Wybór odpowiednich narzędzi tnących nie jest prostym zadaniem. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo akcesoriów dla majsterkowiczów, które przydadzą się prostych pracach remontowych i podczas pielęgnacji ogrodu. Jakie narzędzia tnące warto mieć w domu? Piły, siekiery, przecinaki, co jeszcze?

Jak wybrać narzędzia tnące?

Narzędzia tnące obejmują szereg różnego typu akcesoriów. Można wśród nich wymienić dostępne w każdym domu nożyce czy noże, ale też obcinaki, siekiery, piły, przecinaki, dłuta. Więcej narzędzi tnących można zobaczyć na stronach typu https://www.koelnerpolska.pl/produkty/narzedzia/narzedzia-reczne/narzedzia-tnace gdzie poza podstawowymi narzędziami, są także takie produkty jak płótna ścierne, osełki, dziurkacze do skór czy cykliny. Wybór odpowiednich narzędzi tnących zależy w znacznej mierze od potrzeb. Ktoś kto posiada ogród będzie musiał wyposażyć warsztat na przykład w specjalne piły umożliwiające przecięcie pnączy, a osoby szykujące się do remontu z pewnością wybiorą narzędzia do cięcia płyt gipsowo-kartonowych.

Na co zwrócić uwagę kupując piłę ręczną?

Różne są rodzaje pił. Można je podzielić ze względu na zastosowanie i wymienić płyty do metalu, do drewna, do płyt gipsowo-kartonowych i do betonu. Są jednak cechy wspólne dla tych narzędzi, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej piły. Jednym w najważniejszych elementów jest rękojeść. Od niej zależy czy użytkowanie piły będzie komfortowe, a co za tym idzie, bezpieczne. Musi być ona ergonomiczna, dobrze dopasowana do kształtu dłoni, co zwiększy funkcjonalność narzędzia. Warto wybierać takie modele, których rękojeść będzie dodatkowo pokryta powłoką antypoślizgową, dzięki której piła nie wypadnie z ręki podczas pracy. Oprócz tego, należy zwrócić także uwagę na kształt zębów, kąt nachylenia i współczynnik TPI, który ma wpływ na precyzję cięcia.

Siekiera – jaką wybrać?

Siekiery, podobnie jak piły, dostępne są w różnych wariantach. Karczowniki, toporki, siekiery tarnowskie, do rozłupywania, ciesielskie i uniwersalne (najbardziej popularne w większości polskich domów). Wybierając do własnego użytku odpowiedni model, trzeba zwrócić uwagę na uchwyt (najlepiej by był z powłoką antypoślizgową), wykonanie trzonka (może być drewniany lub np. z tworzywa fiberglass) i jakość ostrza.

Przecinaki – do czego są potrzebne?

Przecinaki przydają się w wielu czynnościach budowlanych i motoryzacyjnych. Wśród zastosowań wymienić można prace blacharskie czy dekarskie. Ponadto, przecinaki przydają się na przykład w skuwaniu starego tynku, wykonywaniu otworów w ścianach, demontażu ścianek działowych, przecinaniu cegieł itp. Przecinaki mogą różnić się kształtem i zastosowaniem. Dostępne są narzędzia płaskie, stożkowe, do płytek czy przecinaki ślusarskie.

Oprócz tych podstawowych narzędzi tnących, które powinny znaleźć się z w każdym domu, wymienić można jeszcze pilniki, strugi tarniki, szczotki druciane czy gwintowniki. Warto zasięgnąć porad ekspertów, co powinno znaleźć się w naszej skrzynce z narzędziami, zanim rozpoczniemy remont lub większe prace budowlane.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ