Jaką wybrać instalację ciepłej wody użytkowej do domu?

0
1517

Optymalizacja funkcjonowania poszczególnych układów w domach, może znacznie przyczynić się do ograniczenia kosztów stałych, jak np. energii elektrycznej oraz ciepłej wody. Czasem wystarczy zastosowanie prostych rozwiązań, jak np. pompa cyrkulacyjna cwu, aby skutecznie wpłynąć na obniżenie rachunków. Natomiast na etapie budowy domu, można już wcześniej zaplanować rozwiązania energooszczędne, które pozwolą skutecznie dbać o środowisko i obniżyć koszty utrzymania budynków.

Pompa cyrkulacyjna cwu w instalacji ciepłej wody użytkowej.

Planując budowę domu lub jego modernizację, konieczne jest zaplanowanie instalacji cwu. Istnieje kilka rodzajów instalacji, ze względu na sposób jej zasilania. Do najpopularniejszych należą:

  • montaż kotła gazowego dwufunkcyjnego
  • montaż kotła stałopalnego
  • montaż kolektorów słonecznych
  • montaż pompy ciepła

Bez względu na wybór sposobu zasilania, istotne będzie zamontowanie w instalacji pompy cyrkulacyjnej cwu. Czym jest pompa cyrkulacyjna cwu i dlaczego warto ją instalować? W zwykłej instalacji wodnej, która nie ma zainstalowanej pompy, po odkręceniu kranu musi upłynąć pewien czas zanim zacznie lecieć ciepła woda. Jest to nie tylko stratą czasu ale przede wszystkim bezsensownym zużyciem wody, która spływa do kanalizacji. Zastosowanie pompy cyrkulacyjnej cwu pozwala na minimalizowanie czasu, jaki upłynie od momentu okręcenia zaworu do otrzymania ciepłej wody.

Instalacja ciepłej wody użytkowej zasilanej energią odnawialną.

Coraz częściej budując domy, zwraca się uwagę na ich energooszczędność. Powstaje wiele domów pasywnych, które produkują więcej energii niż jej zużywają. Ten trend ma również wpływ na wybór zasilania instalacji wodnej użytkowej. Często stosowane kolektory słoneczne lub pompy ciepła mogą zostać podłączone do obiegu instalacji wodnej i produkować energię do ogrzewania wody.
Najczęściej wystarczy posiadanie zbiornika na wodę, który podczas słonecznych dni jest nagrzewany. W pochmurne dni, warto zainstalować grzałkę zasilaną prądem. Nieco bardziej skuteczne są pompy ciepła, które transportują i przetwarzają energię w celu ogrzania wody lub pomieszczeń. Alternatywne źródła energii są skuteczne, jednak wymagają poniesienia wysokich kosztów inwestycyjnych.

Budując dom lub modernizując instalację ciepłej wody użytkowej, warto rozważyć różne warianty dostępne na rynku. Można wybrać spośród tradycyjnych metod ogrzewania wody lub zainwestować w proekologiczne i energooszczędne metody ogrzewania. Warto pamiętać, że wybór sposobu ogrzewania wody, będzie mieć wpływ na kształtowanie się kosztów opłat za wodę i energię, a co za tym idzie, będzie również wpływać na całkowity bilans utrzymania budynku. Wybór tradycyjnych metod grzewczych będzie tańszy na etapie inwestycji, jednak droższy w eksploatacji. Dokonując zakupu pompy ciepła lub systemu opartego na kolektorach słonecznych, inwestycja początkowa będzie wysoka, ale koszty użytkowania będą zbliżone do zera. Warto o tym pamiętać podejmując decyzję.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ