Stosowanie bardzo szczelnych okien niesie ze sobą pewne trudności w utrzymaniu prawidłowej wentylacji wnętrz. Aby temu zaradzić, zalecane jest wprawianie w nie nawiewników. Jak prawidłowo zamontować ten element systemu wentylacji? Poniższy tekst odpowie na to pytanie.

Gdzie i jak zamontować nawiewnik okienny?

Zazwyczaj nawiewniki instalowane są w profilu skrzydła lub w ościeżnicy okna. Zdarzają się także przypadki montowania ich między górną krawędzią szyby zespolonej a ramiakiem skrzydła, jednak ten sposób jest o wiele trudniejszy do przeprowadzenia w już wbudowanym oknie — wymaga wymiany szyby na mniejszą, a co za tym idzie zmniejsza powierzchnię przeszklenia okna. Nawiewniki można montować w oknach z tworzywa, aluminiowych lub drewnianych, zależnie od aprobaty technicznej danego urządzenia.

Zalecanym miejscem umieszczenia jest górna krawędź okna, tak aby znalazł się on na wysokości powyżej 2 m od podłogi. Takie umiejscowienie ma znaczny wpływ na komfort użytkowników — napływające z zewnątrz powietrze zdąży się ogrzać, spływając z góry, co wyeliminuje nieprzyjemne przeciągi. Trzeba więc pamiętać, aby dysza urządzenia skierowana była pod sufit.

Prawidłowy montaż nawiewników okiennych wiąże się z potrzebą wyfrezowania otworów w profilach okiennych (chyba że zakupiliśmy okna fabrycznie przystosowane do ich zainstalowania). Powinno się je wykonywać w ścisłej zgodności z zaleceniami producenta, a więc dopasować ich kształt i wielkość danego urządzenia. W oknach PVC otwory wykonuje się w przylgach okiennych ościeżnicy i skrzydła, w przypadku drewnianych tylko na skrzydle lub tylko na ościeżnicy. Ostateczne miejsce montażu powinno być wybrane przy wzięciu pod uwagę dostępnej odległości między nadprożem a skrzydłem okna.

Położenie nawiewnika powinno być tak dobrane, aby nie przeszkadzał on w otwieraniu okna — umiejscowienie go zbyt blisko zawiasów może doprowadzić do jego uszkodzenia.

okno

Dobór ilości nawiewników i ich rozmieszczenie

Aby ustalić ilość potrzebnych w domu lub mieszkaniu nawiewników niezbędne będzie określenie sumy strumieni powietrza usuwanych z pomieszczeń wyposażonych w kanały wywiewne. Mając już tę sumę, wystarczy podzielić ją przez wielkość strumienia odprowadzanego przez pojedynczy nawiewnik. Otrzymany wynik zaokrągla się w górę do pełnych jednostek.

Nawiewniki powinno montować się w pokojach i kuchniach z oknem. Nie zaleca się natomiast instalowania ich w łazienkach, gdyż panująca w nich duża wilgotność powietrza mogłaby doprowadzić do ich oszronienia zimą. Wentylację tych pomieszczeń powinno się rozwiązywać pośrednio, dzięki dopływowi powietrza z innych pokoi przez specjalne otwory w dolnej części drzwi lub szczelinę pod drzwiami.

Zasadniczo w każdym pokoju zaleca się umieszczenie przynajmniej jednego nawiewnika. W większych pomieszczeniach, przykładowo salonie powyżej 20 m2 powierzchni i o standardowej wysokości, powinny znaleźć się co najmniej dwa.

Decydując się na montaż nawiewnika okiennego w kuchni, trzeba wziąć pod uwagę jej wyposażenie. Jeśli mamy w niej kuchenkę gazową lub kocioł dwufunkcyjny potrzebny będzie nawiewnik o dużej wydajności i stałej wielkości otworu — trzeba bowiem dostarczyć powietrza nie tylko dla wentylacji, ale też prawidłowego przebiegu procesu spalania. Dopuszczalna jest też wentylacja pośrednia, jednak wciąż trzeba pamiętać o doprowadzeniu wystarczającej ilości powietrza. Jeśli zaś korzystamy z kuchenki elektrycznej, instalacja nawiewnika nie jest konieczna, jednak nie można zapomnieć o zapewnieniu pośredniego dopływu powietrza z innych pomieszczeń wyposażonych w nawiewniki.

Najczęściej popełniane błędy

Głównym i zarazem najczęściej się pojawiającym błędem montażowym jest zainstalowanie nawiewnika w skrzydle lub ramie okna z naruszeniem komory zbrojeniowej. Osłabia to konstrukcję okna i wystawia na działanie żywiołów stalowe części, co prowadzi do ich korozji. Dodatkowo frezowanie stali może doprowadzić do nadtopienia plastiku tworzącego okno, a więc zniszczenia całej konstrukcji.

Zdarza się też, że chcąc uprościć sobie pracę, zamiast jednego frezowanego otworu wykonywane jest kilka otworów z użyciem wiertarki. Nie jest to właściwy sposób instalacji nawietrzaka — znacznie zmniejsza jego wydajność, a dodatkowo przy mocniejszych powiewach wiatru lub większych różnicach ciśnień mogą wydobywać się z niego niepokojące świsty i temu podobne dźwięki.

Innym błędem jest montowanie nawiewników w dolnych framugach okien. W takich sytuacjach dostarczane nimi powietrze nie zdąży się ogrzać i będziemy mieć do czynienia z wychłodzeniem pomieszczeń i bardzo nieprzyjemnymi przeciągami.

Podsumowanie

Choć montaż nawiewników okiennych nie należy do najtrudniejszych i czasochłonnych prac (nie powinno zająć to dłużej niż 45 minut dla pojedynczego urządzenia, wliczając w to wykonanie otworu), warto się do tego przyłożyć. Nie tylko zapewni nam to komfort ich użytkowania, ale także pozwoli uniknąć uszkodzenia naszych okien. Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie w tego rodzaju pracach, najlepiej jest zdać się w tej materii na fachowców.

[Głosów:12    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ