Jeśli szukasz wycieraczki do swojego sklepu, biura czy lokalu usługowego z pewnością zastanawiasz się, dlaczego tak popularne są maty wejściowe na wymiar. W końcu tradycyjna wycieraczka dostępna jest w każdym supermarkecie czy sklepie z artykułami gospodarstwa domowego, a dodatkowo jej koszt jest niewielki, więc na takim zakupie można po prostu zaoszczędzić… Jednak obecnie zdecydowanie chętniej przedsiębiorcy decydują się na maty microtech. Jeżeli wciąż zastanawiasz się, czym różni się mata od tradycyjnej wycieraczki, przygotowaliśmy krótkie porównanie uwzględniające najważniejsze ich parametry.

Włókna

Za absorpcję brudu w głównej mierze odpowiedzialne są włókna. W przypadku mat wejściowych stworzone są one z nylonu w technologii High-tech-Nylon – spiralna forma sprawia, że absorbują one aż 4 kg zanieczyszczeń i wilgoci na metr kwadratowy. Co ważne brud ten nie utrzymuje się na powierzchni, lecz wnika w głąb maty – między włókna, dzięki czemu powierzchnia pozostaje czysta, a piasek nie rozprzestrzenia się. Z kolei wycieraczka tradycyjna posiada włókna proste, które osuszają i oczyszczają podeszwy, ale zabrudzenia utrzymują na ich powierzchni, przez co są roznoszone na dalsze części lokalu.

Spód

Ważną rolę pod względem funkcjonalności odgrywa spód wycieraczki. W macie tekstylnej wykorzystuje się gumę, która ma właściwości antypoślizgowe. Dzięki temu nie przemieszcza się ona, nie roluje i nie podnosi do góry, a tym samym wyeliminowane jest ryzyko poślizgnięcia. Guma nie łamie się, doskonale izoluje wodę, a także nie wchodzi w reakcję z wilgocią, dzięki czemu nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Wykończone nią są również brzegi maty, co pozwala na zatrzymanie zanieczyszczeń wewnątrz. W przypadku wycieraczki tradycyjnej do wykonania spodu używa się zazwyczaj PCV lub mieszanki PCV i gumy, a takie tworzywo przesuwa się po posadzce i stanowi niebezpieczeństwo dla odwiedzających. Może również się łamać i strzępić – szczególnie na krawędziach.

Łatwość utrzymania i trwałość

Mata wejściowa jest przystosowana do prania i odkurzania – można czyścić ją samodzielnie lub skorzystać z serwisu mat, dzięki któremu konserwacją zajmuje się profesjonalna firma. Regularne pranie sprawia, ze mata służy przez długi czas i zachowuje estetyczny wygląd. Włókno barwione jest w masie, dzięki czemu kolor nie traci na intensywności w wyniku eksploatacji. Tańsza wycieraczka, którą można kupić w sklepie, niestety nie wykazuje takiej trwałości, ściera się, traci kolor oraz odkształca. W dobrym stanie pozostaje przez 1-2 lata. Ponadto maty microtech zazwyczaj posiadają wieloletnią gwarancję.

To krótkie zestawienie wyraźnie wykazuje przewagę tekstylnych mat wejściowych nad tradycyjnymi wycieraczkami. W tym wypadku niższa cena nie powinna być głównym czynnikiem motywującym wybór – przy używaniu maty wejściowej zmniejszają się bowiem koszty sprzątania, a także jest ona długotrwała i służy przez lata.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ