Jedwabna czy bawełniana pościel - jaką wybrać?

Pościel to jeden z najważniejszych elementów sypialni, obok wygodnego łóżka, ciepłej kołdry i miękkich poduszek. Oprócz tego, że powinna być funkcjonalna i wygodna, powinna również wyglądać dobrze i pasować do wystroju całego pomieszczenia. Dlatego pytanie czy pościel powinna być bawełniana czy jedwabna nie jest bezpodstawne.

Wady i zalety pościeli jedwabnej

Zaletami tej pościeli jest przede wszystkim skojarzenie jakie nasuwa. Kojarzy się przecież z luksusem, z bogactwem i ekskluzywnością. Do tego jest materiałem całkowicie naturalnym, dzięki czemu przepuszcza powietrze. Oznacza to, że latem jest nam przyjemnie chłodno. Prawdziwy jedwab jest lekki, delikatny w dotyku, ale tak naprawdę ma bardzo silny splot. Należałoby włożyć naprawdę dużo siły aby go przerwać. Ta trwałość powoduje, że pościel z jedwabiu jest wykorzystywana przez wiele lat bez przerwy i nie traci swojego uroku. Ponadto jedwab nie zbiera kurzu i nie uczula. Jednak materiał ten ma też swoje wady. Przede wszystkim nie nadaje się do prania w zwykłej pralce w proszku. Pościel z jedwabiu trzeba oddawać do specjalistycznej pralni. Jest również bardzo droga, gdyż komplet pościeli z jedwabiu osiąga cenę nawet 1000 zł.

Wady i zalety pościeli bawełnianej

Ma wiele wspólnego z pościelą jedwabną, między innymi jest trwała, pomaga utrzymać prawidłową cyrkulację powietrza, nie uczula, pochłania wilgoć. Niewątpliwą zaletą bawełny jest to, że jest znacznie tańsza niż jedwab i łatwo dostępna. Oprócz tego nie wymaga specjalnego sposobu prania, wystarczy zwykła pralka. Warto używać środków pomagających utrzymać kolor, przez co pościel nie wyblaknie tak szybko i będzie prezentowała się ładnie przez dłuższy czas. Dostępna jest w wielu kolorach i wzorach. Wadą prawdziwej bawełny jest to, że stosunkowo szybko się gniecie, nawet pomimo prasowania. Na szczęście na rynku dostępne są pościele z bawełny z dodatkiem materiałów ograniczających jej gniecenie się. Jednocześnie zostaje wydłużona trwałość takiej pościeli, przez dłuższy czas wygląda ładnie, nie mechaci się.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ