Nowa sofa do salonu – poradnik przed wizytą w sklepie

0
849

Sofy to kluczowy element wyposażenia w wielu salonach. Na sofach leniuchujemy, spędzamy czas wolny, ucinamy popołudniowe drzemki oraz przyjmujemy gości. Sofa powinna być przede wszystkim przestronna i wygodna, a także wpasowana w aranżację pomieszczenia, w którym się znajdzie. Poniżej udzielamy kilku porad przed wyborem sofy – podpowiemy po jakie materiały obicia warto sięgnąć, jak powinna wyglądać konstrukcja wygodnej sofy oraz jakie parametry estetyczne mają największe znaczenie.

Sofa – rozmiar przede wszystkim

Rozmiar sofy zależy w pierwszej kolejności od ilości osób, które będą z niej regularnie lub sporadycznie korzystać. Im większa rodzina, lub im większą liczbę gości planujemy przyjmować, tym szerszą sofą warto wybrać. Standardowe sofy są 2- lub 3-osobowe. Na posadzenie większej liczby osób pozwolą nam sofy narożne, których długość siedziska sięga nawet ponad 4 metry.

Sofy narożne są też często stosowane w salonach niedużych rozmiarów oraz gdy potrzebna jest sofa z możliwością rozłożenia do postaci łóżka. Na takim posłaniu będą mogły pomieścić się nawet 3 osoby. Zaletą takich sof jest obecność tylko jednego lub dwóch podłokietników, co pozwala zwiększyć rozmiar siedzisk.

Sofa wygodna – czyli jaka? Najważniejsze elementy

By wybrana przez nas sofa była wygodna, warto zwrócić uwagę na miękkość, sposób wykonania obicia oraz wypełnienie. Szerokość siedzisk jest nie mniej ważna, ale także ich sprężystość i dopasowanie do oparcia. Elementy te powinny umożliwiać wygodne siedzenie zarówno w pozycji wyprostowanej jak i podczas opierania się.

Plecy nie powinny się męczyć podczas siedzenia, dlatego obicie na oparciu również powinno być miękkie. Podczas długich „posiadówek” z gośćmi lepiej sprawdzą się sofy z wysokim oparciem, które pozwalają wygodnie się rozłożyć; modele z oparciem niewysokim są najczęściej wybierane ze względu na ich potencjał aranżacyjny. Świetnie pasują do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym. Sofy o ciekawych kształtach, tworzących przyjemne dla oka bryły, znajdziesz pod adresem: https://meblem4.pl/.

Najbardziej wygodne sofy to te z możliwością regulacji ustawienia zagłówka oraz rozłożenia siedziska lub wysunięcia podnóżka. Idealnie pasują do długich seansów filmowych, zapewniając możliwość przyjęcia relaksującej pozycji.

Materiał i sposób wykonania

Tkanina, z której wykonane jest obicie sofy, pełni funkcje estetyczne oraz praktyczne. Oprócz tego, że dopełnia wyglądu pomieszczenia, to stanowi również zabezpieczenie samego mebla przed uszkodzeniem oraz poprawia komfort siedzenia.

Najchętniej wybierane obicia to te ze skóry ekologicznej lub naturalnej, a także różnego typu tkaniny. Zaletą skóry jest wysoka odporność na uszkodzenia oraz łatwe czyszczenie. Ponadto, są eleganckie – dodają salonowi klasy i elegancji. Tapicerka z tkaniny daje lepsze możliwości aranżacyjne w pomieszczeniach urządzonych w stylu rustykalnym lub nowoczesnym.

Jeśli zależy nam na bardzo miękkim siedzisku, warto wybrać sofy z wypełnieniem puchowym lub granulatem. Meble z takim wypełnieniem nie nadają się zazwyczaj do rozkładania i spania, jednak są bardzo wygodne w czasie siedzenia. Sofa wypoczynkowa powinna mieć twardsze wypełnienie dla prawidłowej pozycji w czasie snu – może być wypełniona pianką elastyczną lub mechanizmem sprężynowym. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ