Od kilku lat mamy do czynienia z prawdziwym boomem na rynku usług deweloperskich. Hossa trwa jeszcze w najlepsze, ale eksperci oraz klienci zadają sobie pytanie co przyniesie początek nowego roku.

Zanim o tym co będzie kilka słów o tym co było. Miniony rok był rekordowy pod kątem ilości nowych inwestycji mieszkaniowych. Rekordowe wyniki sprzedażowe widoczne były zwłaszcza w pierwszym kwartale roku. Kolejne miesiące to nieznaczny spadek ilości sprzedanych mieszkań – ale tylko w porównaniu to pierwszego kwartału, który był naprawdę niesamowity. W odniesieniu do lat ubiegłych nadal mówimy o spektakularnych efektach. Jest to wynik ogromnego popytu na nowe mieszkania. Trend ten widoczny jest praktycznie w całym kraju, z naciskiem na największe aglomeracje.

W sytuacji idealnie odnajdują się deweloperzy, którzy z rozmachem realizują kolejne inwestycje mieszkaniowe. Zapotrzebowanie na nowe mieszkania jest tak duże, że klienci często decyduję się na zakup przysłowiowej dziury w ziemi. Korzystając z okazji deweloperzy decydują się więc na sprzedaż mieszkań jeszcze w bardzo początkowym etapie realizacji inwestycji.

Dla klientów z kolei mijający rok był dobry zarówno nie tylko pod kątem ilości nowych inwestycji, ale również ich cen. Mimo rosnącego systematycznie popytu ceny mieszkań utrzymywały się na bardzo stabilnym poziomie. Wahnięcia oczywiście zdarzały się, ale były one niewielkie i zwykle nie przekraczały 3% – w górę lub w dół. Przyczyną tego była walka deweloperów o klienta – każdy z nich walczył o jak największą konkurencyjność oferty.

Jeśli chodzi o prognozy na nadchodzący rok są one różnorodne. Większość analityków rynku nieruchomości przewiduje niewielkie spowolnienie jeśli chodzi o ilość nowych inwestycji. Zmniejszyć ma się również popyt konsumencki. Wynika to z faktu, że deficyt mieszkaniowy został już w dużym stopniu zaspokojony. Biorąc pod uwagę systematyczny spadek liczby ludności w Polsce w 2018 może on być całkowicie zlikwidowany. Natomiast do 2020 roku pojawi się nadwyżka w ilości mieszkań. Co to oznacza dla konsumentów? Przede wszystkim znaczny spadek cen nowych nieruchomości.

Przy czym nadal głównym źródeł pozyskiwania informacji o nowych inwestycjach deweloperskich będzie internet. Zapytania o nowe mieszkania np. janów lubelski sprzedaż mieszkań są jednymi z najczęściej wpisywanych haseł w polskojęzycznej wyszukiwarce Google. Konkurencyjność jest ogromna co świadczy o tym, że branża deweloperska przeżywa obecnie swój największy wzrost od bardzo wielu lat. Wszystko jednak wskazuje na to, że sytuacja ta będzie ulegać powolnej zmianie.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ