Lodówki side-by-side – fenomen dwudrzwiowych lodówek

W ofercie wielu marek produkujących sprzęty gospodarstwa domowego pojawiły się już jakiś czas temu lodówki side-by-side. Jak działają te lodówki i co jest w nich szczególnego, że robią w świecie AGD taką furorę?

Lodówki side-by-side – co to za urządzenia?

Lodówka side-by-side to całkiem nowy typ lodówki. Taka lodówka cechuje się dość dużymi gabarytami, ogromną pojemnością i dwudrzwiową konstrukcją. Lodówki side-by-side otwiera się tak, jak dwudrzwiowe szafy. Taka konstytucja ma z jednej strony lodówkę, natomiast z drugiej zamrażarkę, przy czym strona z lodówką może być tak samo duża, jak strona z zamrażarką lub większa. W tradycyjnych lodówkach w większości przypadków zamrażarka znajduje się pod lodówką (rzadko nad). Lodówki side-by-side mają strefy chłodzenia i mrożenia ustawione obok siebie.

Popularność takich lodówek wynika nie tylko z ich oczywistej zalety, czyli dużej pojemności, ale też z wielu dodatkowych funkcji oraz świetnego, wyjątkowo nowoczesnego designu. Zobacz, jakie modele takich lodówek oferują najpopularniejsze marki na 7agd.pl/lodowki-side-by-side.

Wszystkie zalety lodówki side-by-side

Zalet lodówki side-by-side jest naprawdę wiele. Pierwsza zaleta (wspominaliśmy o niej wyżej) to pojemność. Lodówka tego typu pomieści od 350 do nawet 600 l. Taka lodówka sprawdzi się przede wszystkim w dużych rodzinach – wszędzie tam, gdzie zwyczajna lodówka jest zbyt mała. Z takiego urządzenia będą zadowolone przede wszystkim te osoby, które lubią robić duże zakupy, ale tylko raz na jakiś czas. Do dwudrzwiowej lodówki możesz zmieścić naprawdę wiele rzeczy i nie przejmować się tym, że czegoś Ci w najbliższym czasie braknie.

Kolejną zaletą lodówki side-by-side jest szereg dodatkowych funkcji. Konstrukcje tego typu mają między innymi kostkarki, specjalne strefy chłodzenia oraz dyspensery do wody. Więcej uwagi warto poświęcić szczególnie różnym strefom chłodzenia. W standardowych tańszych lodówkach temperatura jest stała bez względu na półkę. W lodówkach side-by-side mogą natomiast występować odrębne strefy chłodzenia – standardowa przeznaczona do najtrwalszych produktów oraz strefa zero przeznaczona do wyjątkowo delikatnej i szybko psującej się żywności, np. ryb.

Niewątpliwą zaletą lodówek dwudrzwiowych jest również ich budowa i wygląd. Takie urządzenia wyróżniają się designem, przez co wbogacają wystrój kuchni.

Czy dwudrzwiowa lodówka ma wady?

Mimo licznych zalet duża konstrukcja i specyficzna budowa lodówki side-by-side może powodować nieznaczne problemy. Przede wszystkim do takiej lodówki potrzebne jest sporo miejsca i nie da się jej wstawić do małej kuchni. Urządzenie o takich rozmiarach jest też droższe. Za lodówkę dwudrzwiową trzeba zapłacić przynajmniej dwa razy tyle, ile za standardową, a czasem i więcej. Naturalną konsekwencją dużych rozmiarów takiej lodówki jest też to, że zużywa ona dość dużo energii elektrycznej.

Czy warto kupić lodówkę side-by-side?

Nie ulega wątpliwości, że zakup lodówki side-by-side jest dobrym rozwiązaniem, ale tylko wtedy, kiedy istnieje zasadność takiego zakupu. Lodówka o takiej konstrukcji z pewnością nie powinna być traktowana, jako ciekawy „gadżet”, bo w takim przypadku generowałaby tylko niepotrzebne wydatki.

Zastanawiając się nad zakupem takiej lodówki, musisz mieć pewność, czy zdołasz ją zapełnić. Praktyka pokazuje, że w mieszkaniu, w którym mieszkają 2-3 osoby, taki sprzęt właściwie w ogóle nie ma racji bytu. W takiej sytuacji lodówka działałaby niemalże „na pusto”. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy masz np. własny ogród warzywny, a w sezonie dużo świeżych warzyw i ziół do zamrożenia. Jeśli jesteś w stanie zapełnić całą zamrażarkę, to nawet jeśli lodówka będzie zajęta tylko w połowie, to finansowo i tak wyjdziesz na plus.

Przy standardowych potrzebach na zakup lodówki side-by-side powinna się zdecydować rodzina z minimum czterema domownikami i to przy założeniu, że w domu robi się naprawdę spore zakupy.

Lodówka side-by-side różni się od chłodziarko-zamrażarki przede wszystkim budową i położeniem części chłodzącej i mrożącej. Pamiętaj, że standardowa lodówka spełnia zwykle te same zadania, co dwudrzwiowe urządzenie, chociaż często nie ma dodatkowych funkcji. Czy są Ci jednak one potrzebne? To trzeba rozważyć już we własnym zakresie. Kostkarka i pojemnik na wodę dla jednych są bardzo przydatne, a inni w ogóle nie będą z nich korzystać.

Zarówno lodówki, jak i inne urządzenia domowe możesz porównać na stronie 7agd.pl. Znajdziesz tam też wiele cennych rad dotyczących sprzętów AGD i przejdziesz bezpośrednio do ofert wybranych modeli lodówek.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ