Jaki wazon do jakiego wnętrza?

Nic tak bardzo nie wpływa na ogólny odbiór danego wnętrza, jak niewielkie dodatki, które budują jego nastrój i klimat. Jeśli sięgniemy po właściwe przedmioty, istnieje duża szansa, że stworzymy wnętrze, o jakim zawsze marzyliśmy. Doskonałym przykładem takich drobnych akcesoriów są wazony dekoracyjne, czyli tradycyjne naczynia przeznaczone do ekspozycji kwiatów ciętych, obecnie coraz częściej także stałych dekoracji kwiatowych, wykonanych z różnych gatunków zasuszonych roślin lub z wykorzystaniem kwiatów sztucznych. W sprzedaży znaleźć możemy zarówno najbardziej typowe dekoracyjne wazony szklane, wyrafinowane ich odmiany w postaci wazonów kryształowych, które jeszcze kilkanaście lat temu można było spotkać w niemal każdym polskim domu, a także wazony porcelanowe, ceramiczne, a nawet metalowe. A jakie wazony najlepiej pasują do danego wnętrza?

W nowocześnie urządzonych mieszkaniach, gdzie brak wielu dekoracji, najlepiej sprawdzą się transparentne wazony dekoracyjne o geometrycznych, prostych kształtach. Oczywiście wiele w tym przypadku zależy od upodobań konkretnej osoby i charakteru samego wnętrza. W przypadku nowoczesnych wnętrz, w którym znajdziemy wiele designerskich przedmiotów zaskakujących oryginalnością formy, takie geometryczne wazony zwyczajnie się nie sprawdzą. W takim przypadku lepiej sięgnąć po wazon o fantazyjnej formie, szklany lub ceramiczny, najlepiej barwiony, może wielokolorowy.

W przypadku wnętrz urządzonych w sposób bardziej klasyczny, na przykład mieszkań urządzonych w stylu skandynawskim czy holenderskim, dobrze wyglądać będą ozdobne wazony szklane o prostej formie. Mogą być to zarówno wazony przezroczyste, jak i barwione, wykonane chociażby z mlecznego szkła. Biały kolor doskonale komponuje się z takim wysoce funkcjonalnym i przejrzystym stylem aranżacji wnętrza domu lub mieszkania. Co ważne, nie powinny być to wazony o zbyt fantazyjnych kształtach, co mogłoby zaburzyć spójność koncepcji urządzenia takiego wnętrza.

wazon

Porcelanowe wazony dekoracyjne dedykowane są dla wnętrz bogato zdobionych, bazujących na rzeźbionych, drewnianych meblach i innych elementach wyposażenia, które obfitują w różnego rodzaju dekoracje i ornamenty. Takie wazony z pewnością nie wpiszą się w charakterystykę wnętrza urządzonego w sposób minimalistyczny. W bogato zdobionych wnętrzach korzystać możemy również z wazonów kryształowych, które posiadają zdolność do rozpraszania światła. Tego typu dekoracje doskonale sprawdzają się w przypadku ciemnych pomieszczeń, pomagają bowiem rozświetlić ich wnętrze, dodając pomieszczeniom odrobiny lekkości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ