Ławostoły rozkładane i podnoszone - które wybrać do salonu?

Stanowią harmonijne połączenie estetyki oraz maksymalnej funkcjonalności, odznaczają się ciekawym designem, a także wysoką jakością wykonania. Domyślacie się już o jakim z nowoczesnych mebli mowa? Chodzi oczywiście o ławostoły w ich rozmaitych, dostępnych na naszym rynku odsłonach. Po latach banicji, wywołanej niechęcią do często niezbyt zgrabnych mebli wielofunkcyjnych, mebel ten na dobre wrócił do łask. Do najbardziej popularnych należą ławostoły rozkładane i podnoszone, i to właśnie o nich opowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury wszystkich zainteresowanych tymi niebanalnymi meblami.

ŁAWOSTÓŁ – DLA KOGO?

Ławostół to mebel pod wieloma względami wyjątkowy. Z jego pomocą możemy łatwo zaoszczędzić miejsce w naszym mieszkaniu, nie rezygnując przy tym z funkcjonalności, czy też estetyki. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą łatwego rozkładania, dzięki jakiemu zgrabny, designerski stolik kawowy do salonu, w ułamku sekundy zmienia się w dużą, przestronną ławę, przy jakiej możemy cieszyć się wspólnymi chwilami z najbliższymi.

Ławostoły są więc zatem idealne do niedużych, „kompaktowych” mieszkań, w których przestrzeń jest na wagę złota, i których mieszkańcom zależy na jak największej wielofunkcyjności wyposażenia domowego. Nie znaczy to jednak, że nie sprawdzą się w większych metrażach. Również tam mogą stanowić wysoce funkcjonalny i estetyczny mebel. W końcu przestrzeni nigdy dość!

ŁAWOSTOŁY ROZKŁADANE I PODNOSZONE

Dostępne na naszym rynku ławostoły dzielą się przeważnie na rozkładane i podnoszone, a także warianty mieszane, łączące z powodzeniem obie te funkcje. (Również wśród rozkładanych i podnoszonych możemy wyróżnić kilka podtypów, które różnią się zastosowanym w nich mechanizmem rozkładania, jednak to nie o nich traktuje nasz artykuł) Czym w praktyce różnią się one od siebie?

Zacznijmy od ławostołów rozkładanych. Swoją nazwę zawdzięczają rozkładanej, wysuwanej „wkładce”, jaka pozwala znacząco zwiększyć przestrzeń stołu, a tym samym zmienić go w wieloosobową ławę. Niektóre modele pozwalają nawet na przedłużenie przestrzeni o ponad pół metra, co – trzeba przyznać – stanowi imponujący wynik. W większości tego typu ławostołów wkładka umieszczona jest na specjalnych prowadnicach, które ułatwiają jej wysuwanie.

W przypadku ławostołów podnoszonych, jak wskazuje sama nazwa, blat można podnieść w górę, tak by z niskiego stolika zmienił się w wysoką ławę, przy której będzie wygodnie zasiąść do wspólnego posiłku z rodziną. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu tak zwanego „pająka” z korbką, jaki pozwala na podniesienie blatu, a następnie jego zablokowanie.

Przykład takich ławostołów rozkładanych i podnoszonych mogą stanowić te dostępne w ofercie sklepu Kupujpiekniej. Znajdziecie je pod poniższym adresem: www.kupujpiekniej.pl/13-lawostoly.

KTÓRY ŁAWOSTÓŁ WYBRAĆ?

Każda z metod rozkładania ławostołów ma swoje plusy i minusy. Często zdarza się, że prowadnice w ławostołach rozkładanych wyrabiają się i coraz ciężej go rozsunąć. Z kolei w przypadku modeli podnoszonych, problemem jest niewystarczająco duża powierzchnia ławy. „Efektywność” ławostołów zależy również od przestrzeni, w której będą użytkowane oraz innych, indywidualnych uwarunkowań. Dlatego też, jeśli wahamy się pomiędzy wyborem jednego, a drugiego, zdecydujmy się na kompromis – ławostół jaki w sprytny sposób łączy oba sposoby rozkładania. Pozwoli nam to uzyskać jeszcze większą wielofunkcyjność, a ta, jak wiadomo, jest najbardziej pożądana w każdym nowoczesnym domu.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ