Jakie czynniki wpływają na dobry sen

Dobry sen niewątpliwie warunkuje udany dzień. Dzięki temu jesteśmy pełni energii, witalności i niewiele jest w stanie popsuć nam znakomity humor. No ale jak zadbać o jakość snu? Jakie czynniki na niego wpływają? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w niniejszym artykule.

Wygodne łóżko i materac

To, czy budzimy się wypoczęci i zrelaksowani zależy przede wszystkim od tego, na czym śpimy. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego łóżka i materaca. Muszą one utrzymywać nasz kręgosłup we właściwej pozycji i nie powodować uczucia dyskomfortu. Godne polecenia są chociażby materace Tempur Original. Nie przenoszą one bowiem drgań, dzięki czemu obok siebie mogą spać dwie osoby. Zapewniają też długotrwałe i równomierne podparcie oraz redukują nacisk. Poza tym materace Tempur Original oferują łatwość użytkowania, ponieważ nie trzeba ich odwracać, a pokrowce są zdejmowalne. Dobry materac powinien natomiast zostać uzupełniony o odpowiedni stelaż w postaci łóżka. Jak wiadomo, rozkładane kanapy nie zapewnią nam wysokiej jakości snu, ponieważ zagięcia i nierówności najczęściej powodują duży dyskomfort. Należy więc wybrać solidne i wytrzymałe łóżko, dopasowane do wymiarów materaca.

Stałe godziny zasypiania i wstawania

Materace Tempur Original oraz odpowiednie łóżko to jednak nie wszystko. Powinniśmy również zadbać o właściwą długość snu. Dorosła osoba potrzebuje mniej więcej ośmiu godzin nieprzerwanego wypoczynku. Nastolatki mogą natomiast potrzebować nawet dziesięciu godzin snu. Ważne jest też zachowanie stałych godzin przebywania w łóżku. Nawet w weekend warto zachować mniej więcej godziny wstawania i chodzenia spać, jak w ciągu tygodnia. „Odsypianie” tygodnia i spanie po kilkanaście godzin nie prowadzi do niczego dobrego. Możemy w ten sposób czuć się nawet bardziej zmęczeni. Podobno idealną godziną do kładzenia się spać jest przedział pomiędzy 22:00 a 23:00. Wtedy bowiem w naszym organizmie można odnotować najwyższy poziom melatoniny, sprzyjającej zasypianiu. Na marginesie warto też podkreślić, że w sypialni powinna panować odpowiednia temperatura – między 17 a 19 stopni Celsjusza.

Zdrowe nawyki przed snem

A zatem wiemy już w jakich godzinach warto się kłaść i wstawać, jak długo spać, w jakiej temperaturze. Mamy też materace Tempur Original oraz odpowiednie łóżko. Pozostaje jeszcze dopracowanie pewnych nawyków. Dla wartościowego i zdrowego snu warto zrezygnować z oglądania telewizji, intensywnej pracy oraz grania w gry komputerowe tuż przed snem. Lepiej postawić w tym momencie na gorącą, relaksującą kąpiel albo czytanie przyjemnej lektury. Jeżeli mamy w zwyczaju jedzenie kolacji, warto też postawić na lekkie i niskokaloryczne przekąski.

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ