Monstera

Rośliny doniczkowe to niezawodny sposób na ożywienie mieszkania, który sprawdza się niezależnie od stylu wnętrzarskiego. Choć żywe rośliny jeszcze do niedawna kojarzyły się raczej ze staromodnymi aranżacji w stylu lat 90., to obecnie cieszą się ogromną popularnością. Wśród najmodniejszych roślin doniczkowych ostatnich miesięcy znajdują się monstery, które ze względu na swój charakterystyczny wygląd zaskarbiły sobie uznanie nawet u osób, które nie mają większego doświadczenia w uprawie domowych drzewek.

Monstera – kwiat o wielu obliczach

Monstery to rośliny wywodzące się z rejonów klimatu tropikalnego, jednak to wcale nie przeszkadza im w tym, aby doskonale adaptować się do warunków panujących w naszych domach i mieszkaniach. Moda na monstery w aranżacjach wnętrz nie jest oczywiście przypadkowa – na zainteresowanie tymi wyjątkowymi roślinami wpływa kilka czynników, dzięki którym miłośnicy naturalnych akcentów we wnętrzach nie wyobrażają sobie bez nich życia. Nazwa „monstera” niech nikogo nie zwiedzie – nie ma ona wiele wspólnego z angielskim słowem „monster”, czyli potwór, bo samo drzewko, które można zakupić na stronie polskiej marki Plants & Pots zachwyca swoim nietuzinkowym wyglądem.

Monstera dziurawa – „must have” w każdym mieszkaniu

Monstera dziurowa to coś więcej niż modna roślina ozdobna – jej obecność we wnętrzach potrafi całkowicie odmienić ich charakter i dodać im nieco „pazura”. W dużym stopniu jest to zasługa dużych liści dekoracyjnych, które urzekają swoją oryginalną budową i strukturą. Monstera deliciosa przyciąga wzrok charakterystycznymi wycięciami na liściach, które w dodatku pięknie się błyszczą.

Warto również powiedzieć kilka słów o pielęgnacji monstery dziurawej, która jak na roślinę pochodzącą z lasów tropikalnych przystało, preferuje wilgotne warunki do rozwoju. Z tego względu należy pamiętać o regularnym zraszaniu liści, które absorbują wodę dzięki obecności korzeni powietrznych. To jednak nie zwalnia nas z obowiązku podlewania korzeni podziemnych – należy robić to 1-2 razy na dwa tygodnie. Jaka temperatura będzie najbardziej optymalna dla monster dziurawych? Zaleca się 18-22 oC, choć nieco wyższa lub niższa temperatura nie powinna zaszkodzić naszej roślinie. Monstery dziurawe lubią również półcienie, dlatego lepiej nie ustawiać jej bezpośrednio przy oknach.

Monstera perforowana – efektowna dekoracja domu

Monstera perforowana cieszy równie wielkim zainteresowaniem jak monstera dziurawa, a ze względu na podobne pochodzenie, posiada zbliżone wymagania, przez co ich pielęgnacja przebiega niemalże jednakowo. Monstera Obliqua, bo tak brzmi fachowa nazwa rośliny, wyróżnia się bardzo efektowną strukturą liści, które posiadają charakterystyczne podłużne otwory, co wraz z owalnym kształtem blaszki liściowej tworzy harmonijną kompozycję. Młode liście u monstery perforowanej najczęściej pozbawione są liści, co dodaje drzewkom jeszcze więcej uroku. Trzeba również zaznaczyć, że  Monstera Obliqua to nie tylko oryginalna aranżacja wnętrz, ale również skuteczny sposób na zneutralizowanie toksyn w mieszkaniu – liście monstery pochłaniają bowiem amoniak, benzen czy formaldehyd.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ