Budowa domu to chyba najważniejsza i jednocześnie największa inwestycja w życiu każdego człowieka. Jednocześnie największym problemem w tym przypadku jest finansowanie tego przedsięwzięcia. Zobacz, od czego zacząć budowę domu.

Pomoc doradcy finansowego

Zanim kupimy działkę i zaczniemy się starać o kredyt hipoteczny, warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który oceni sytuację finansową i pomoże wybrać odpowiedni kredyt. Doradca wyliczy też zdolność kredytową i odpowie nam na pierwsze i najważniejsze pytanie, mianowicie: czy posiadamy w ogóle zdolność kredytową na kredyt w takiej kwocie, jaka jest nam potrzebna na budowę lub zakup domu. Jeżeli mamy zdolność, możemy przejść do kolejnego kroku i zacząć załatwianie wszystkich formalności.

Zakup działki pod budowę domu

Podstawą rozpoczęcia jakichkolwiek prac budowlanych jest posiadanie działki. Ceny działek są dzisiaj bardzo wysokie – przeciętna działka budowlana kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych, więc jest to dość spore obciążenie, ale mimo wszystko nieuchronne.

Formalności związane z pozwoleniami

Kiedy mamy już działkę, należy pochylić się nad warunkami zabudowy lub planem zagospodarowania przestrzennego. Należy te kwestie przeanalizować jeszcze przed zakupem projektu budowlanego. Jeżeli dana działka nie została objęta planem zagospodarowania przestrzennego, konieczne będzie wnioskowanie o wydanie warunków zabudowy. Z warunkami w dłoni można się udać do biura projektowego, wybrać projekt lub zlecić jego wykonanie, a następnie zgłosić zamiar budowy. Pozwolenie na budowę nie jest już potrzebne, kwestie związane z pozwoleniem załatwiane są obecnie poprzez tzw. milczący akcept – jeśli w ciągu 30 dni od momentu złożenia zgłoszenia nie zostaną wniesione uwagi, można rozpocząć budowę.

Porównanie rat kredytów hipotecznych

Powiedzmy sobie szczerze – tylko nielicznych jest dziś stać na budowę domu za własne pieniądze, a szczególnie kiedy pod uwagę weźmiemy ludzi młodych. Gdy stan portfela nie pozwala zacząć budowy, trzeba sięgnąć po kredyt na budowę domu.

Inwestor wraz z doradcą powinni w pierwszej kolejności sprawdzić ranking kredytów hipotecznych przykładowo https://hipoteka360.pl/ranking-kredytow-hipotecznych, by nieco rozeznać się z obecnej sytuacji na rynku kredytowym.

Konieczne będzie porównanie rat kredytów hipotecznych w różnych bankach. Oferty banków różnią się między sobą, a dodatkowo każdy z nich wylicza zdolność kredytową na własnych zasadach.

Gdy wybrana została najlepsza oferta, należy udać się do banku z kompletem dokumentów:

  • pozwoleniem na budowę,
  • projektem domu,
  • dokumentem potwierdzającym własność działki,
  • wyrysem dla działki.

Bank obliczy minimalną wysokość kredytu na podstawie szacunkowego kosztu budowy 1 m2 domu. Koszt ten zazwyczaj szacowany jest przez banki na kwotę 1900-2700 zł. Widać więc wyraźnie, że koszt budowy 100-metrowego domu zostanie oszacowany na 190-270 tysięcy złotych.

Jeżeli bank wyda pozytywną opinię kredytową, pozostaje już tylko podpisać umowę na kredyt i dopełnić wszystkich formalności – m.in. dokonać wpisu hipoteki banku do księgi wieczystej działki.

Więcej informacji znajdziesz na Hipoteka360.pl

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ