Czym są ogrody letnie? W powszechnej opinii to doskonała ochrona przed wpływem deszczu i chłodu pozwalająca cieszyć się skrawkiem zieleni niezależnie od tego, jaka aura panuje wokół. Jednak dobrze wykonany i zorganizowany ogród to zdecydowanie coś więcej. Powiększa przestrzeń życiową, pozwala na wprowadzenie natury nawet w centra miast, a przede wszystkim oferuje niezrównany komfort i wypoczynek.
Ogród letni. Co to takiego?
Najczęściej ogród letni kojarzy się z zabudową tarasu lub balkonu, pozwalającą na istotne rozszerzenie jego funkcjonalności. To prawda, ale tylko częściowa. Ogród letni rzeczywiście pozwala na zagospodarowanie i całoroczne użytkowanie przestrzeni, z których zazwyczaj korzystamy jedynie okazjonalnie. Niezależnie od tego, czy będzie to niewielki balkon mieszkania w zabudowie wielorodzinnej, czy też rozległy taras domu jednorodzinnego, zyskujemy dodatkową przestrzeń, która w naturalny sposób zwiększa podstawowy metraż lokum. Tyle tylko, że wykorzystanie tej przestrzeni w charakterze na przykład schowka na sprzęty codziennego użytku, czy też przydomowej spiżarni znacząco ogranicza korzyści płynące z rozszerzenia przestrzeni życiowej.
Zacznijmy od podstaw. Ogród letni naturalnie kojarzy się z oranżerią, a ta w prosty sposób przywodzi na myśl rezydencje i rozległe posesje pałacowe. Skojarzenie jest w pewnym stopniu słuszne. Oranżerie, swojsko nazywane pomarańczarniami, miały swój rozkwit na przełomie XVIII i XIX wieku. Rozległe, wolnostojące lub połączone z tarasem pomieszczenia pełniły dwojaką funkcję. Pozwalały na uprawę egzotycznych roślin i jednocześnie stanowiły atrakcyjne miejsce spotkań towarzyskich. Niebagatelny koszt stworzenia takiej zabudowy, w połączeniu z bardzo ograniczoną dostępnością do roślinności innej niż rdzennie spotykana na ziemiach polskich, sprawiał, że ich posiadaczami byli niemal wyłącznie możnowładcy lub bogate rodziny szlacheckie.
Poczuj się jak król
Dziś, kiedy cytrusy możemy kupić w przysłowiowym sklepie na rogu, utylitarna rola ogrodów zimowych zeszła na dalszy plan. Nie oznacza to, że są one bezużyteczne. Przeciwnie – możliwość uprawy ziół i radość korzystanie z własnoręcznie wyhodowanych roślin, oferują też trudną do zastąpienia satysfakcję. Jednak podstawową wartość stanowi możliwość obcowania z naturą niezależnie od lokalizacji, w której mieszkamy. W czasach, kiedy wybór lokalu mieszkalnego w dużej mierze podyktowany jest walorami użytkowymi i dobrym skomunikowaniem z miejscem pracy oraz atrakcjami oferowanymi przez duże aglomeracje miejskie, coraz trudniej o bezpośredni kontakt z naturalną, niczym nieskażoną przyrodą. To właśnie tu w pełni docenimy korzyści płynące z posiadania ogrodu letniego.
Elitarny charakter ogrodów zimowych kojarzy się z wysokim poziomem trudności i kosztów, które należy ponieść dla zorganizowania takiego miejsca. Tak być nie musi, o ile skorzystamy z oferty rzetelnych, renomowanych firm specjalizujących się w realizacji inwestycji tego pokroju. Doskonałym przykładem jest firma Winter Group, która posiada w swojej ofercie ogrody letnie i zimowe, zadaszenia tarasów, a także akcesoria dodatkowe, pozwalające na uzyskanie maksymalnej satysfakcji ze stworzonej infrastruktury. Ugruntowana pozycja rynkowa i setki zadowolonych klientów stanowią gwarancję sukcesu i zapewniają pełne zadowolenie z inwestycji. Winter Group udowadnia, że błękitna krew nie jest konieczna, by poczuć się królewsko rozpieszczonym.