Podstawowa różnica między gondolą a spacerówką dotyczy pozycji, w której dziecko spędza czas w danym modelu wózka. Gondola umożliwia dziecku swobodę ruchów w pozycji leżącej. W środku gondoli powinna być przestrzeń, aby maluch mógł w pełni wyprostować nóżki i ruszać się bez skrępowania. Dodatkowo głęboki koszyk i zabudowany daszek chronią dziecko od wiatru, czy nadmiaru bodźców zewnętrznych. Wózek typu gondola jest idealnym rozwiązaniem dla dzieci w pierwszych miesiącach życia. Niemniej ten okres nie trwa długo, i wraz ze wzrostem dziecka trzeba przesiąść się na „spacerówkę”, czyli wózek „do siedzenia”.
Podstawową cechą wózka spacerowego jest to, że jest on przystosowany do siedzącej pozycji dziecka. Przyjmuje się, że między 5-7 miesiącem życia warto zmienić wózek na spacerówkę, ale jak wybrać ten właściwy moment dla naszej pociechy? Podpowiadamy, jak dopasować ogólne zasady do indywidualnej sytuacji.
4 sytuacje, które mówią o tym, że czas pożegnać się z gondolą:
1. Nasz maluch zaczyna samodzielnie siadać
Jest to prawdopodobnie najważniejsze kryterium. Gondola nie jest odpowiednia do przewożenia dziecka, które zaczyna siadać, a nawet może być niebezpieczna. Maluch w gondoli nie jest przypięty żadnymi pasami, w związku z czym, jeśli zacznie siadać, może łatwo z niej wypaść. Rodzice nie powinni czekać, aż dziecko w pełni nauczy się siadać samodzielnie. Wystarczą pierwsze próby siadania, aby zmienić wózek na spacerowy. Zdarza się, że maluch jest bardzo przywiązany do swojego wózka i jego zmiana wywołuje płacz. W takiej sytuacji należy podejść do zmiany stopniowo, brać nowy wózek na krótsze spacery, zawsze zabierać te same zabawki, czy umożliwić dziecku zabawę wózkiem w domu.
2. Nasz maluch jest za duży na gondolę
Gondola powinna być komfortowa dla dziecka. Warunkiem tego jest wystarczająco dużo przestrzeni. Jeśli dziecko nie może wyprostować nóg w środku, jest to czas, aby przestawić się na wózek spacerowy, który również rozkłada się na płasko i umożliwia podróże w pozycji leżącej.
3. Nasz maluch nie polubił się z gondolą i płacze
Dzieci nie mają wielu sposobów komunikacji o swoich potrzebach. Płacz dziecka w wózku jest znakiem, że z jakiegoś powodu nie jest mu w nim dobrze. Być może jest za mały, być może dziecko nie czuje się w nim bezpiecznie. Często najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest zmiana wózka i szybsze przejście na „spacerówkę”
4. Nasz maluch może się przegrzać
Wózki z gondolą są na ogół dość mocno zabudowane, w związku z tym nie oferują aż tak dużej cyrkulacji powietrza. Jeżeli na dworze panuje duży upał, należy zadbać o to, aby nie ubierać maluszka za ciepło i aby gondola była maksymalnie duża i przestronna. Jeżeli dziecko szybko rośnie, można przyspieszyć przejście na spacerówkę. Prawdopodobnie będzie to bardziej komfortowe rozwiązanie dla dziecka.
To zaskakujące jak często rodzice kilku dzieci obserwują ich różne preferencje dotyczące wózka. Bardzo często jedna pociecha czuje się bardzo długo komfortowo w gondoli, a druga płacze i domaga się szybkiej zmiany. Firma Muuvo – wieloletni producent wózków obserwuje te sytuacje od lat i rozumie, że warto do każdej sytuacji podchodzić indywidualnie. Zakup wózka wielofunkcyjnego z reguły ułatwia podjęcie szybkiej decyzji o zmianie wózka, ponieważ oba wózki są już zakupione i wystarczy tylko wyjąć ze schowka odpowiednie siedzisko.