjne grzejniki ręcznikowe. Zapewniają one dodatkowe ciepło w łazience, a jednocześnie służą do suszenia wilgotnych ręczników. Dzięki takiemu rozwiązaniu po kąpieli lub prysznicu możemy mieć zawsze pod ręką ciepły, suchy ręcznik. Ręczniki nie pozostają zbyt długo zawilgocone, a więc ryzyko rozwoju pleśni i bakterii jest znacznie mniejsze.

Alternatywnie możemy zdecydować się na grzejnik łazienkowy lub wieszak na ręczniki zasilany energią elektryczną. Zaczyna pracować po podłączeniu do gniazdka i naciśnięcie włącznika. Co istotne, takie urządzenie działa całkowicie niezależnie od systemu centralnego ogrzewania. Nie wymaga ogrzewania włączonego dla całego domu tylko po to, aby użyć jednego, konkretnego grzejnika. Jeżeli chcemy wysuszyć ręcznik przed wzięciem prysznica, wystarczy odpowiednio wcześniej włączyć grzejnik elektryczny. Pamiętajmy jednak, że nawet, jeśli chcemy zainstalować relatywnie prosty grzejnik elektryczny, najlepiej skorzystać z usług wykwalifikowanego specjalisty. Samodzielny montaż może być dla nas niebezpieczny.

Wymiary pomieszczenia i ekonomiczna wydajność cieplna
Wybierając rozwiązanie grzewcze, które preferujemy w swojej łazience, pamiętajmy, by wziąć pod uwagę kształt i rozmiar samego pomieszczenia. Dlaczego jest to takie ważne? Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe, będzie to miało wpływ na rozmiar systemu, który instalujemy pod podłogą – im większa przestrzeń ogrzewania podłogowego, tym wyższe koszty. Znając wymiary pomieszczenia, możemy łatwo obliczyć odpowiednią moc cieplną grzejników, aby nie marnować energii i oszczędzać pieniądze.

Dobór grzejnika pod kątem estetycznym
Funkcjonalność jest zawsze najważniejsza w przypadku domowego ogrzewania, niezależnie od pomieszczenia. Jednak liczy się również wygląd grzejników i ich dopasowanie do stylu i charakteru wnętrza. Wybór dostępnych stylów grzejników jest bardzo szeroki. Nowoczesne typy grzejników np. wykończone chromem, minimalistycznie wyglądające grzejniki drabinkowe do łazienki czy kompaktowe grzejniki idealne dla niewielkich pomieszczeń znakomicie wpisują się we współczesne wzornictwo. Z kolei grzejniki kolumnowe w tradycyjnym stylu mogą dodać łazience prawdziwej elegancji.

sklep z grzejnikami terma

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ