Wiele osób może dziwić dzisiejsza moda na krzesło z kołatką, zwłaszcza ustawione w salonie przy stole, przy którym wszyscy wspólnie zjadają posiłki. Tymczasem ozdobna kołatka wcale nie jest wymysłem ostatnich czasów, tylko rozwiązaniem znanym praktycznie od wielu wieków, a stworzonym w okresie, gdy meble były zdecydowanie cięższe aniżeli dziś.

Jak również i inne rozwiązania, które wracają do współczesnej mody z dalszych etapów dziejów, krzesło z kołatką jest dziś bardzo popularne i zdecydowanie chętniej kupowane aniżeli te standardowe, bez wszelkich ozdób. Przypadną do gustu przede wszystkim osobom, które lubują się w klasycznym stylu i zdecydowanie preferują ozdobność nad minimalizmem.

Dlaczego kołatka?

Jeszcze kilka wieków temu meble wykonywane były z litego drewna, zaś zdobienia np. z metaloplastyki. To wszystko sprawiało, że każdy mebel był ciężki – również i krzesła. W połączeniu ze zwyczajami z wyższych sfer – bo to one zwykle inwestowały w takie meble – ciężar mebli był zbyt duży, aby dżentelmen był w stanie odsunąć krzesło damie. Z uwagi na to, że przesunięcie takiego siedziska możliwe były zwykle dopiero przy wspólnych wysiłkach dwóch osób, stworzono właśnie krzesła z kołatką. Sama kołatka służyła jak uchwyt, dzięki któremu łatwiej był wygodnie złapać krzesło w dwie osoby i przesunąć je wspólnymi siłami. Dziś jednak, z oczywistych względów, kołatki służą głównie funkcjom dekoracyjnym.

Do jakiego wnętrza?

Krzesło z kołatką zwykle jest meblem tapicerowanym, często bogato zdobionym, dlatego nie w każdym wnętrzu będzie prezentować się dobrze. Pełen przepychu styl z licznymi zdobieniami oraz luksusowym materiałem obiciowym najlepiej sprawdzi się przede wszystkim we wnętrzach klasycznych, z ciężkimi meblami i w ciemnych barwach. Takie krzesła doskonale komponują się z drewnianą podłogą i masywnym, drewnianym stołem, przy którym cała rodzina spożywa wspólne posiłki. Istnieją jednak też bardziej nowoczesne krzesła z kołatką, o lżejszej budowie oraz wizualnie skromniejszych zdobieniach. Te będą doskonałe zarówno do salonu w stylu skandynawskim, z dużą przestrzenią, jak też tam, gdzie właściciele lubią mieszać style. W zestawieniu z prostym, nowoczesnym stołem takie krzesła będą wyglądać wprost idealnie.

Dzisiejsze krzesła wyposażone w kołatkę są przede wszystkim ostatnim krzykiem mody wracającej sprzed wielu wieków. Choć kołatki nie pełnią funkcji praktycznych, to świetnie wyglądają przy dobrze zaprojektowanych krzesłach ustawionych przede wszystkim w salonach o rozmaitym charakterze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ