nici do szycia

Szycie w domu to świetna metoda na spędzanie czasu. W ten sposób możemy nie tylko kreatywnie wykorzystać wolne godziny, ale i rozwinąć swoje umiejętności manualne. Jednak aby szyć, potrzebujemy do tego konkretnych przedmiotów, m.in. nici. Dzięki informacjom z tego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje nici do szycia oraz które z nich powinniśmy mieć zawsze w domu.

Rodzaje nici do szycia

Aby rozstrzygnąć, które nici do szycia powinniśmy mieć w domu, należy najpierw zastanowić się, jakie są ich rodzaje. Jednak nie jest to takie oczywiste, ponieważ typy nici jesteśmy w stanie podzielić według kilku kategorii, m.in. zależnie od grubości, od ich wykonania, właściwości czy od tego, w jakim celu są używane. Różnorodne nici do szycia możesz kupić w sieci, np. na Kolisklep.pl, gdzie dobierzesz produkt odpowiedni pod względem koloru, właściwości i grubości.

Prawdopodobnie najważniejszą kategorią, według której dzielimy nici, jest rodzaj tworzywa, z którego są wykonane, ponieważ od tego zależy, do czego później wykorzystamy konkretną nić. Materiały, z których zrobione są nici do szycia to:

  • bawełna,
  • wiskoza,
  • jedwab,
  • len.

Należy pamiętać, że nici, które przeznaczone są przede wszystkim do szycia ręcznego są nieco inne od tych do szycia maszynowego, ponieważ powinny mieć inne naprężenie. Warto również zaznaczyć, że oprócz nici typowo bawełnianych lub poliestrowych istnieją także nici bawełniano-poliestrowe, które można dobrać tak, by proporcje każdego rodzaju nici były odpowiednie do sposobu szycia.

Jakie nici do szycia warto mieć w domu?

Są pewne rodzaje nici do szycia, które warto mieć zawsze w domu, niezależnie od tego, jak często szyjemy. Czasem zdarzy się, że w nieoczekiwanym momencie będziemy musieli zacerować skarpetkę lub ulubioną bluzkę, a wtedy bez odpowiedniego typu nici ani rusz.

Jedną z najczęściej wybieranych rodzajów nici jest nić poliestrowa, głównie ze względu na jej dostępność. W wielu przypadkach warto przemyśleć także nici elastyczne. Często krój ubrania sprawia, że lepiej sprawdzi się nić, którą będzie można po zaszyciu naciągnąć. W takich momentach idealnie sprawdzi się właśnie nić elastyczna lub gumowa. Z kolei w sytuacjach, gdy zależy nam na naturalnym tworzywie, warto wybrać nić bawełnianą.

Oprócz materiału, z jakiego wykonana jest nić, ważne, aby zwracać także uwagę na grubość nici do szycia. To istotna cecha, ponieważ ubrania mogą różnić się pod tym względem, a w przypadku, gdy będziemy chcieli przerobić dany strój zbyt grubą nicią, może okazać się, że efekt końcowy będzie niezbyt estetyczny. Grube szwy widoczne na eleganckiej bluzce lub nawet letnich spodniach sprawią, że zamiast naprawić bądź przerobić ubranie, po prostu je zepsujemy. Właśnie dlatego bezpieczniejszą opcją będą cieńsze nici.

Także przy doborze koloru nici do szycia należy postępować rozsądnie. Choć wielu z nas chciałoby pewnie kupić ją w swojej ulubionej barwie, to lepiej jest jednak wybrać odcienie, które w razie potrzeby będą pasować do ubrań o różnych kolorach. Podstawowym wyborem będzie nić biała oraz czarna. Ważne, aby mieć każdą z nich, ponieważ tych barw nie jesteśmy w stanie zastąpić innymi. Przykładem niewłaściwego doboru koloru nici zaszycie białej bluzki żółtą lub szarą nitką. Taki szew prawdopodobnie będzie wyglądał na zabrudzenie.

Jak przechowywać nici do szycia w domu?

Dla naszych nici do szycia oraz wszelkich do tego akcesoriów potrzebne będzie także odpowiednie miejsce, na ich przechowanie. Dobrym i znanym rozwiązaniem są np. organizery na nici. Można je znaleźć na rynku w różnych wersjach: plastikowej, drewnianej, w formie pudełeczka, półki lub skrzynki. Warto zainwestować w takie rozwiązanie, ponieważ podczas szycia łatwo o bałagan.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ