Mieszkanie w zabytkowej kamienicy wiąże się z dylematem dotyczącym wyboru sposobu ogrzewania lokum. Tradycyjne ogrzewanie piecowe to wciąż dla niektórych osób najbardziej opłacalna koncepcja grzewcza, warto jednak pomyśleć o zmianie na ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania. Jakie ogrzewanie wybrać do mieszkania w kamienicy?
Ogrzewanie mieszkania w kamienicy – na co zwrócić uwagę?
Mieszkania w starych kamienicach kuszą wyjątkowym klimatem, tchną powiewem historii. Rozległe, wysokie przestrzenie i szerokie możliwości aranżacyjne sprawiają, że dla wielu osób to jedyna opcja inwestycji w nieruchomość. Trzeba jednak pamiętać, że niepowtarzalny urok lokali tego rodzaju zawsze idzie w parze z koniecznością dostosowania systemu grzewczego do współczesnych realiów.
Chociaż eleganckie piecie kaflowe to nieodłączny element wyposażenia starych mieszkań w kamienicach, warto zwrócić uwagę, że to obecnie już relikty przeszłości.
Planując remont mieszkania w kamienicy, dobrze rozważyć nowoczesną instalację ogrzewania. Wśród wielu koncepcji grzewczych specjaliści polecają modułowe systemy kominowe umożliwiające proces spalania z ograniczoną emisją CO2. Modułowe systemy kominowe warto wziąć pod uwagę jako alternatywę dla pieców w kamienicach, to opcja która zapewnia komfort użytkowania i bezpieczeństwo oraz spełnia standardy ekologiczne. Warto wspomnieć, że zaletą takiego rozwiązania jest eksploatacja z niezależnym obiegiem powietrza, co umożliwia połączenie systemu z wieloma rodzajami wentylacji.
Jakie ogrzewanie do mieszkania w kamienicy?
Z uwagi na fakt, że w kamienicach często brak sprawnych systemów wentylacyjnych, wiele osób stawia na ogrzewanie elektryczne. W starym budownictwie często montuje się piece akumulacyjne lub ogrzewanie podłogowe. Ostatnie doskonale sprawdza się w wysokich pomieszczeniach, poprawia komfort użytkowania lokalu zimą, ponieważ ciepłe powietrze zawsze ucieka w stronę sufitu. W opinii fachowców zdecydowanie lepszym pomysłem jest jednak powietrzna pompa ciepła, która w sezonie letnim spełnia rolę klimatyzatora.
Dla tych, którzy pałają sentymentem do klimatycznych pieców kaflowych i nie potrafią się z nimi rozstać, rozwiązaniem pozostaje specjalna grzałka wmontowana w przerobiony piec takiego typu. Urządzenie działa podobne do pieca akumulacyjnego, trzeba się tutaj jednak liczyć z wykonaniem nowej instalacji elektrycznej i wystąpienie do elektrowni o zwiększony przydział mocy.
Tanie ogrzewanie mieszkania w kamienicy
Spora grupa właścicieli mieszkań w kamienicach inwestuje w ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za tańsze i zdecydowanie bardziej wydajne rozwiązanie. Warunkiem jest doprowadzenie gazu ziemnego do budynku i dopełnienie szeregu formalności. Koszt wykonania instalacji gazowej w kamienicy jest wysoki, jednak ogrzewanie gazem ziemnym jest nadal tańsze niż elektryczne. Dotyczy to, przede wszystkim sporych powierzchni. Przy skromnym metrażu można rozważyć zaawansowane technologicznie konwektory ciepła i piece akumulacyjne.