Lampa CFL jako istotny element growboxa

0
1357

Uprawa w profesjonalnym boxie jest obecnie jedną z najczęściej rekomendowanych metod domowej hodowli kwiatów i warzyw. Jej efekty w dużej mierze zależą jednak nie tylko od rodzaju wybranego namiotu, ale także od jego wyposażenia. Szczególne znaczenie ma tu typ zastosowanego oświetlenia. Sprawdźmy więc, jaka kategoria lamp jest kompatybilna z potrzebami i wymaganiami organizmów zielonych.

Życiodajna siła światła

W przypadku roślin światło odgrywa szczególną rolę. Umożliwia ono zachodzenie procesu fotosyntezy, bez którego nie mogą one prawidłowo egzystować. Stąd lampy w growboxie mają znaczenie fundamentalne. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na nowatorską propozycję, jaką jest lampa CFL. Mowa o żarówce, która poprzez barwę emitowanego światła może wpływać na procesy życiowe organizmów zielonych, zapewniając im właściwą stymulację na każdym etapie rozwoju, od ukorzenienia się do zakwitnięcia. Na początku życia sadzonki szczególnie polecane jest stosowanie chłodnej barwy 6500K. Zapewnia ona znakomite doświetlenie, bez podnoszenia temperatury powietrza. Jest to ogromna zaleta w przypadku namiotów uprawowych o małej powierzchni, w których nadmierny wzrost ciepłoty, mógłby prowadzić do przesuszenia roślin. Z kolei lampą CFL o barwie 2700K można z powodzeniem wspomagać kwitnienie lub owocowanie.

Technologia na miarę czasów

Oprócz wspomnianych wyżej opcji lampa CFL jest w stanie zapewnić roślinom podwójne widmo barwne, gwarantując im tym samym optymalne naświetlenie w każdym momencie ich rozwoju, a jednocześnie zapewniając im lepszy wzrost. To oczywiście przekłada się na zwiększenie plonów czy kwiatów uzyskiwanych z hodowli. Co więcej, ten rodzaj żarówek odznacza się energooszczędnością i przyjaznością środowisku naturalnemu. Ich plusem jest również długa żywotność, która pozytywnie wpływa na ekonomiczność prowadzenia uprawy. Zaletą lampy CFL jest także jej uniwersalność. Nie potrzebuje ona bowiem ani specjalnych źródeł zasilania, ani dodatkowych podłączeń. Można ją bez kłopotu dopasować do tradycyjnych układów elektrycznych.

Bezkonkurencyjna świetlówka

Warto dodać, że lampa CFL jest żarówką fluorescencyjną, która nie nagrzewa się nawet przy emitowaniu światła o dużej mocy. To sprawia, iż w przemyśle ogrodniczym nie ma ona konkurencji. Nie zagraża jej nawet znaczna popularność oświetlenia LED. Dzięki stabilności temperatury chroni ona bowiem rośliny przed przypalaniem listków lub pędów, do czego może dochodzić w przypadku zbytniego zbliżenia nagrzanej żarówki do delikatnych części rośliny, szczególnie na wczesnych etapach jej wzrostu. Stąd lampę CFL można uznać za symbol nowoczesnego podejścia do roli światła w botanice, ale również synonim bezpieczeństwa dla hodowli.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ