oświetlenie zewnętrzne i ogrodowe

Oświetlenie ogrodowe i zewnętrzne musi spełniać nie tylko rolę estetyczną ale także praktyczną. Dzięki odpowiedniej i prawidłowo zaplanowanej aranżacji oświetleniowej zapewniamy sobie bezpieczeństwo po zmroku, poruszając się alejkami w ogrodzie. W instalacji oświetlenia, warto jednak posłużyć się sprawdzonymi poradami i zachować metodę złotego środka, gdyż lampy ogrodowe w zbyt dużej liczbie mogą niestety skutecznie zaburzyć przestrzeń ogrodu tym samym ingerując w piękno zieleni. Prawidłowo rozmieszczone źródła światła przyczynią się do wyeksponowania uroku Twojego ogrodu i wykreują magiczną atmosferę po zmroku. Na co zwrócić uwagę  i jak wybrać oświetlenie? Dowiedz się w jaki sposób rozplanować oświetlenie w ogrodzie aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Oświetlenie ogrodowe – wiele korzyści

Zewnętrzne oświetlenie domu jest niesamowicie istotną kwestią, gdyż ma na celu spełnienie elementarnych potrzeb, takich jak komfort i poczucie bezpieczeństwa. Odpowiednio dobrane oświetlenie pełni też funkcję dekoracyjną, gdyż poprzez staranne wybranie i rozplanowanie źródeł światła można uzyskać po zmroku romantyczną i tajemniczą aurę, która wyeksponuje daną przestrzeń. Na etapie zagospodarowania ogrodu, warto zastanowić się które z elementów ogrodu powinny zostać podkreślone za pomocą oświetlenia. Samo oświetlenie  stanowią nie tylko piękne oprawy i żarówki, ale cała sieć elektryczna, która musi zostać wykonana na najwyższym poziomie. Światło może okazać się naszym wielkim sprzymierzeńcem, a za jego pomocą możemy uzyskać sprytne oświetlenie elementów elewacji, komunikacyjnych ścieżek w ogrodzie, oczka wodnego, a także roślin. Umiejętnie podświetlając np. ścianę można dokonać zmiany jej koloru. Ciekawym sposobem jest także podświetlenie ozdobnego krzewu od dołu, aby uzyskać tajemniczy efekt cieni. Dzięki wielu trikom, ogród może nabrać urokliwego klimatu.

oświetlenie zewnętrzne

Oświetlenie zewnętrzne

Na przestrzeni ostatnich lat, podejście do oświetlenia zewnętrznego uległo sporym zmianom i modyfikacjom. Kiedyś zdecydowanie najistotniejsze elementy do podświetlenia stanowiły wejściowe drzwi główne, a także numer budynku. Dzisiaj podejście znacznie się zmieniło, a sam sposób oświetlenia i źródła światła stały się bardziej kreatywne. Często spotykanym rozwiązaniem są lampy umieszczone wzdłuż ściany domu, okalające swoją delikatną poświatą część domu. Warto zwrócić uwagę również na inną metodę oświetlenia, jaką jest zainstalowanie opraw oświetleniowych w miejscu podbicia dachu w równym oddaleniu od siebie. Oświetlenie wykonane w ten sposób kojarzy się z bezpieczeństwem, dom widoczny jest już z oddali, a będąc wewnątrz, mamy pod kontrolą to, co dzieje się wokół. Taki sposób jest dosyć często wykorzystywany w miejscach położonych na uboczu, bądź w dalekiej odległości od reszty zabudowań.

Gdzie instalować oświetlenie zewnętrzne?

  • Zdecydowanie najistotniejszym elementem oświetlenia zewnętrznego jest rzucenie światła na sam budynek, drogę do niego, podjazd, jak również wszelkie ścieżki komunikacyjne, znajdującego się w obrębie. Dla ścieżek świetną metodą są popularne ostatnio lampy solarne.
  • Czasem dobrym rozwiązaniem okazuje się lampa, uaktywniająca się w momencie wyczuwania ruchu, ale warto pomyśleć także o dyskretnych punktach oświetleniowych, które będą rzucać łagodny strumień światła i dodatkowo zapewnią nastrojową dekorację, gdy zapadnie już zmrok.
  • Warto oświetlić furtkę, dzwonek lub domofon, a także wybrać gustowny kinkiet nad wejściowe drzwi. Jeśli chodzi o alejki w ogrodzie, warto zdecydować się na oświetlenie jednolite, a strumień padania światła powinien być ukierunkowany na ścieżkę. Świetnym sposobem jest także umieszczenie reflektorów w ziemi, gdyż strumień światła otula delikatnie nawierzchnię alejki.
  • Jeśli na zewnątrz znajdują się schody o dosyć wysokich stopniach, ze względu na bezpieczeństwo powinny zostać porządnie oświetlone.
  • WIosną i latem, gdy spędzamy dużo więcej czasu na zewnątrz, należy zadbać o stosowne oświetlenia na tarasie. Bez oświetlenia ogrodowego niezwykle trudno będzie wyobrazić sobie spotkania ze znajomymi na patio. Integralną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę jest barwa światła. W takim miejscu bardzo korzystne będzie światło rozproszone i nieco przytłumione, kreujące atmosferę przytulności i intymności.
  • Jeśli chodzi o oświetlenie w zadaszonym miejscu np. altanie, należy unikać dużych źródeł światła w górnej, centralnej części dachu. Ewidentnie bardziej kameralnym i stosownym rozwiązaniem może okazać się oświetlenie w postaci lamp ogrodowych, stołowych i bocznych, kreując tym samym rozproszenie i miękkość światła.
  • Mając na myśli adekwatne oświetlenie ogrodu musimy pomyśleć o samej roślinności, jaka tam się znajduje. W niemal każdym ogrodzie wiodą prym kwitnące rośliny ozdobne, a także interesujące kompozycje krzewów i roślin, które dzięki umiejętnemu oświetleniu mogą stanowić pięknie wyeksponowaną dekorację. Warto podświetlić odosobnione krzewy i drzewa skierowanym ku górze reflektorom. Dzięki temu niepozornemu zabiegowi będziemy mogli uzyskać korzystne rozproszenie jasnej poświaty.
  • Jeśli nasz ogród posiada także oczko wodne, strumyk lub wodospad, można pokusić się o zainstalowanie oświetlenia pod wodą bądź skierować światło z góry, które będzie padać na taflę wody. Dobrym pomysłem mogą okazać się również źródła światła w postaci lamp ledowych o różnych kolorach. Warto jednak zastosować umiar w tej kwestii.

montaż oświetlenia zewnętrznego

Najmodniejsze lampy ogrodowe i zewnętrzne

Jeśli chodzi o produkty oświetlenie dedykowane na zewnątrz i do ogrodu możemy znaleźć mnóstwo różnorodnych lamp. Oświetlenie ogrodowe stanowi duże pole manewru w kwestii aranżacji, a jego efekty mogą stać się nie tylko użyteczne i praktyczne, ale również zachwycą niejednego wymagającego klienta walorami estetycznymi. Będąc już w temacie estetyki warto nadmienić, iż nie jest to jedyna kwestia jaką należy wziąć pod uwagę przy wyborze oświetlenia zewnętrznego. Istotnym czynnikiem jest materiał wykonania, dlatego warto pomyśleć o tym, aby były to produkty odporne na działanie warunków atmosferycznych np. ocynkowane oprawy. Zdecydowanym faworytem jest oświetlenie ledowe, które pozwala na zaoszczędzenie energii elektrycznej, gdyż żarówki tego typu pobierają kilkukrotnie mniej prądu w przeciwieństwie do tradycyjnych. Na uwagę zasługują również lampy solarne, które w zasadzie zapewniają darmowe użytkowanie, pobierając energię światła słonecznego.  Do najpopularniejszych wariantów oświetlenia zewnętrznego należą:

  • Lampy stojące – to funkcjonalne lampy, stanowiące jednocześnie delikatną dekorację, nie obciążając tym samym przestrzeni zielonej. Pozwalają na stworzenie wyrazistego nastroju, są świetnym rozwiązaniem także do oświetlenia ścieżki, bądź najważniejszych elementów ogrodu np. małe lampki stojące mogą posłużyć jako oświetlenie rabatek kwiatowych, altany lub patio.
  • Wiszące lampy – to wyjątkowy sposób na podkreślenie takich elementów, jak: garaż, taras, balkon lub altana. Warto zdecydować się na niebanalną lampę np. w klimacie lampionu, która łączy klasyczne rozwiązanie z powiewem nowoczesności. Lampy w takim designie dodają romantyzmu, tworząc aurę delikatnej tajemniczości.
  • Lampy solarne – to bardzo popularny sposób na oświetlenie, a zarazem efektowny, gdyż gromadzą one energię w ciągu dnia, warto pomyśleć o solarnych lampach z czujnikiem ruchu, uruchamiających się w momencie wykrycia aktywności. Ciekawym pomysłem jest również zastosowanie girlandy z lampek ledowych np. w formie efektywnych kulek, które opromienią ciepłym światłem miejsce wypoczynku np. altanę.
  • Lampiony ogrodowe – ten hit oświetleniowy tworzy tajemniczą i uroczą atmosferę np. pośród kwiatów na patio, tarasie lub balkonie. Dzięki sporemu asortymentowi lampionów, możesz z łatwością wybrać wariant wiszący lub stojący i dopasować go do swoich potrzeb.
  • Kule ogrodowe – są to ledowe lampy, które swobodnie mogą pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również funkcjonalną, bo mimo iż spełniają potrzebę estetyczną, zapewniają przy tym dostateczne oświetlenie dla wybranych punktów w ogrodzie.
  • Kinkiety – są to bardzo popularne lampy zewnętrzne, zazwyczaj mocowane do ściany domu, a dzięki możliwości osadzenia ich wysoko, mogą lepiej rozprowadzać strumień światła, często spotykanymi wariantami kinkietów są modele z czujnikiem ruchu.

Oświetlenie ogrodowe stanowi istotny element aranżacji i warto poświęcić mu więcej czasu i uwagi. Zanim jednak kupisz odpowiednie lampy ogrodowe, zaplanuj dokładnie zagospodarowanie przestrzeni w ogrodzie, dzięki temu zaoszczędzisz czas, a ogród będzie odpowiednio oświetlony, spełniając funkcje estetyczne i użytkowe.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ