Jak znaleźć dobrego architekta?

Decyzja o budowie domu zwykle poprzedzona jest wieloma analizami kosztów oraz argumentów “za” i “przeciw”. Nic w tym dziwnego, bowiem dom to dla wielu osób inwestycja życia. Często jednak oprócz kosztorysu, wielkości  oraz ogólnych założeń dotyczących liczby pokoi czy ich rozmieszczenia nie mamy sprecyzowanych innych oczekiwań co do jego ostatecznej formy. Tę część pracy warto jednak powierzyć ekspertowi. Sprawdźmy więc, czym się kierować wybierając architekta, który zajmie się przygotowaniem projektu naszego wymarzonego domu.

Doświadczenie

Kluczowym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę w trakcie wyboru wykonawcy projektu naszego domu jest jego doświadczenie. Warto w szczególności sprawdzić, czy dany architekt lub biuro architektoniczne specjalizuje się w dziedzinie domów jednorodzinnych. Jeśli zależy Ci na indywidualnym projekcie, szukaj takich architektów, którzy mają doświadczenie w wykonywaniu projektów od podstaw. Niektórzy architekci mogą bowiem specjalizować się wyłącznie w adaptacji gotowych projektów.

Portfolio i realizacje

Portfolio architekta to jego wizytówka. To właśnie tam możesz znaleźć dotychczas wykonane przez niego realizacje, ocenić wygląd i funkcjonalność projektów. Jednak zdjęcia w portfolio to nie wszystko. Jeśli istnieje taka możliwość, poproś architekta o to, aby pokazał Ci “na żywo” wykonane projekty domów. Być może jego klienci zechcą również podzielić się z Tobą swoimi doświadczeniami ze współpracy z danym architektem? Rekomendacja zadowolonych klientów to z pewnością bardzo ważny argument przemawiający na korzyść wykonawcy.

Dostępność i dyspozycyjność

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest dyspozycyjność danego architekta. Upewnij się, że wybrany wykonawca ma czas na to, aby z pełnym zaangażowaniem zajął się Twoim projektem. Warto również skupić się na szukaniu architekta w pobliżu Twojej lokalizacji. Dzięki temu w każdej chwili będziesz mógł zaaranżować spotkanie na miejscu. Wybierając miejscowego architekta zaoszczędzisz również na kosztach ewentualnego dojazdu architekta na miejsce czy też Twojej wizyty w jego biurze.

Gdzie szukać architekta?

Pierwszym krokiem, który zapewne wykonasz, będą poszukiwania w internecie. Sam pewnie szybko się zorientujesz, iż znalezienie odpowiedniego architekta wśród wielu propozycji, które prezentuje Ci wyszukiwarka, będzie niełatwym zadaniem. Aby zaoszczędzić czas, warto skorzystać z serwisu Togetee.Ta nowoczesna platforma stanowi doskonałą bazę architektów oraz projektantów z całego kraju. Możesz więc w wygodny sposób dodać swoje zlecenie, określając w nim, jakie są Twoje oczekiwania wobec architekta, a zainteresowani wykonawcy z danej lokalizacji sami zgłoszą się do Ciebie, prezentując swoje oferty. Twoim zadaniem będzie tylko porównanie otrzymanych propozycji i wybranie tej, która najbardziej odpowiada Twoim wymaganiom.

Wybór architekta to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musisz podjąć w całym procesie budowy Twojego domu. Daj sobie więc odpowiednią ilość czasu, aby szczegółowo przeanalizować oferty architektów i nie wahaj się zadawać pytań, prosić o dodatkowe informacje, jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ