Kuchnia – miejsce spotkań całej rodziny i przygotowywania posiłków. Nie może jej zabraknąć w żadnym domu, możemy jednak wybrać, czy wolimy bardziej tradycyjną zamkniętą kuchnię, czy bardziej nowoczesną – otwartą. Co wybrać?

Trudny wybór

Oczywiście nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, bo wiele zależy od sposobu życia rodziny czy rozmieszczenia pomieszczeń. Bez wątpienia kuchnia zamknięta do niedawna była częściej spotykana, ba, można wręcz powiedzieć, że w przeszłości nie było innego rodzaju tego wnętrza. Ten typ kuchni respektuje tradycyjny podział pomieszczeń, gdzie wszystko ma swoje jasno określone miejsce, granice są wytyczone, a konkretne wnętrza stanowią jakby odrębne światy.

Na drugim biegunie mamy coś zupełnie innego – salon połączony z kuchnią, będący na równi z tym reprezentacyjnym pomieszczeniem. Dzisiaj właśnie ten drugi rodzaj aranżacji staje się dominujący. Osoby wybierające projekt domu, na przykład na stronie domoweklimaty.pl bardzo zwracają uwagę na ten aspekt.

Kuchnia zamknięta – za i przeciw

Projektując kuchnię zamkniętą mamy większą swobodę aranżacyjną, bo nie jesteśmy ograniczeni przylegającej do niej salonem. Nie musimy więc zwracać uwagę na jego wystrój. Co więcej, jesteśmy w stanie zmieścić w niej więcej szafek, a więc zwiększa się jej funkcjonalność. Ważne też jest to, że bałagan (garnki, talerze w zlewie, kubki na blacie, produkty spożywcze) nie jest widoczny. Nasi goście nie zobaczą tego wszystkiego, co staramy się ukryć. Do salonu nie przeniosą się też (lub w bardzo małym stopniu) przykre zapachy, na przykład przypalonej patelni, co też należy zaliczyć jako dużą zaletę.

A jakie są wady? Do urządzenia kuchni zamkniętej potrzeba dużej przestrzeni, bo mała nie będzie spełniała swojej funkcji. Ciasna, a do tego ciemna nie zachęca do gotowania. Ponadto, osoba gotująca jest w tym miejscu trochę odizolowana, a więc nie może w pełni uczestniczyć w życiu rodzinnym czy towarzyskim.

Kuchnia otwarta – mocne i słabe strony

Kuchnia otwarta to bardzo duża oszczędność miejsca, bo nawet nieduże wnętrze wyda się przestronne. To dzięki połączeniu jej z pokojem dziennym. Sprzyja to oczywiście rodzinnej integracji, bo osoba przyrządzająca posiłki może spędzić ten czas ze wszystkimi. Może też gotować z całą rodziną, a w czasie spotkań towarzyskich eksperymentować kulinarnie ze znajomymi.

A co z wadami? Niestety, wszelkie zapachy czy hałasy będą przeszkadzały innym domownikom. Nawet nie pomoże tu doskonała wentylacja i sprawny wyciąg. Nie mamy też tak dużych możliwości aranżacyjnych, bo kuchnia wyglądem musi współgrać z pokojem dziennym. Żeby osiągnąć lepszy wygląd, wszelkie sprzęty AGD będą musiały być zabudowane, a są one droższe od wolno stojących modeli.

Nie jest łatwo podjąć ostateczną decyzję, bo jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje silne i słabe strony. Powinniśmy tę kwestię przemyśleć na spokojnie, bo to, w jakim miejscu będzie zlokalizowane to pomieszczenie, określamy już na samym początku, wybierając projekt domu. Są to więc ważne decyzje, dobrze więc przeczytać też kolejny wpis pod tytułem “O czym pamiętać przy budowie domu?”.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ