Na czym polega montaż blachy na rąbek

Sposób montażu blachy na rąbek zależy często od dekarza, gdyż każdy fachowiec ma własną technikę pracy. Co do samego rodzaju tego pokrycia dachowego, to bez wątpienia zyskuje na popularności. Świetnie wpisuje się w obecne czasy, w których estetyka minimalizmu ma szerokie grono zwolenników zarówno wśród miłośników tradycyjnych rozwiązań, jak i tych, którzy lubią nowości.

Przygotowanie

Zanim blacha na rąbek zostanie ułożona, należy poprawnie przygotować podłoże. Cały proces musi poprzedzać wykonanie łat i kontrałat na konstrukcji dachowej. Gdy dach jest stromy, łaty należy zamontować w odstępach nie mniejszych niż 25 cm. Podczas tej techniki, czyli montażu na rąbek stojący, dekarze wybierają zazwyczaj pełne deskowanie. Niemniej jednak korzystają również z płyt OSB. Co do desek, to świetnie sprawdzają się podczas montażu tego typu pokrycia, gdyż nie niszczą blachy, ponieważ są szerokie. Zanim nastąpi etap samego montażu, należy położyć również membranę paroprzepuszczalną.

Deski należy przymocować do kontrłat za pomocą wkrętów lub gwoździ. Dekarze przybijają je tak, by łebki nie znajdowały się powyżej deskowania. Gdy pracujemy z łatami, należy pamiętać, by poprawnie wyprowadzić ich linię. Nawet najmniejsze przesunięcie będzie skutkować tym, że cała konstrukcja będzie krzywa. Wówczas dojdzie nawet do odkształcania blachy, a to już bardzo poważny błąd znacznie utrudniający przygotowanie.

Montaż

Po montażu łat i kontrałat następuje etap przytwierdzania pasów podrynnowego i nadrynnowego. Jednak nie zawsze jest to potrzebne, gdyż niektóre budynki już je mają. Później dekarze zaczynają układać panele, najczęściej od strony, od której wieje wiatr. By cały proces przebiegł sprawnie, panele układają prostopadle do okapu. Arkusze należy dociskać za pomocą gumowego młotka, dzięki któremu nie dochodzi do zniszczenia tworzywa. Jednym z najważniejszych momentów całego procesu jest montaż ostatniego arkusza. Ze względu na to, że trzeba go dociąć, dekarz wyznacza linię, w miejscu, w którym kończy się połać. Następnie docina panel, by nie sięgał wyżej niż 30 mm poza krawędź blachy, a to zadanie wymagające dużej precyzji. Do cięcia arkusza potrzebne są nożyce (ręczne lub elektryczne).

Następnie montuje obróbki gąsior i obórbkę podgąsiorową. Tę drugą przymocowuje za pomocą wkrętów. Obróbki podgąsiorowe są przykrywane gąsiorem, więc należy je montować 20 mm powyżej wyznaczonej linii. Później pozostaje już tylko montaż wiatrownicy. Tak w dużym skrócie przebiega montaż omawianego rodzaju blachy.

Dodatkowe informacje

Jeżeli nawet po montażu okaże się, że blacha jest lekko pofałdowana, to nie jest to znak, że dekarz popełnił błąd. Delikatne zniekształcenia są wbrew pozorom czymś naturalnym. Ponadto, zawodowi dekarze dużą wagę przykładają do tego, w jakich miejscach używają wkrętów farmerskich. Niewskazane jest używanie ich np. na listwie startowej. Podczas całego montażu można również inne elementy, takie jak np. ławy kominiarskie i szekle.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ