Jakie drewno wybrać do budowy domu

Domy drewniane cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. To, co znane jest już w wielu krajach, teraz zaczyna coraz częściej gościć w Polsce, dzięki czemu możliwości na stworzenie własnego domu stają się coraz większe. Nie można zapomnieć jednak o kilku ważnych i bardzo istotnych czynnikach, Jakie drewno wybrać do budowy domu?

Materiał budowlany dobrej jakości

Drewno to …drewno. Czy każde drewno nadaje się do budowy domu? Oczywiście, że nie. Nie ma mowy o czymś takim, że człowiek kupi byle jakie drewno.

Takie informacje mogą przydać się również osobom, które chcą świadomie podjąć decyzję odnośnie do budowania takiego domu i chcą być pewne tego, że ich ekipa budowlana wybiera dobrej jakości drewno do budowy całej konstrukcji. Otóż drewno budowlane, które może zostać użyte do budowy domu, musi mieć odpowiednią wilgotność, która nie może przekraczać 19%.

Warto dokładnie przyjrzeć się belom drewna. Jeżeli zauważymy na nich obecność pleśni lub w jego pobliżu będzie znajdować się duża ilość owadów, to od razu takie materiały budowlane można odrzucić. Drewno, które musi zostać użyte do budowy domu, musi zostać we właściwy sposób wysuszone.

Drzewo na drewno

Jaki gatunek drzewa będzie najlepszy, jeżeli chodzi o budowę domu? Pod uwagę bierze się świerk, modrzew, sosnę oraz jodłę. Która propozycja będzie najlepsza? Duża ilość osób stawia na świerk. Chociażby z tego względu, że jest to materiał bardzo łatwy w obróbce, a do tego w koloryzacji, więc można mieć dom w dowolnym odcieniu. Minus świerku? Jego impregnacja. Świerk powinien zostać użyty jedynie do stworzenia podłóg lub do stworzenia wewnętrznej konstrukcji.

Jodła jest materiałem bardzo mocno wytrzymałym, zdolnym poradzić sobie z warunkami atmosferycznymi, więc jej bele można użyć na zewnątrz, ale to chyba drewno sosnowe jest najczęściej wybieranym materiałem budowlanym. Ma na to wpływ niska cena pozyskania.

Przy czym należy wiedzieć, że sosna wymaga mocnej i systematycznie przeprowadzanej konserwacji. Najlepszym rozwiązaniem jest modrzew, ale jego cena może odstraszać niektóre osoby od chęci postawienia domu.

Dobry materiał konstrukcyjny

Chociaż w porównaniu do domów budowanych metodą tradycyjną, cena drewna jest zdecydowanie niższa, a co za tym idzie — wszystkie koszta finansowe będą zdecydowanie niższe. Jest wiele zalet, jeżeli chodzi o stawianie domów z drewna.

Wymienić można tu, chociażby zdrowy mikroklimat, jak również ciągłość prowadzenia prac. Nie można zapominać o tym, że drewno jest jednym z najlepszych materiałów budowlanych, które powstają już od wielu lat w różnych krajach — przede wszystkim w Skandynawii oraz w Kanadzie. Może więc warto pójść za przykładem innych krajów i zainwestować w takie domy?

Pamiętajmy jednak o tym, że ważna jest dobra jakość materiału konstrukcyjnego, jeżeli chcemy mieć pewność, że dom będzie nam służył przez wiele lat. Polska jest krajem, gdzie takie domy drewniane powstają coraz częściej. Warto więc przyjrzeć się dokładnej specyfice takich domów powstających z drewna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ