Lina stalowa do zadań specjalnych

Czasami lina wykonana z materiałów tekstylnych nie jest odpowiednia do niektórych zastosowań. Potencjał w tym zakresie jest zdecydowanie większy, ponieważ na rynku dość łatwo znaleźć liny wykonane z zupełnie innych tworzyw. Na przykład linka stalowa bywa nieodzownym elementem w przypadku niektórych maszyn, bywa używana w pracach rolniczych, w przemyśle i w wielu innych sytuacjach. Stal to materiał wytrzymały o bardzo dobrych właściwościach w zakresie odporności na napięcia i przetarcia. Dlatego liny stalowe można poddawać daleko idącym obciążeniom bez ryzyka, że łatwo pękną.

Przykładem praktycznego zastosowania lin ze stali w przypadku maszyn jest użytkowanie wyciągarek mechanicznych. Pozwalają one na przemieszczanie ciężkich elementów na nieduże odległości. Bywają wykorzystywane w zakładach przemysłowych i na budowie do zmiany położenia gabarytowych urządzeń czy elementów konstrukcyjnych. W życiu codziennym wyciągarka może być pomocna przy usuwaniu skutków wypadków komunikacyjnych. Pozwala chociażby wyciągnąć z rowu auto, które wpadło do niego w wyniku poślizgu lub kolizji.

Linki stalowe – solidne i niedrogie

Niektórzy mogą sądzić, że zakup lin ze stali pochłonie spore środki finansowe w porównaniu z linami tekstylnymi. Nie jest to jednak słuszne podejrzenie. Drożej pod tym względem wypadają na przykład liny z tworzyw sztucznych, jakie także są montowane w wyciągarkach. Mają ten plus, że rzadziej ulegają zwijaniu w czasie pracy, ale są dużo mniej odporne na silne tarcia. Gdy alternatywą jest lina stalowa, wytrzymałość idzie w parze z korzystnym cennikiem.

Koszt zakupu półmetrowego odcinka linki w przypadku uczciwego sklepu wynosi około sześciu złotych, jeśli wziąć pod uwagę aktualną sytuację na polskim rynku. Musi jednak pojawić się pytanie, gdzie w ogóle dokonywać takich zakupów. Jednym z cenionych dystrybutorów jest sklep online Muntech24.pl. Można znaleźć w nim szeroki wybór lin tekstylnych, a także liny stalowe z powleczeniem PVC lub bez niego. Oferowane rozwiązania mają gotowe pętle na końcach, co znacznie ułatwia posługiwanie się nimi w warunkach praktycznych.

Lina stalowa – cena niska, ale co z solidnością?

Jak wspomniano wyżej, elementy te nie kosztują wiele, a jednocześnie zapewniają świetne parametry wytrzymałościowe. Odmienne w zależności od tego, na którą z lin zdecyduje się nabywca. Od czego zależy wytrzymałość liny stalowej? – Kluczowe znaczenie ma średnica. Im większa, tym większym obciążeniom linka stalowa może być poddawana. O ile obciążenie zrywające jest różne, to w przypadku produktów z naszej oferty każda lina ma jednakową wytrzymałość na rozciąganie – wyjaśnia pan Szymon, ekspert sklepu Muntech24.pl, w którym zakupimy liny stalowe różnego typu.

Wybór lin stalowych w kontekście prac rolniczych, działań w leśnictwie, przemyśle czy świadczenia usług pomocy drogowej to słuszne posunięcie. Wydając niewielkie środki, konsument pozyskuje elementy solidne, o dużej trwałości. Fakt, że dostępne są liny stalowe z powłoką PVC otwiera dla nich dodatkowe zastosowania. Można ich używać chociażby do podwieszania niektórych przedmiotów pod sufitem bez ryzyka uszkodzenia ich lakierowanej powierzchni (mogą to być na przykład rowery przechowywane w garażach).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ