Projekty nowoczesnych domów, które są najczęściej wybierane przez inwestorów można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to nowoczesne domy o niewielkiej powierzchni, najczęściej jednokondygnacyjne o prostej konstrukcji, czyli takie które wybudujemy nawet nie dysponując dużym budżetem. Drugi rodzaj, to te z oferty dla osób mających przeznaczone znacznie większe środki na ich budowę i utrzymanie. Domy te będą miały znacznie większe gabaryty, zwykle z poddaszem użytkowym lub po prostu piętrowe.
Nowoczesne domy parterowe
Jeżeli tylko nowoczesny dom parterowy ma powierzchnię nie przekraczającą stu metrów kwadratowych i nieskomplikowaną bryłę przykrytą dwuspadowym dachem, to możemy być pewni, że taki nowoczesny budynek oprócz walorów funkcjonalno-estetycznych będzie miał też relatywnie niski koszt realizacji i utrzymania. O ile budowa nowoczesnej małej parterówki to najprawdopodobniej najtańszy sposób na zamieszkanie we własnym domu jednorodzinnym, to zwiększając mocno powierzchnię domu parterowego do ponad 200m2, lądujemy na zupełnie przeciwnym biegunie. Jednokondygnacyjny, rozłożysty dom będzie miał nieproporcjonalnie dużą powierzchnię ścian zewnętrznych i połaci dachowych, a nawet wyposażając go w najnowocześniejsze systemy grzewcze i inne dostępne dla inteligentnego domu technologie, koszty utrzymania będą relatywnie wysokie. Nie mówiąc już o zwiększonych nakładach na etapie budowy.
Dom nowoczesny z poddaszem użytkowym
Jeżeli marzymy o dużym, nowoczesnym domu i dostępny budżet jest ograniczony, to bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie jednak dom z poddaszem użytkowym, albo wręcz nowoczesny dom piętrowy. Nie bójmy się także, jeżeli zapisy planu miejscowego lub Decyzji o Warunkach Zabudowy nakładają obowiązek dachu stromego i górną kondygnację w formie poddasza ze skosami. Mimo takich ograniczeń projektant bez problemu powinien poradzić sobie z zadaniem takiego rozplanowania funkcji wewnątrz i zakomponowania atrakcyjnej bryły domu z odpowiednio współczesnymi detalami wykończeń, by otrzymać finalnie na wskroś nowocześnie zaprojektowany dom zarówno w środku, jak i o nowoczesnych fasadach. Nawet takie z pozoru typowo tradycyjne elementy jak lukarny, mogą otrzymać nowoczesną, pudełkowatą formę z płaskim dachem na górze, co w połączeniu na przykład z dachem pozbawionym okapów zadba o odpowiednio współczesny klimat elewacji. Przykładem może być dość popularny gotowy projekt domu AVIATOR dostępny w serwisie Quattrodomy.pl. Poza nim znajdziemy tam też dużo innych propozycji nowoczesnych domów, które warto jest wziąć pod uwagę w poszukiwaniach projektu. Także pomieszczenia na poddaszu, mimo widocznych skosów mogą być zaaranżowane w ultranowoczesnym klimacie. Dobrze jest pomyśleć tutaj o trochę bardziej nieszablonowym podejściu przy samym meblowaniu oraz rozmieszczaniu poszczególnych sprzętów w pomieszczeniach. Wolnostojąca wanna w łazience, albo w sypialni podwójne łóżko postawione centralnie na tle wolnostojącej ściany przesłaniającej garderobę będzie tym, co mamy na myśli. Warto jest więc wyjść poza najłatwiejszy, ale dość banalny schemat rozstawiania mebli pod ścianami.
Projekty nowoczesnych domów na każdą kieszeń
Nowoczesny dom wcale nie znaczy od razu droższy, a może być wręcz przeciwnie. Jego naturalna dla obowiązującej współcześnie stylistyki prostota i pudełkowatość przekłada się zwykle na uproszczenie detali wykonawczych i zmniejszenie zużycia materiałów. Umiejętnie wydając też pieniądze na nowoczesne, energooszczędne instalacje wewnętrzne można też minimalizować wydatki, które będzie generować utrzymanie domu w przyszłości. Nie mówimy tutaj oczywiście o bezrefleksyjnym inwestowaniu w każdą nowość z ciekłokrystalicznym wyświetlaczem, ale o dobraniu urządzeń, które faktycznie będą użyteczne i przyczynią się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię. Jeżeli jesteś zainteresowany ochroną środowiska i w tym kontekście przyszłością nowoczesnych domów jednorodzinnych, polecamy przeczytać np ten artykuł: Cele Zrównoważonego Rozwoju w budownictwie jednorodzinnym i ich wpływ na projekty domów.