Jakie krzewy ozdobne będą najlepsze

Aranżacja ogrodu nie ogranicza się wyłącznie do posadzenia kilku losowo wybranych krzewów. Aby cieszyć się estetyczną i piękną przestrzenią wokół domu, należy tak dobrać roślinność, by cieszyła oczy nie tylko przez kilka tygodni lub miesięcy, ale przez cały rok. Ponadto, trzeba pamiętać o właściwej pielęgnacji, uwarunkowanej zmieniającymi się czynnikami atmosferycznymi. Największa trudność to selekcja odpowiedniego rodzaju krzewów ozdobnych. Jak to zrobić? Jakie krzewy ozdobne będą najlepsze do ogrodu?

Czym kierować się wybierając krzewy ozdobne do ogrodu?

Oprócz najbardziej popularnych roślin kwitnących, które są ozdobą każdego ogrodu, równie ważne są wszelkiego rodzaju krzewy całoroczne, najczęściej iglaste. Zaletą tych drugich jest bez wątpienia fakt, iż są to rośliny łatwe w pielęgnacji i zazwyczaj mało wymagające, a jednocześnie trwałe. Dlatego oprócz typowych krzewów ozdobnych, które cieszą oczy wielokolorowym i bujnym kwieciem, warto rozważyć uzupełnienie ogrodowej roślinności w egzemplarze długo kwitnące, będące swoistą bazą, tłem dla innych krzewów oraz estetycznym elementem dekoracyjnym.

Jak więc dobrać krzewy ozdobne do ogrodu?

Aby krzewy wieloletnie mogły prawidłowo się rozwijać, należy dobrać odpowiednie odmiany do konkretnego ogrodu. Rośliny, które w jednym miejscu osiągną pełny wzrost i zachwycą pięknymi kwiatami, w innym zupełnie nie przyjmą się i nie osiągną pełnego rozkwitu, a co gorsze – istnieje duże prawdopodobieństwo, że obumrą już na początkowym etapie wzrostu.

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę na etapie planowania ogrodu to:

  • stopień nasłonecznienia,
  • ukształtowanie terenu,
  • rodzaj gruntu oraz jego wilgotność,
  • osłonięcie przed wiatrem i mrozem.

Najlepszą opcją jest oczywiście dobrze nasłoneczniona przestrzeń, ponieważ jest idealna niemal dla każdego gatunku roślinności. Jednak istnieje wiele krzewów, dla których to właśnie zacienione miejsca będą najbardziej odpowiednie.

Świetnym przykładem krzewu, który odnajdzie się w cienistych i półcienistych rabatach, który dodatkowo będzie doskonałym uzupełnieniem i tłem dla innych krzewów i wyższych drzew, jest Bluszcz irlandzki Arbori Compact dostępny w ogrodniczym sklepie internetowym Florexpol. Bluszcz jest rośliną dekoracyjną, posiadającą kulisty kwiatostan, zimozielone błyszczące liście, która sprawdzi się zarówno jako pojedyncza roślina ozdobna, jak i grupa roślin tworząca okrywy.

Podobnie jak rodzaj nasłonecznienia, tak i rodzaj gleby, odczyn oraz jej wilgotność mają ogromny wpływ na krzewy ozdobne. Najlepsze są gleby o odczynie obojętnym, których pH wynosi około 6,5 oraz zasadowym (7,0 – 8,0). Na takim podłożu sprawdzi się największa ilość gatunków, np. Budleja Berries & Cream, czy Wiśnia kosmata. Gleby o odczynie kwaśnym, o pH 4,0 – 5,5 będą idealne dla azalii lub wrzosów, a także dla niemal wszystkich odmian hortensji (Hortensja Hercules, Blauer Zwerg).

Na szczęście istnieje kilka sposobów na sprawdzenie odczynu podłoża, w którym planujemy zaaranżować nasz ogród, dzięki czemu unikniemy błędów już na początkowym etapie nasadzania.

Znając podstawowe czynniki warunkujące posiadanie pięknego ogrodu, znacznie łatwiej jest dobrać najbardziej odpowiednią roślinność. W sklepach ogrodniczych, na przykład w sklepie internetowym Florexpol, każdy gatunek krzewu ozdobnego jest szczegółowo opisany, dlatego nie ma najmniejszego problemu z zakupem. Ponadto, zawsze można liczyć na profesjonalną pomoc pracowników. Właściwy dobór roślinności, dbałość zarówno o krzewy, jak i terminowe nawożenie podłoża, dadzą gwarancję posiadania miejsca idealnego do odpoczynku, relaksu, czy zabawy z dziećmi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ