Niezwykłe tarasy przydomowe w Krakowie

Nie ma regionu na terenie kraju, gdzie nie spotyka się wybitnie zaprojektowanych tarasów. Tak jest i w Krakowie, gdzie niektóre realizacje zapierają dech w piersiach. Oto trzy, którym warto się przyjrzeć bliżej. 

Mały taras, duże możliwości

Taras stanowi ładne wykończenie domu postawionego na nawet niewielkich rozmiarów działce. Jego odpowiednia konstrukcja powiększa powierzchnię użytkową budynku, dlatego nawet niewielkich rozmiarów taras, powinien być wykonany ze szczególną dbałością o szczegóły, jak miało to miejsce w jednej z zachodnich dzielnic Krakowa. Zrealizowany przez firmę Idea Garden projekt tarasu wykonany został z użyciem drewna egzotycznego Grapa o wyjątkowej strukturze i barwie zbliżonej do złotego dębu. Do fundamentu przymocowano konstrukcję nośną, a całość wykończono rzędem płytek wzdłuż krawędzi tarasu. Do wykonania podłogi tarasu wykorzystano ciężkie drewno Grapa o grubości deski 25 mm, pozostawiając gustowne wycięcie na biały filar. Całość prezentuje się schludnie, czysto, a wskutek zastosowania połączenia koloru żółto-pomarańczowo-brązowego, charakterystycznego dla Grapa, z białą elewacją budynku, budynek zdecydowanie wyróżnia się spośród okolicznych domostw.

Taras pływający na dachu pomieszczenia mieszkalnego 

Poza realizacjami dość powszechnymi, są i takie bardzo wymagające. A wśród nich tarasy z miejscem na egzotyczne rośliny, nietypową konstrukcją i wnękami oświetleniowymi, czy pływające tarasy. Kraków nie jest tutaj wyjątkiem, bo i tu zdarzają się mniej typowe zamówienia. Przykładem niech będzie pokrycia drewnem Ipe Lapacho sporej powierzchni dachu nad pomieszczeniem z otworem na okno dachowe. Wspomniany taras został wykonany w systemie SOFTLINE, charakteryzującym się niewidocznym montażem desek wykonanych z najwyższej jakości drewna. Wśród takich gatunków był wybrany przez klienta z Krakowa Ipe Lapacho, czyli ciężkie, twarde drewno z Ameryki Południowej w ciekawej kolorystyce zbliżonej do oliwkowej zieleni. Taras wykonany został w technologii pływającej, z uwagi na jego umiejscowienie nad pomieszczeniem. Konstrukcję nośną wykonano z drewna egzotycznego i wsparto na regulowanych wspornikach. Następnie wypoziomowana i wzmocniona konstrukcja nośna została pokryta deskami Ipe Lapacho w wersji gładkiej.

Chłodny kompozyt w nienagannym stylu 

Styl skandynawski wewnątrz domu czy mieszkania świetnie koresponduje z zimnym wykończeniem elewacji budynku. Do tego rodzaju wykończenia nie zawsze pasuje taras w kolorze naturalnego drewna, znacznie lepiej sprawdzi się kompozyt w chłodnym odcieniu. Taką właśnie realizację ma na koncie Idea Garden w pięknym domu położonym na skraju Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Wykonano tam taras ziemny, wykorzystując deskę pełną Twinson Massive PRO w kolorze dębu kamiennego. Ten rodzaj deski wyróżnia się wyjątkową trwałością, nie pęka, nie łuszczy się i nie odkształca, a ponadto nie widać na nim ani upływu czasu, ani spustoszenia, jakie w naturalnym drewnie może poczynić wilgoć. Konstrukcja nośna tarasu została zainstalowana na punktowych fundamentach, zaś do wykończenia krawędzi tarasu użyto listwy aluminiowej w kolorze srebrnym, co spotęgowało spójną stylistykę efektu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ