Spędzając przy biurku codziennie po kilka godzin, bardzo istotne jest to, by zadbać o odpowiednią wygodę i komfort. W tym celu najczęściej wybiera się ergonomiczne fotele, które pozwolą na zachowanie właściwej postawy ciała, bez obaw o pojawienie się dolegliwości bólowych. Jak jednak powinno się wybrać taki fotel? Jakimi cechami wyróżnia się ergonomiczne krzesło biurowe?
Czym jest ergonomia i jak ma się do fotela biurowego?
Bardzo wiele mówi się o ergonomii, jako podstawie prawidłowej pracy. Jest to przede wszystkim nauka traktująca o tym, w jaki sposób powinno się przystosować narzędzia, maszyny i środowisko pracy, aby odpowiadało anatomicznym i psychofizycznym możliwościom człowieka. Chodzi o to, by stworzyć układ idealny, umożliwiający efektywną pracę przy jak najmniejszym koszcie biologicznym, za czym kryje się po prostu rozwój chorób zawodowych. Z tego też względu powstały między innymi ergonomiczne fotele biurowe – umożliwiają one wygodną pracę, bez obaw o powstanie problemów zdrowotnych, np. bólów kręgosłupa, kości czy stawów.
Jaki jest ergonomiczny fotel biurowy?
W kontekście wykonywania obowiązków przy biurku bardzo istotne jest zachowanie odpowiedniej ergonomii, to znaczy takiej postawy ciała, która umożliwi efektywną i nieobciążającą pracę. Najczęściej wykorzystywane do tego celu fotele biurowe mogą mieć bardzo zróżnicowaną konstrukcję, która jednak nie zawsze jest dobra dla zdrowia. Jego budowa musi odpowiadać anatomicznym potrzebom ciała, pozwalając na zachowanie naturalnej postawy.
Jakie cechy ma ergonomiczny fotel biurowy?
Jakie cechy powinien posiadać ergonomiczny fotel biurowy dokładniej poznasz przeglądając fotele w sklepie Mildis. Warto jednak pamiętać, na co powinno się zwracać szczególną uwagę, ponieważ jego konstrukcja musi spełniać określone warunki. Za prozdrowotne właściwości odpowiada więc zarówno kształt, jak i budowa oparcia oraz siedziska, dostępne funkcje regulujące, a także inne mechanizmy, pozwalające na takie dostosowanie fotela, by ten odpowiadał indywidualnym potrzebom każdego, kto będzie na nim siedział.
Jakie oparcie i siedzisko powinien mieć ergonomiczny fotel?
Zarówno oparcie, jak i siedzisko powinny być odpowiednio wyprofilowane, odpowiadając naturalnym kształtom ludzkiego ciała. Oparcie musi właściwie podpierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa, który w przypadku pracy siedzącej jest najbardziej obciążony, ale takie zabezpieczenie muszą mieć całe plecy. W przypadku siedziska istotne jest, aby z przodu było ono lekko zaokrąglone, dzięki czemu nie będzie uciskać naczyń krwionośnych pod kolanami. Głębokość też nie powinna być zbyt duża, ponieważ z jednej strony zacznie uwierać, a z drugiej nie da możliwości, żeby się oprzeć.
Jakie funkcje regulacji są ważne przy ergonomicznym fotelu?
Każdy człowiek jest inny, a to oznacza, że porządny ergonomiczny fotel powinien mieć możliwość regulacji pod indywidualne potrzeby. Chodzi tutaj nie tylko o dostosowanie wysokości siedziska pod wzrost danej osoby, ale równie ważne jest właściwe ustawienie kąta nachylenia oparcia wraz z blokadą, możliwość ustawienia głębokości siedziska, a nierzadko także zmiana nachylenia jego kąta. Wiele foteli posiada także funkcję regulacji wysokości oparcia.
Jakie dodatkowe mechanizmy przydają się przy fotelu biurowym?
To, co może się także przydać w takich fotelach, a co nie zostało jeszcze wymienione, to także regulacja podłokietników. Można więc odpowiednio dostosować ich wysokość, a także poziom wysunięcia czy odchylenia. To, co nie jest bezpośrednio mechanizmem fotela biurowego, ale co może się przydać przy pracy, to także podnóżek, który także pomaga przy odciążaniu kręgosłupa w trakcie pracy.