Decydując się na zamontowanie w swojej łazience kabiny prysznicowej musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych rzeczy. Obecnie na rynku dostępnych jest bowiem bardzo dużo rozwiązań i żeby zamontowany prysznic w pełni spełniał nasze oczekiwania musi być „skrojony na miarę naszych potrzeb”. W naszym artykule podpowiadamy, gdzie najlepiej ustawić prysznic, na jaki kształt kabiny możemy się zdecydować oraz jakiej powinien być wielkości.

Dlaczego wybieramy kabiny prysznicowe?

W XXI wieku bardzo wiele osób rezygnuje z wanien na rzecz kabin prysznicowych. Zazwyczaj robią to z chęci zaoszczędzenia nieco domowych funduszy na zużywanej wodzie. Biorąc 10-minutowy prysznic zużywamy jej bowiem jedynie około 60 litrów, natomiast napełniając wannę, w zależności od jej wielkości, zużyjemy już od 150 do nawet 300 litrów wody. Rachunek jest więc prosty. Drugim częstym  powodem podjęcia decyzji o zamontowaniu w swojej łazience kabiny prysznicowej jest fakt, że kabiny prysznicowe zajmują zazwyczaj dużo mniej miejsca w łazience niż wanny. Ma to szczególne znaczenie przede wszystkim w małych mieszkaniach w bloku.

Optymalna wielkość i ustawienie kabiny prysznicowej

Pierwszą rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę, jest wielkość oraz ustawienie naszej kabiny prysznicowej. Optymalny prysznic ma wymiary podstawy 90×90 cm. Oczywiście to czy faktycznie będziemy mogli zdecydować się na takiej wielkości prysznic zależy od wielkości łazienki. Jeżeli nie mamy wystarczającej ilości miejsca, możemy więc się zdecydować na kabinę, która będzie miała kształt prostokątny, np. 80×90 lub 70×90 cm, lub np. 70×80 cm. Takie kabiny również powinny być wygodne w użytkowaniu.

Inną kwestią jest ustawienie naszego prysznica. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Domeko w Warszawie, która oferuje swoim klientom szeroki wybór elementów wyposażenia łazienek: Najpopularniejszym rodzajem kabin prysznicowych są zdecydowanie kabiny narożne, czyli takie, które wykorzystują dwie ściany łazienki. Jest to optymalne rozwiązanie przede wszystkim w łazienkach o małej powierzchni, w których liczy się każdy m2 wolnej przestrzeni. Innym często stosowanym rozwiązaniem jest montaż kabiny przyściennej, której „plecy” są ścianą łazienki. Te kabiny zajmują już nieco więcej miejsca, mniej więcej tyle co wanna. W bardzo dużych łazienkach możemy się także zdecydować na montaż kabiny wolnostojącej. Te kabiny w ogóle nie dotykają ścian i zazwyczaj stanowią centralny punkt łazienki. Niezależnie od wybranego wariantu, warto podjąć decyzję na etapie projektowania całej instalacji. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim w przypadku kabin wolnostojących, ponieważ wówczas konieczne jest wyprowadzenie we wskazanym miejscu podejścia wodnego i kanalizacyjnego.

Kształt i materiał wykonania kabiny prysznicowej

Po wybraniu rodzaju oraz rozmiaru kabiny prysznicowej możemy zająć się wybraniem jej konkretnego kształtu. Klasyczne kabiny mają kształt okrągły lub półokrągły. W ostatnich latach klienci jednak coraz częściej decydują się na wybór kabin mających kwadratowy lub prostokątny kształt. Takie rozwiązanie bardzo dobrze się sprawdza przede wszystkim w łazienkach o nowoczesnym designie.

Jeśli zaś chodzi o rodzaj materiału, z którego mogą być wykonane kabiny prysznicowe to wybór nie jest już aż tak wielki. Ściany kabin prysznicowych mogą być bowiem zrobione ze szkła lub z tworzywa sztucznego. Zdecydowanie trwalszym (ale oczywiście również droższym) rozwiązaniem jest wybór szkła hartowanego. Grubość pojedynczej szklanej płyty zależy od tego, czy zdecydujemy się na kabinę wzmocnioną profilami, czy nie. W kabinach profilowanych można zastosować szkło o grubości od 4 do 8 mm, natomiast w kabinach bez profili mogą to być szyby o grubości od 6 do 12 mm. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie szkła barwionego lub wykończonego specjalną powierzchnią (np. matowioną czy ornamentową). Szkło może być także zdobione metodą sitodruku lub piaskowania.

Jak więc widać na rynku znajduje się obecnie bardzo wiele rodzajów kabin prysznicowych i tylko od nas zależy, na jaki model się zdecydujemy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ