Prostym i niezwykle skutecznym sposobem na racjonalne i oszczędne gospodarowanie zasobami wodnymi, jest zbieranie deszczówki. Ze względu na korzyści ekologiczne oraz ekonomiczne, jakie niesie ze sobą gromadzenie i ponowne wykorzystanie wody deszczowej, coraz więcej właścicieli ogródków działkowych i domów jednorodzinnych podejmuje decyzję o zakupie specjalnych zbiorników na deszczówkę. Czym kierować się przy ich wyborze? Jakie zalety wiążą się z gospodarowaniem wodą deszczową?
Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?
Zbiorniki na wodę deszczową dzielimy na dwa podstawowe rodzaje – podziemne i naziemne. Pierwszy z typów rewelacyjnie sprawdzi się w przypadku gospodarstw, gdzie istnieje możliwość pozyskiwania deszczówki z dużych powierzchni. Z kolei naziemne pojemniki na deszczówkę są świetnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o właścicieli niewielkich ogródków działkowych i domków jednorodzinnych.
Podziemne zbiorniki na wodę deszczową mają postać beczek o różnych pojemnościach, które ze względu na specyficzną konstrukcję można w dowolny sposób ze sobą łączyć. Na polskim rynku znajdują się różne modele podziemnych zbiorników na deszczówkę – począwszy od standardowych, po nowoczesne systemy wyposażone w systemy filtrujące i czujniki.
Naziemne pojemniki na deszczówkę, przystosowane są do zbierania wody opadowej spływającej bezpośrednio z dachu. W zależności od wybranego modelu mogą one mieć pojemność od 300 do 2000 litrów. Dostępne są one w różnych wielkościach, kolorach i kształtach, co umożliwia dopasowanie pojemnika do ogólnej stylistyki otoczenia.
Jak wykorzystać deszczówkę?
Regularne korzystanie z wody deszczowej sprzyja nie tylko środowisku naturalnemu, ale także i naszym portfelom. Choć najpopularniejszym zastosowaniem zdrowej deszczówki jest podlewanie nią roślin ogrodowych i kwiatów doniczkowych, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ją również podczas wykonywania niektórych czynności domowych takich, chociażby jak: spłukiwanie toalety, przy pracach porządkowych typu zmywanie podłóg czy mycie naczyń. Co więcej, warto wspomnieć o tym, że deszczówka jest wodą miękką bogatą w wapń i magnez, dzięki czemu doskonale nadaje się również do prania. Detergenty dobrze rozpuszczają się w wodzie deszczowej, w związku z czym zwiększa się wydajność środków piorących, dodatkowo woda opadowa zapobiega osadzaniu się kamienia na grzałce.
Podsumowując, podjęcie decyzji o zakupie profesjonalnego zbiornika na deszczówkę jest niezwykle opłacalną inwestycją. Jeżeli chodzi o koszty, to tutaj tańszym rozwiązaniem jest nabycie pojemnika naziemnego, niemniej należy pamiętać o tym, że w przypadku dużych powierzchni o wiele lepsze będą zbiorniki podziemne. Pomimo tego, że są one droższe, to pozwalają na gromadzenie znacznych ilości wody opadowej, a tym samym wzrost oszczędności wynikających z ograniczenia ilości zużywanej wody kranowej.