Narożniki ścian

Wyobraźmy sobie, że remont naszego domu lub mieszkania jest już na ukończeniu. Brakuje zaledwie kilka elementów, żebyśmy mogli cieszyć się odnowionym, estetycznym wystrojem. Podłoga już położona, ściany przemalowane, wystarczy tylko wnieść meble i… zadbać o odpowiednie wykończenie wszelkich powierzchni. Wyjątkowo wrażliwym na uszkodzenia punktem są narożniki ścian. Trzeba zatem zadbać o to, by zabezpieczyć je czymś, co będzie trwałe i solidne oraz dobrze dopasowane do aranżacji wnętrza.

Jak naprawić obtłuczone narożniki ścian?

Naroża to zdecydowanie te miejsca, które najczęściej ulegają uszkodzeniom. Tak naprawdę wystarczy, że podczas przesuwania mebli zahaczymy ostrym kantem o ścianę. Takie obtłuczenia nie prezentują się zbyt estetycznie. Często wraz z zarysowaniem odpada nie tylko część farby, ale także fragment tynku. W ten sposób nawet drobny uszczerbek będzie rzucał się w oczy na tle uporządkowanego, dopracowanego wnętrza.

Jeśli zapomnimy o zabezpieczeniu narożników ścian, czym doprowadzimy do uszkodzeń, możemy na szczęście jakoś temu zaradzić. Nie trzeba nawet wynajmować fachowca, żeby pozbył się takich mankamentów.

Do tego zadania potrzebujemy przede wszystkim zaprawy gipsowej. Zanim jednak przystąpimy do jej nakładania, musimy przygotować do tego powierzchnię. Miejsce, które wymaga naprawy, trzeba dokładnie oczyścić z pyłu i fragmentów starej zaprawy. W międzyczasie możemy już rozrobić zaprawę gipsową. Podłoże zwilżamy wodą dla lepszej przyczepności, możemy je też pokryć preparatem do gruntowania. Następnie, przy pomocy kielni, nakładamy mieszankę gipsową, dokładnie ją przy tym wyrównując. Po jej stwardnieniu całość trzeba wyszlifować, np. papierem ściernym.

Jak zapobiec uszkodzeniom naroży?

Chociaż pozbycie się ubytków na narożnikach ścian nie wymaga dużej precyzji czy zaangażowania, to zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż później poświęcać czas na takie naprawy. Dlatego warto na końcowym etapie remontu zdecydować się na kątowniki, które znakomicie zabezpieczą te wrażliwe miejsca.

Co zyskujemy, stosując kątowniki ochronne? Przede wszystkim nie musimy się już martwić o to, że przy wnoszeniu mebli do domu czy mieszkania naruszymy narożniki. Uszkodzenia mogą się zresztą pojawić również na co dzień, zwłaszcza w miejscach, które są często eksploatowane, jak chociażby klatki schodowe czy korytarze. Dodatkowo kątowniki mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny, szczególnie gdy zdecydujemy się na oryginalny, estetyczny model.

Jakie kątowniki do ścian są najlepsze?

Kątowniki różnią się przede wszystkim materiałem, z jakiego zostały wykonane. Niegdyś szczególnie chętnie stosowane były kątowniki drewniane, które zyskiwały zwolenników głównie dzięki naturalnemu wyglądowi. Niestety drewniane modele mogą się uszkodzić pod wpływem mocnego uderzenia. Podobnie jest zresztą z kątownikami plastikowymi. Są one co prawda szeroko dostępne, mamy też szeroki wybór pod względem kolorystyki, jest plastik szybko się zarysowuje, a nawet pęka. Skutkiem tego szybko może się okazać, że zamontowane kątowniki wymagają wymiany, a to generuje kolejne koszty i przede wszystkim wymaga od nas czasu na kolejne naprawy.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup kątowników aluminiowych lub kątowników ze stali nierdzewnej. Są one dostępne m.in. w ofercie firmy Pawotex. Ta opcja ma znacznie więcej zalet. Przede wszystkim aluminium i stal nierdzewna są metalami w pełni odpornymi na uszkodzenia. Nie musimy się zatem obawiać, że powstanie na nich nieestetyczne wgniecenie czy rysy. Nie da się też ukryć, że kątowniki stalowe, podobnie zresztą jak kątowniki aluminiowe, bardzo dobrze prezentują się w nowoczesnych wnętrzach. Znakomicie więc zabezpieczą delikatne narożniki ścian, a przy okazji będą funkcjonowały jako dodatkowa ozdoba danego pomieszczenia.

Montaż kątowników jest niezwykle prosty. Możemy wykorzystać do tego klej montażowy, dzięki któremu metalowe elementy będą stabilnie się trzymać. Nie musimy zatem zatrudniać dodatkowego fachowca, zamiast tego na własną rękę wykonamy potrzebną pracę.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ