podlewanie

Z pewnością zastanawiasz się co sprawia, że ogród jest piękny, kwitnący, a swoim cudowny wyglądem przyciąga wzrok wszystkich oglądających go osób. Okazuje się, że ogród swój piękny wygląd zawdzięcza przede wszystkim wodzie. Aby nasz trawnik był piękny zdrowy i zielony, a rośliny pełne wdzięku, musimy postarać się o odpowiednie nawodnienie. Sam deszcz czasami bywa niewystarczalny. Podlewanie ręczne z kolei jest uciążliwe, zwłaszcza w przypadkach sporej wielkości ogródka. Wówczas powinniśmy zastosować specjalny system nawadniania ogrodu, którego zalety docenimy szczególnie w upalny letni dzień. Przekonajmy się sami!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/porady-ogrodnicze-nawadnianie-ogrodu/

Systemy nawadniania

Takie systemy, jak już wcześniej wspomnieliśmy posiadają sporo zalet. Przede wszystkim do wielkich plusów należy zaliczyć oszczędność czasu oraz wysiłku, który byłby włożony w podlewanie ręczne. Rośliny są również znacznie lepiej i dokładniej podlane, kiedy robi to za nas system. W taki sposób nasze rośliny funkcjonują w odpowiedni sposób, a także cieszą oko. Trawnik z kolei zachowuje piękną zieleń, a oprócz tego wbrew pozorom system  ten zużyje znacznie mniej wody, niż klasyczne podlewanie konewką czy wężem ogrodowym. System sam wie jaką ilość przeznaczyć na daną partię ogrodu oraz dozuje wodę w odpowiedni sposób. Wówczas zyskujemy czas, pieniądze oraz oszczędzamy wodę. Jest to bardzo przydatne, szczególnie w już wspomnianym okresie letnich upałów.

Jakie są rodzaje nawodnienia?

Istnieje kilka systemów nawadniania ogrodu. Przed wybraniem któregoś z nich, najlepiej jest zapytać o poradę fachowca. Taka osoba będzie wiedziała, który system wybrać do naszego ogrodu oraz rodzaju naszych roślin, które dzięki niemu będą mogły rosnąć bez zarzutu. Fachowiec wykona również odpowiedni projekt i zastosuje nawet naprzemiennie różne rodzaje. Jakie są zatem rodzaje nawadniania? Są to:

  • System statyczny. Ma on niewielki obszar oddziaływania– 5 – 6 m, co sprawia, że będzie on idealny w małych ogródkach.
  • System rotacyjny. Naprzemiennie używana jest nazwa system turbinowy. Jest to bardzo popularne rozwiązanie, które pasuje do większości ogrodów kropka sprawdzi się on na terenach średnich i nieco większych. Jego działanie możemy przybliżyć do statyczny zraszaczy, z tym że można dodatkowo określić kąt zraszania oraz zasięg. Jest to urządzenie bardzo precyzyjne.

• System kropelkowy. Jest to idealne rozwiązanie, w momencie kiedy zależy nam na podlewaniu krzewów i drzew. Specjalnym wężem doprowadza on wodę w okolice rośliny oraz bezpośrednio nalewa odpowiednią ilość wody wprost do korzeni. W takim przypadku podlewanie krzewów i drzew jest efektywne, Musimy pamiętać jednak o tym, aby regularnie go czyścić. Kontakt z ziemią powoduje często zatkanie dyszy dozującej.

Zobacz też: http://www.mooseart.pl/jak-zostac-tancerzem/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ