Jak zwiększyć funkcjonalność małego mieszkania?

Niewielki metraż mieszkania nie musi oznaczać mniejszego komfortu w jego użytkowaniu. Istnieje wiele sposobów na optymalne zagospodarowanie przestrzeni, jaką dysponujemy – wystarczy wdrożyć kilka sprawdzonych pomysłów, dzięki którym mieszkanie stanie się wygodniejsze, nie tracąc przy tym swojego stylu.

Moduły, systemy i… uwolnienie przestrzeni

Czas dominacji meblościanek w mieszkaniach dla wielu odchodzi w przeszłość. Ściana mebli, która z jednej strony wydawała się dobrym pomysłem na zwiększenie przestrzeni, z drugiej – powodowała, że wyposażone w taki rodzaj mebli wnętrza stawały się zbyt jednorodne.

Od kilkunastu lat meblościanki są zastępowane przez o wiele atrakcyjniejsze wizualnie meble systemowe i modułowe. Nie tracąc na funkcjonalności (pojemność ich jest czasem nawet większa niż typowych meblościanek) pozwalają one “oddychać” przestrzeni. Można swobodnie łączyć różne moduły mebli reprezentujących tę samą kolekcję i dzięki temu indywidualnie kształtować styl pokoju czy kuchni.

Dzięki różnorodności wymiarów i kształtów mebli modułowych, możemy też maksymalnie wykorzystać przestrzeń, jaką dysponujemy. Stąd też rosnące zainteresowanie nie tylko meblami systemowymi, ale również wszelkiego rodzaju organizerami, które pozwalają uporządkować przechowywane w meblach rzeczy.

Proste formy i lepsza organizacja mieszkania

Meble wybierane z myślą o efektywnym urządzeniu mieszkania są zazwyczaj proste w formie – ten minimalizm może się wydawać nieco nużący i zbyt chłodny w aranżacji mieszkań, niemniej daje się zauważyć pewnego rodzaju zapożyczanie oróżnych rozwiązań w zakresie konstrukcji tego rodzaju mebli z meblami biurowymi.

Przesuwane regały, szafy, biurka, fotele dostosowane do pracy przy komputerze są często podstawowym elementem wyposażenia mieszkań. Jest to w dużym stopniu spowodowane zmieniającymi się funkcjami domów – coraz więcej z nas potrzebuje także w mieszkaniu przestrzeni do pracy. Aby efektywnie pracować w warunkach domowych, dostosowujemy niektóre elementy wyposażenia do wymogów stawianych przez charakter wykonywanej pracy zawodowej.

Szafki z segregatorami, szafki na klucze, różnego rodzaju pojemniki i sejfy bywają coraz częściej wyposażeniem naszych domów. Czy musi to oznaczać, że domowe wnętrza stracą na estetyce i przypominać zaczną biura?

Nie musi tak być – minimalizm można przełamać akcentami, które nadadzą mieszkaniu cieplejszego klimatu i nie zaburzą ogólnego stylu. Wystarczy dodać do aranżacji nieco więcej kolorów (np. obrazy, fototapety) i źródeł ciepłego światła. Nie zapominajmy również o kwiatach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ