Kabiny prysznicowe to niezwykle funkcjonalne urządzenia, często stosowane w trakcie wyposażania łazienek. Kabiny prysznicowe mają zarówno zalety, jak i wady względem tradycyjnie wykorzystywanej wanny. Przede wszystkim – są stosowane z powodu ich wpływu na ograniczenie ilości zużywanej wody. W przeciwieństwie do wanien – kabiny prysznicowe (ani brodzika) nie wypełnia się wodą, lecz przepływa ona na bieżąco od słuchawki prysznicowej do odpływu. Kabiny prysznicowe ponadto skracają czas trwania kąpieli. Są świetnym rozwiązaniem zawsze, gdy potrzebujesz wziąć szybki prysznic, odświeżyć się lub schłodzić.
Kształt i materiał wykonania kabiny prysznicowej
Kabiny prysznicowe występują w wielu, różniących się między sobą pod wieloma względami, wersjach. Przede wszystkim, odróżnić należy kabiny o określonych kształtach. Najczęściej stosowanymi są kabiny narożne, jak i przyścienne. Są one lokowane i montowane w takim miejscu łazienki, w którym nie będą zajmowały wiele miejsca. Kabiny narożne mają brodzik o kształcie kwadratu, lekko wydłużonego prostokąta lub ćwierć-okręgu; kabiny przyścienne są zazwyczaj w kształcie półokręgu lub kwadratu. Rzadziej spotykamy kabiny wielokątne, owalne lub w innych kształtach. W przypadku kabin wolnostojących, większość dostępnych produktów ma kształt prostokąta lub okręgu.
Kabiny składają się z kilku głównych modułów; wyróżnić należy przede wszystkim brodzik, samą kabinę oraz, opcjonalnie, zwieńczenie kabiny. Większość materiału stosowanego do produkcji kabin to tworzywa sztuczne, gwarantujące wysoki poziom wodoszczelności. Niekiedy stosowane są droższe materiały, takie jak szkło, bardziej wytrzymałe oraz gustowne niż plastik. Ścianki lub drzwiczki kabin prysznicowych wykonywane są zazwyczaj w wersji przezroczystej, gładkiej, matowej lub pokrytej wybranym nadrukiem.
Rodzaje montażu w kabinach prysznicowych
Montaż kabiny prysznicowej polega na jej przymocowaniu do podłoża, w miejscu, w którym domownicy będą z niej korzystać. Pod względem montażu, wyróżnia się trzy rodzaje kabin prysznicowych. Samodzielne kabiny prysznicowe montowane są zwykle na brodziku, który stanowi wówczas ich nieodłączną część. Dostępne brodziki różnią się rozmiarem, w tym przede wszystkim wysokością krawędzi. Osoby mające małe dzieci lub zwierzęta (na przykład psy, które czasami wymagają kąpieli) decydują się na wysokie brodziki, które po zatkaniu odpływu można wypełnić wodą. Jeśli nie planujesz myć swojego dziecka lub psa w kabinie prysznicowej, możesz zdecydować się na niski brodzik. Szeroki wybór kabin prysznicowych z brodzikami znajdziesz na: https://elazienki.pl/.
Kabiny prysznicowe mogą być także montowane na wannie. Rozwiązanie to jest świetnym kompromisem w przypadku osób, które chcą zachować możliwość zażywania długich, gorących kąpieli, a zarazem nie chcą zrezygnować z możliwości jakie daje kabina prysznicowa.
Ostatni, najrzadziej stosowany typ montażu, polega na zamontowaniu kabiny bezpośrednio na podłodze. Rozwiązanie to wymaga uprzedniej instalacji określonego rodzaju odpływu: łukowego lub punktowego, który będzie odprowadzał wodę.
Drzwiczki w kabinach prysznicowych
Wbrew pozorom, rodzaj drzwiczek stosowanych w kabinach prysznicowych to niezwykle ważny element, wpływający na sposób korzystania z nich oraz, w przypadku łazienek o niedużej powierzchni, istotny w przypadku ustalania miejsca ulokowania kabiny. Wyróżnić należy przede wszystkim drzwiczki przesuwane, niezwykle funkcjonalne, przesuwające się wzdłuż ścian, po odpowiednich prowadnicach. Równie często stosowane są drzwiczki skrzydłowe, otwierane zazwyczaj w kierunku zewnętrznym. Ten typ drzwiczek wymaga większej ilości wolnej przestrzeni dookoła kabiny.
Mniej wodoszczelne rodzaj drzwiczek to coraz rzadziej stosowane drzwiczki harmonijkowe, zamykane w ten sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych harmonijkowych drzwi pokojowych. Stosowane są także rozwiązania pozbawione drzwi – tak zwane „walk in”; tego typu kabiny prysznicowe często mają formę otwartą lub półotwartą.