Najlepsze sposoby na jesienne porządki w ogrodzie

Nieuchronnie zbliża się zima, już nadeszła jesień, mamy za sobą pierwsze porządki w ogrodzie. Sprawdźmy co zrobić, aby porządki w ogrodzie przebiegły szybko i sprawnie. Dzięki proponowanym przez nas rozwiązaniom z pewnością uwiniecie się ze wszelkimi pracami ekspresowo.

Ekspresowe sprzątanie liści

Na początku i końcu października, po pierwszych przymrozkach liście na drzewach zaczynają się osłabiać i powoli spadają. Pamiętajmy, że szczególnie ważne jest sprzątanie liści z trawnika. Dzięki temu zabezpieczamy trawę w ogrodzie przed chorobami grzybowymi i pleśnią. Pamiętajmy, że zalegająca warstwa liści, po opadach śniegu nie umożliwia wentylacji korzeniom trawy oraz utrudnia odparowywanie wody. Przez to, trawa zaczyna gnić. Jeśli chcemy szybko i sprawnie pozbyć się liści z ogrodu, wystarczy, że zaopatrzymy się w odkurzacz do liści. Warto sprawdzić odkurzacze dostępne w Przydomu.pl w cenie już od 120 zł.

Porządki wśród drzew

Warto wspomnieć, że jesienią robimy przegląd drzew. Usuwamy chore i porażone gałęzie oraz owoce. Chore gałęzie wycinamy w miejscach zdrowych, które są oddalone 15 cm od wystąpienia choroby. Powstałe rany należy posmarować maścią ogrodniczą. Chore gałęzie najlepiej spalić. Jeśli jednak są zbyt duże, lub chcemy zastosować je jako opał, w tym celu z pewnością przyda nam się rozdrabniacz do gałęzi.

Nawożenie nawozami naturalnymi

W październiku warto wyrzucić na miejsce przygotowane pod rabaty kwiatowe lub warzywnik naturalne nawozy. Nie stosujemy w tym czasie nawozów sztucznych zawierających azot, ponieważ możemy zniszczyć rośliny pobudzając je jesienią do wzrostu. Po rozrzuceniu nawozów przekopujemy glebę. Jeśli nie chcemy robić tego przy pomocy wideł amerykańskich lub szpadla, możemy do tego celu wykorzystać małą glebogryzarkę.

Zadbaj o ogród bez chwastów

Jesienią warto po raz ostatni przed nadejściem zimy odchwaścić ogród. Dzięki temu wiosną chwasty tak szybko nie odrosną, a nasze rośliny nie będą miały konkurencji. Pamiętajmy o tym, że chwasty zabierają innym roślinom wodę, dostęp do światła oraz tak potrzebne do życia składniki mineralne.

Zrób kompost

Liście już posprzątane, chwasty wyrwane i co, pewnie nie wiesz co teraz z nimi zrobić? Spalić nie wolno, wyrzucić nie ma gdzie, a może przeznacz je na kompost? Wystarczy, że w kącie działeczki lub ogrodu przeznaczysz sobie trochę miejsca na kompostownik. Wykonasz go na przykład zbijając ze sobą cztery palety. Jeśli chcesz, możesz kupić gotowy kompostownik wykonany z plastiku, który świetnie sprawdzi się w przygotowywaniu naturalnego nawozu. Pamiętajmy, że na samym spodzie kompostu powinny znaleźć się grubsze gałęzie, przysypane ziemią, później liście, większe części roślin i chwastów (ale bez nasion!). Dojrzewanie kompostu trwa około 11 miesięcy, jednak można zastosować preparaty, które przyspieszą ten proces.

Zadbaj o narzędzia

Narzędzia nieużywane rdzewieją. Nie sprzyjają im również niskie temperatury i wilgoć. Przed nadejściem zimy pamiętajmy o ich odpowiedniej konserwacji. Po zakończeniu porządków w ogrodzie warto narzędzia oczyścić z zalegającej na nich ziemi, umyć, osuszyć i nasmarować olejem lub odpowiednim środkiem konserwującym.

 Powyżej wymienione urządzenia, takie jak odkurzacze do liści, rozdrabniacze do gałęzi, czy glebogryzarki przyspieszą porządkowe prace w ogrodzie. Jednak, przy jesiennych pracach w ogrodzie nie zapomnij o odpowiednim ubraniu, żeby się nie przeziębić.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ