Jak zaplanować i zamontować oświetlenie w kuchni

W procesie wykończenia wnętrz inwestorzy wiele uwagi poświęcają oświetleniu. Dobre rozplanowanie i uwzględnienie wybranych źródeł światła w każdym z pomieszczeń, ma w późniejszym czasie ogromny wpływ na użytkowanie oraz samopoczucie wszystkich domowników. Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy zazwyczaj sporo czasu. To w niej przygotowujemy posiłki służące uzupełnieniu energii w ciągu dnia, ale też delektujemy się nimi przy stole.

Oświetlenie kuchenne powinno być nie tylko mocne, ale też funkcjonalne. Wpływ na to ma dobór odpowiednich urządzeń oświetleniowych oraz zapewnienie adekwatnej temperatury barwowej w danej przestrzeni. Chcąc poznać największe na ten moment trendy oświetleniowe dla zarówno małych, jak i dużych pomieszczeń kuchennych, warto przeczytać poniższy wpis.

Oświetlenie do kuchni – największe trendy ostatnich lat

Lista dostępnych w sklepach źródeł światła jest naprawdę obszerna. Dla uproszczenia, wszystkie te produkty można podzielić na trzy grupy oświetlenia: główną, dodatkową i dekoracyjną. Najlepiej, aby w każdej kuchni znalazły się lampy odpowiadające wszystkim tym grupom, co w dużej mierze wpłynie na wygodę użytkowania.

Oświetlenie główne/podstawowe

Oświetlenie do kuchni

Ta forma światła ma służyć przede wszystkim nadaniu jasności konkretnej przestrzeni. Współczesne lampy należące do tej grupy, nie powinny jednocześnie pochłaniać zbyt dużej ilości miejsca. Obecnie rezygnuje się już ze sporych rozmiarów lamp kuchennych – są one stopniowo wypierane przez zyskujące na popularności plafony LED. To płaskie urządzenia o banalnej konstrukcji, zdolne dokładnie emitować światło zintegrowane. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie oprawy typu downlight są chętnie wykorzystywane przy najnowszych aranżacjach kuchennych.

Oświetlenie dodatkowe

Do grupy oświetlenia dodatkowego zaliczamy głównie oprawy zwieszane. Najczęściej montuje się je nad stołem w jadalni bądź też nad wyspą kuchenną. To oświetlenie kuchni znacznie przeważa jednak w nowoczesnych obiektach, gdyż wymaga odpowiedniego rozplanowania instalacji elektrycznej.

Oświetlenie dekoracyjne

Do montażu oświetlenia dekoracyjnego nie ma potrzeby kucia ścian i rozprowadzania dodatkowych przewodów elektrycznych. Tych źródeł światła używamy najczęściej do rozjaśnienia przestrzeni, przy której w danym momencie wykonujemy jakąś czynność. Zazwyczaj jest to blat kuchenny, nad którym widnieją znane już większości inwestorów taśmy LED.

Jak poprawnie rozplanować oświetlenie kuchni?

Dobrze rozplanowana instalacja elektryczna jest kluczem do stworzenia wymarzonej aranżacji oświetleniowej. Dlatego też, o wybór konkretnych lamp i opraw należy zadbać jeszcze przed wybiciem pierwszych bruzd w ścianach i suficie.

Drugim, równie istotnym aspektem jest dobór źródeł światła dostosowanych do wielkości pomieszczenia. Dla małej kuchni zaleca się raczej minimalistyczne podejście do tematu, jednak z wyborem lamp o dużej mocy i zdolnościach dokładnego doświetlenia punktów. W przypadku dużej kuchni inwestor dysponuje większym polem manewru, choć i tutaj nie warto zbyt mocno „zagracać” swojego sufitu nadmierną ilością lamp.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ