Montaż fotowoltaiki we Wrocławiu. Jak przebiega ten proces krok po kroku

We Wrocławiu i całym regionie błyskawicznie przybywa nowych instalacji fotowoltaicznych. Na ich zakup decydują się przede wszystkim inwestorzy indywidualni, czyli prosumenci, dla których jest to najlepszy sposób na uchronienie się przed drastycznym wzrostem rachunków za prąd. Jeśli sam planujesz montaż fotowoltaiki we Wrocławiu, ale nie wiesz, jak właściwie przebiega ten proces, to wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Krok 1: audyt energetyczny

Tutaj uwaga, ponieważ nie wszystkie firmy montujące panele fotowoltaiczne oferują taki audyt. Tymczasem ma on ogromny wpływ na to, czy instalacja zostanie prawidłowo dobrana do potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego.

W ramach audytu sprawdzane są takie kwestie, jak:

  • aktualne zużycie energii w gospodarstwie,
  • prognozowany wzrost zużycia energii, np. w wyniku planowanego montażu klimatyzacji czy przejścia na ogrzewanie pompą ciepła,
  • lokalizacja budynku,
  • skierowanie połaci dachu względem stron świata,
  • w przypadku braku warunków technicznych do montażu paneli PV na dachu rozważany jest montaż na gruncie,
  • ewentualne przeszkody, które mogą rzucać cień na moduły fotowoltaiczne,
  • stan dachu i rodzaj pokrycia,
  • stan instalacji elektrycznej w budynku.

Dopiero po zebraniu wszystkich tych informacji firma może przystąpić do wstępnego projektowania instalacji fotowoltaicznej, określić cenę usługi oraz termin realizacji. Dlatego audyt jest bardzo ważnym etapem, a jego zaoferowanie dobrze świadczy o wykonawcy. Taką niezobowiązującą usługę możesz zamówić w firmie Sun For You (https://sunforyou.pl/), która specjalizuje się w doborze i montażu instalacji fotowoltaicznych na terenie województwa dolnośląskiego.

Krok 2: dobór instalacji do konkretnego budynku

Najważniejszym kryterium tego doboru jest aktualne zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie domowym. Wiedząc, że inwestorzy aktualnie kupują około 5000 kWh prądu rocznie, można przyjąć, że jest im potrzebna instalacja o mocy około 6 kW (powinna być przewymiarowana o około 20 proc. z uwagi na system rozliczeń, który będzie obowiązywać do kwietnia 2022 roku).

Po dobraniu instalacji firma odpowiedzialna za realizację tej inwestycji zamawia potrzebne komponenty i ustala z klientem termin montażu fotowoltaiki.

Krok 3: montaż

Jest to najbardziej ekscytujący moment, ponieważ inwestor po raz pierwszy widzi efekty swojej decyzji. Na dachu jego domu (lub w ogrodzie) pojawiają się moduły PV, w budynku natomiast falownik. Montaż musi zostać przeprowadzony w sposób fachowy, przez osoby mające odpowiednie uprawienia zarówno do pracy na wysokości, jak i obsługi instalacji elektrycznej.

Na tym etapie warto zwrócić uwagę na estetykę montażu. Jeśli inwestor zauważy, że np. na dachu zostały połamane dachówki lub kable wystają spod modułów i szpecą połać, to powinien od razu interweniować u wykonawcy.

Oczywiście profesjonalna firma zawsze udziela gwarancji na montaż instalacji PV, która obejmuje m.in. ewentualne zacieki na poddaszu powstałe w wyniku przerwania izolacji.

Krok 4: złożenie dokumentów w zakładzie energetycznym

Po montażu firma wystawia klientowi stosowne zaświadczenie, które jest podstawą do zgłoszenia instalacji w zakładzie energetycznym. Obecnie profesjonalni wykonawcy oferują swoim klientom kompleksową obsługę w tym zakresie, dzięki czemu nie ma potrzeby osobistego składania wniosków w ZE. Jest to bardzo wygodne.

Krok 5: wymiana licznika i uruchomienie instalacji fotowoltaicznej

Zanim zaczniemy cieszyć się własną elektrownią słoneczną, to musimy cierpliwie poczekać, aż panowie z zakładu energetycznego wymienią licznik na dwukierunkowy (wówczas możliwe będzie zliczanie energii wprowadzonej do sieci). We Wrocławiu i regionie nie powinno to zająć więcej niż 2-3 dni robocze, a usługa jest bezpłatna. Po wymianie licznika można już oficjalnie uruchomić instalację, która od razu zacznie produkować prąd i przynosić wymierne oszczędności.

Jak widzisz sam montaż paneli fotowoltaiki jest tylko jednym z etapów całego procesu, jaki prowadzi do rozpoczęcia produkcji prądu na własne potrzeby. Jeśli natomiast chcesz poznać koszty tej inwestycji, to koniecznie zajrzyj do artykułu, w którym zostały dokładnie omówione czynniki mające wpływ na cenę wykonania instalacji OZE – https://sunforyou.pl/koszty-fotowoltaiki-wroclaw-czy-rzeczywiscie-jest-drogo/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ