Jaką taśmę LED wybrać do konkretnego pomieszczenia?

0
1476

Nowoczesne taśmy ledowe to bardzo nowoczesne rozwiązanie oświetleniowe, które zapewnia doskonałe efekty wizualne oraz energooszczędność. Ich zastosowanie nadaje pomieszczeniom ciekawy klimat. Dostępne są różne rodzaje taśm ledowych. Sprawdźmy zatem, jaką taśmę LED wybrać do konkretnych potrzeb.

Podział taśm LED

Wszystkie taśmy ledowe charakteryzują się dobrą elastycznością. Można je ciąć nożyczkami, a montaż umożliwia samoprzylepne podłoże. Różnią się jednak rodzajem użytych diod oraz ich zagęszczeniem. Diody standardowych taśm 3528 mają wymiary 3,5 mm x 2,8 mm i są rozmieszczone w zagęszczeniu 300 lub 600 diod na 5 metrów taśmy. Z kolei trzy razy jaśniejsze taśmy LED o oznaczeniu 5050 mają zagęszczenie 300 diod. Dostępny jest również model 5630.

Taśmy ledowe mogą mieć także różne kolory światła, a oprócz jednokolorowych dostępne są taśmy wielokolorowe RGB. Jeżeli taśma jest jaśniejsza, to jej pobór mocy na metr bieżący okazuje się większy. Standardowa jej długość wynosi 5 metrów, ale można ją skracać bądź zdecydować się na wariant dłuższy, o ile zachodzi taka potrzeba. Pozostaje jeszcze kwestia klasy szczelności. W tym przypadku wybór zależy od tego, gdzie pasek LED ma się znaleźć. Niezbyt odporną na wilgoć taśmę IP20 stosuje się w pomieszczeniach, w których nie będzie narażona na działanie wody, czyli np. w sypialni czy w salonie. Z kolei taśma IP65 wodoodporna w silikonie nadaje się do łazienek, a IP65 w gumie do zastosowania zewnętrznego.

Taśmy LED mogą pełnić funkcje użytkowe, a wtedy najbardziej sprawdzają się modele 5050 z wydajnymi diodami rozmieszczonymi z dużą częstotliwością i umieszczone w profilu aluminiowym. To zapewnia odpowiednią ilość światła skondensowanego. Z kolei funkcje dekoracyjne można osiągnąć poprzez wykorzystanie taśmy ledowej świecącej z nieco mniejszą mocą, a nawet ze zmiennymi barwami.

Jaką taśmę LED wybrać do salonu i sypialni?

W salonie najlepiej zdecydować się na taśmę o pośredniej mocy np. 8,4 W, z regulacją natężenia za pomocą sterownika. W pomieszczeniach, w których dominują ciepłe kolory i ściany są np. żółte, brązowe lub pomarańczowe warto postawić na taśmy o barwie 3000 K lub 4000 K. Ta pierwsza dodaje nieco żółtego odcienia, a ta druga ma charakter neutralny. W pomieszczeniach z białymi albo szarymi ścianami zaleca się taśmy o barwie 6000 K. Gdyby jednak była za chłodne, to i w tym przypadku można zdecydować się na uniwersalną taśmę 4000 K. Bardzo oryginalnie prezentuje się pasek LED na specjalnym gzymsie oświetleniowym, w dystansie około 15 cm od sufitu. To zarazem tańszy sposób na ciekawe oświetlenie salonu niż sufit podwieszany.

Sypialnia natomiast to pomieszczenie, w którym szczególnie ważne jest stworzenie odpowiedniego klimatu. Dlatego właśnie warto zdecydować się na taśmy ledowe o zmiennych kolorach.

Jaka taśma LED nadaje się do łazienki?

Łazienka narażona jest na działanie pary wodnej, więc najlepszym wyborem są oczywiście modele taśmy wodoodporne IP65. Na sufit sprawdzi się taśma o mocy 8,4 W, a barwę diod również należy dopasować do kolorów ścian. Paski LED doskonale się też sprawdzą do podświetlenia lustra i półek, pod wannę oraz do podłogi jako swoista świecąca fuga. W tym ostatnim przypadku optymalnym wyborem okazuje się model nie tylko wodoodporny, ale także z grubą szybką oraz dużym zagęszczeniem diod.

Jaką taśmę LED wybrać do kuchni?

W kuchni potrzeba przede wszystkim światła użytkowego, które perfekcyjnie oświetli blat roboczy. Sprawdza się model o mocy 8,4 W i neutralnej barwie 4000 K, montowany w profilu aluminiowym. Słabszy mógłby dać zbyt mało światła, z kolei zastosowanie mocniejszego nie ma żadnego uzasadnienia. Jeżeli taśmy LED zostają wbudowane w sufit podwieszany, to takie oświetlenie zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości. W końcu nikt nie chciałby w swojej kuchni lamp sufitowych pokrytych warstwą tłuszczu.

Warto również rozważyć montaż pasków ledowych do oświetlenia szafek kuchennych i szuflad. W obu przypadkach sprawdza się jeszcze czujnik otwarcia, dzięki któremu światło zapala się automatycznie po otwarciu szafki czy odsunięciu szuflady.

Inne zastosowania

Taśmy ledowe dają naprawdę szerokie możliwości. Modele o mocy 6 W i gęsto rozstawionych diodach stworzą piękną oraz bardzo równomierną linię światła na schodach. Z kolei dające dużo światła taśmy o mocy 18 W są idealne do oświetlenia szyldu, witryny sklepowej oraz regałów sklepowych.

Źródło:

https://tromil.pl/tasma-led-rgb-rgbw-warto-wiedziec/

https://domy-inteligentne.pro/tasmy-led/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ