Łóżko to jeden z najważniejszych mebli w naszym domu. Ważne jest więc to, by było wygodne i umożliwiało regenerację organizmu po ciężkim dniu pracy. Jednym z głównych jego elementów jest materac. To od niego przede wszystkim zależy czy nasz wypoczynek będzie komfortowy. Dla skutecznej ochrony i higieny warto razem z nim zaopatrzyć się również w odpowiedni ochraniacz na materac. Jak wybrać taki, który będzie nam służył długie lata i zapewni łatwe utrzymanie materaca w czystości? O tym już za chwilę.
1. Rodzaje mat
Ochraniacze na materac sprawdzają się w przypadku łóżek dziecięcych, osób starszych, chorych czy kobiet w trakcie połogu. To także praktyczne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy lubią błogie, wielogodzinne lenistwo z filiżanką kawy w ręku. Ochraniacze na materac są również przydatne w domach, w których przebywają zwierzęta.
Na rynku dostępne są różne rodzaje ochraniaczy na materac. Warto zastanowić się nieco dłużej nad tym, jaki rodzaj będzie dla nas najlepszy. Na uwagę zasługują ochraniacze na materac, które przypominają prześcieradło z gumką. Można je ściśle dopasować do materaca różnej grubości, dlatego ich wybór jest bardzo praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem.
2. Wodoodporność
Kupując ochraniacz na materac warto sprawdzić czy jest wodoodporny. Tylko taki zapewni skuteczną ochronę materaca przed płynami czy innymi zabrudzeniami. Na rynku dostępnych jest wiele ochraniaczy, które posiadają dodatkowe, nieprzemakalne powłoki. Tego typu ochraniacze są bardzo praktyczne i jednocześnie komfortowe.
3. Materiał
Kolejną ważną rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę wybierając ochraniacz na materac jest to, czy materiał zapewnia wymianę powietrza oraz, czy nie podrażnia skóry i układu oddechowego. Najlepszym wyborem będzie materiał jednocześnie miły w dotyku i zapewniający skuteczną ochronę przed wilgocią, przykładowo ochraniacz na materac z dolną powłoką PU (Poliuretan). Warto także sprawdzić, czy wybrany model posiada gumy wszyte w rogach. Dzięki nim ochraniacz nie będzie się przemieszczał i dobrze dopasuje się do materaca.
Najczęstszymi materiałami, wykorzystywanymi do produkcji ochraniaczy na materac są:
- miękka frotte w zestawieniu np. z paroprzepuszczalną membraną poliuretanową PU – pełna ochrona materaca.
- frotte w połączeniu z wodoodporną powłoką PVC – zapewnia pełną ochronę materaca, ale nie przepuszcza powietrza i „szeleści”.
- gruba tkanina bawełniana typu molton z membraną – gwarantuje pełną ochronę materaca
- pikowana tkanina typu policotton – zabezpiecza tylko przez uszkodzeniami mechanicznymi
- przepikowana tkanina typu mikrofibra i włóknina powleczona membraną PU (poliuretanową) – zapewnia najwyższy komfort w trakcie snu i gwarantuje pełną ochronę materaca
- dzianina jersey z membraną poliuretanową – zapewnia pełną ochronę materaca
- tkanina bawełniana i poliamidowych z wplecioną srebrną nitką, która rozładowuje ładunki elektrostatyczne, by niwelować negatywne skutki ewentualnej lokalizacji łóżka w obrębie żył wodnych – zapewnia ochronę tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi
Warto pamiętać o tym, że tylko ochraniacze z paroprzepuszczalną membraną poliuretanową PU stanowią skuteczną barierę ochronną dla płynów, grzybów, bakterii oraz roztoczy.
4. Praktyczność użytkowania
Dodatkowym kryterium wyboru powinno być to jak szybko można go założyć. W zależności od wielkości materaca oraz materiału, z którego jest on wykonany, zdejmowanie i ubieranie może być w różnym stopniu komfortowe. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy ochraniacz na materac nieco skurczy się po praniu. Wtedy ponowne założenie go na materac może okazać się dość uciążliwe. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie funkcjonalna mata ochronna. Wiele z nich posiada w rogach specjalne gumki, które pozwalają idealnie dopasować wielkość maty do swojego materaca. W sprzedaży dostępne są również ochraniacze, które są nie tylko nakładane na materac od góry, ale również po bokach, czyli tzw. „pełne obszycie”. Inne zostały uszyte w formie nakładek (przypominają tradycyjne prześcieradła). Nie cieszą się one jednak zbyt dużą popularnością, ponieważ podobnie jak prześcieradło przesuwają się i codziennie musimy je układać na nowo.
5. Sposób czyszczenia
Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego modelu ochraniacza, poświęćmy przynajmniej krótką chwilę na sprawdzenie w jakiej temperaturze można go prać lub w jaki sposób czyścić. Zdecydowanie najlepszy będzie taki materiał, który można prać w wysokich temperaturach, ponieważ w przypadku ciężkich do usunięcia zabrudzeń łatwiej będzie nam utrzymać go w czystości. Niektóre ochraniacze można nawet poddawać sterylizacji w temperaturze 120 C, inne zaś wymagają czyszczenia w pralni chemicznej.
Sen jest jedną z najważniejszych potrzeb organizmu. Zadbajmy więc o to, by był zdrowy inwestując nie tylko w wygodny materac, ale również dobrej jakości ochraniacz. Ten wykonany z najwyższej jakości materiału, łatwy w zakładaniu i praktyczny w utrzymaniu czystości pozwoli nam na wygodny wypoczynek każdej nocy i zachowanie dobrego wyglądu materaca na długie lata.