podłoże do uprawy pieczarek

Polska jest jednym z europejskich liderów produkcji pieczarek. Uprawa tego grzyba jest stosunkowo prosta, dlatego zajmują się nią nie tylko profesjonalni pieczarkarze, ale i amatorzy, posiadający domowe małe hodowle. Kluczem do sukcesu jest dobór właściwego podłoża do uprawy pieczarek. Jakie będzie najlepsze? Doradzamy jak wybrać.

Jakie podłoże do uprawy pieczarek będzie najlepsze?

Dobór właściwego podłoża do pieczarek to jeden z najważniejszych kroków podczas zakładania przemysłowej lub domowej pieczarkarni. To właśnie dzięki niemu możliwe jest zebranie satysfakcjonujących plonów. Na rynku znaleźć można kilku profesjonalnych producentów podkładu. Warto korzystać z ich oferty, ponieważ zakup podłoża będzie bardziej pewny (jest ono pozbawione zarodników wszelkich innych grzybów i pleśni) oraz opłacalny ekonomicznie, niż samodzielne wytworzenie go. Pozwoli także na osiągnięcie wyższych plonów. Podłoże do uprawy pieczarek z oferty kania.net.pl można kupić w dwóch fazach; II ze wsianą oraz III z przerośniętą grzybnią. W ofercie producentów zazwyczaj znajduje się podkład do uprawy pieczarki białej, jednak coraz popularniejszy staje się także do odmiany brązowej. Składając zamówienie, można wybrać grzybnię polską lub zagraniczną. Podkład do pieczarek sprzedawany jest w kostkach lub luzem, by każdy z pieczarkarzy mógł wybrać odpowiednią dla siebie ilość oraz najlepszą formę podłoża. Doskonałą możliwością jest wzbogacenie gruntu dodatkiem białkowym lub kukurydzą. Pozwoli to na jeszcze lepsze dostosowanie go do uprawy oraz osiągnięcie zadowalających plonów. Abstrahując od właściwości podłoża, warto skorzystać z usług firm, które nie tylko produkują je, ale i zapewniają specjalistyczny transport. To wygodne rozwiązanie, które pozwala na szybkie dostarczenie produktu bez utraty jego wartości.

Kto pomoże dobrać podłoże do pieczarek?

Kupno podłoża do pieczarek, zwłaszcza do profesjonalnej pieczarkarni, dla początkujących osób może być sporym wyzwaniem. Dobrze jest zdecydować się na produkty firmy, która posiada wieloletnie doświadczenie na rynku oraz wysoką renomę. To właśnie w nich zazwyczaj zatrudniani są profesjonaliści, którzy podzielą się swoją wiedzą związaną z doborem podłoża do pieczarek. Bazować będą nie tylko na tradycji, ale przekażą klientowi nowinki, tak aby pomóc mu wdrożyć nowości oraz usprawnienia w pieczarkarni. Wielu klientów chwali sobie możliwość całodobowego kontaktu z doradcą – w niektórych sytuacjach reagować trzeba szybko, by nie zaprzepaścić uprawy. Niezwykle cenne dla hodowców mogą być także organizowane przez producentów szkolenia i spotkania ze specjalistami z kraju oraz świata. Aby móc dobrze dobrać podłoże do pieczarek, jak i dokonać jego ewentualnych zmian, warto zdecydować się na oferowane przez producentów pomiary i analizy upraw oraz badania mikrobiologiczne i chemiczne. Dobrym pomysłem jest także sięgnięcie do fachowej literatury oraz artykułów w sieci pisanych przez profesjonalistów.

Co jeszcze warto wiedzieć, chcąc uprawiać pieczarki?

Uprawa pieczarek może być nie tylko satysfakcjonująca, ale i dochodowa. Warto jednak pamiętać, że sam dobór dobrego, wartościowego podłoża nie jest gwarantem sukcesu. Przede wszystkim warto zadbać także o warunki uprawy. Pieczarki można hodować całorocznie, ponieważ nie potrzebują światła słonecznego, jednak konieczne jest zachowanie temperatury pomiędzy 12°C a 20°C, zapewnienie stałego dostępu do świeżego powietrza oraz kontrolowanie wilgotności gleby (do podlewania dobrze sprawdzi się rozpylacz). Podłoże warto umieścić w pojemniku z polistyrenu, należy także pamiętać o zakupie okrycia; przykrycie uprawy jest konieczne w procesie wzrastania grzybni.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ