Kino domowe - jak zaplanować?

Lubisz spędzać wieczory przy dobrym filmie, ale chciałbyś oglądać go w wygodnym domowym zaciszu? To możliwe! Wystarczy, że w swoim salonie lub innym pokoju zaplanujesz kino domowe. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę!

Wybierz miejsce na kino domowe

W tworzeniu kina domowego bardzo ważny jest wybór pokoju, w którym będzie się ono znajdowało. Zazwyczaj jest to salon, musimy jednak pamiętać, że komfortowe oglądanie filmów wymaga odpowiednio dużo przestrzeni. Przede wszystkim ważna jest odległość kanapy lub foteli od ekranu. Najlepiej, jeśli znajdują się po dwóch przeciwnych stronach pomieszczenia. Jeśli mamy taką możliwość, zaplanujmy kino domowe jeszcze przed definitywnym rozmieszczeniem wszystkich mebli w domu. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest zarezerwowanie osobnego pokoju na kino domowe, które będzie odpowiednio nagłośnione i wyciemnione. Jeśli zdecydujemy się na zorganizowanie sali kinowej w salonie, pamiętajmy by wyposażyć go w szczelne zasłony lub rolety, które pozwolą nam wprowadzić do pomieszczenia właściwą atmosferę.

Wybierz miejsce na kino domowe

Zdecyduj się na ekran telewizyjny lub z zrzutnika

Centralnym elementem każdego kina domowego jest oczywiście ekran. Do wyboru mamy dwie opcje. Możemy zdecydować się na dobrej jakości telewizor lub rzutnik z ekranem. Wadą tego drugiego rozwiązania jest konieczność posiadania odpowiednio przestronnego pomieszczenia, w którym rzutnik będzie umieszczony za kanapą, z której oglądamy filmy. Niezbędna jest także przestrzeń, na którą będzie rzucany obraz – może to być duży fragment nagiej ściany lub specjalny ekran. Telewizor znacznie lepiej sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach i w domach, w których kino domowe nie jest osobnym pokojem. Jednak nawet w przypadku telewizora powinniśmy przestrzegać zasady, że ekran nie powinien znajdować się zbyt blisko. Uniwersalną odległością jest zachowanie minimum długości przekątnej ekranu, by podczas oglądania filmu móc komfortowo objąć wzrokiem cały obraz.

Dodatki do kina domowego

Podłącz odpowiednio silne nagłośnienie

Nagłośnienie to kolejny, bardzo istotny element funkcjonalnego kina domowego. Jeśli zależy nam na intensywnych i przyjemnych doznaniach, koniecznie powinniśmy wybrać głośniki o dużej mocy. Jest to tym ważniejsze, jeśli zdecydowaliśmy się na ekran o dużej przekątnej. Trudno bowiem czerpać radość z oglądania filmu o obrazie wielkości całej ściany, gdy dźwięk dobiega do naszych uszu z małych urządzeń bez możliwości podgłośnienia. Decydując się na zestaw głośników musimy pamiętać o tym, że powinny one być równomiernie rozstawione w naszym kinie domowym. Tylko wtedy otrzymamy doskonałej jakości przestrzenny dźwięk. Do wyboru mamy także soundbary, które doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach, w których brakuje przestrzeni dla kilku urządzeń.

Dodatki do kina domowego

Jak zaplanować idealne kino domowe? Przede wszystkim powinno ono być komfortowe i spełniać nasze oczekiwania. Jeśli do jego roli przeznaczamy pomieszczenie, które po czasie oglądania filmów pełni również inne funkcje, np. salonu, warto zainwestować w dodatki, które zwiększą naszą wygodę na co dzień. Stolik kawowy oraz zasłony w oknach, które odizolują nas od nadmiaru światła odbijającego się od ekranu to podstawy komfortowego seansu.

[Głosów:7    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ