Nowoczesny salon to marzenie wielu z nas. W takim wnętrzu liczą się nie tylko wygodne meble, ale również praktyczne i dekoracyjne zarazem oświetlenie. Za jego pomocą możemy podkreślić pewne strefy we wnętrzu, a nawet ukryć jego wady lub podkreślić zalety. Nie możemy bagatelizować także innej funkcji światła, czyli budowania nastroju i atmosfery.

Rodzaje oświetlenia

Górny żyrandol wydaje się być przestarzałym sposobem na główne światło. Nie może go jednak zabraknąć w pomieszczeniu, ponieważ to on daje równomiernie rozproszone światło na cały salon. Jednak w nowoczesnym wnętrzu to stanowczo za mało – obecnie stosuje się również inne źródła, np. świetlówki, kinkiety, ukryte oprawy, taśmy ledowe i inne rozwiązania. Dzięki zastosowaniu różnych lamp możemy określić strefę posiłków, odpoczynku lub podkreślić wybrane miejsca na ścianie. Stosując pewne triki możemy zmienić proporcję wnętrza, podwyższyć lub obniżyć sufit, a także optycznie powiększyć pomieszczenie, np. jeżeli skierujemy snop światła na sufit, uzyskamy wówczas efekt podniesienia stropu. Warto też pamiętać o zasadzie spójności – aby nasz salon miał nowoczesny look, powinniśmy wybierać lampy zbliżone do siebie stylistyczne. Duże możliwości dają lampy Azzardo, które są produkowane w seriach zawierających dużą ilość modeli.

Strefy

Najważniejsze strefy salonu to jadalna i wypoczynkowa. Każda z nich wymaga innego oświetlenia – nad stołem niezbędna jest lampa skierowana w dół, najlepiej o ciepłej barwie. Ciekawym rozwiązaniem są potrójne lampy Azzardo złożone z trzech kloszy. Taki system wygląda bardzo nowocześnie, a przy tym jest funkcjonalny, zwłaszcza w przypadku dłuższych stołów.

W strefie wypoczynku mamy nieco więcej możliwości. W tym miejscu również przyda się ciepłe, miękkie światło, przy którym będziemy mogli się zrelaksować. Lampy mają przede wszystkim budować nastrój i umożliwiać spokojne spędzenie czasu. Warto jednak pomyśleć też o lampie podłogowej z możliwością skierowania źródła światła w wybranym kierunku, dzięki czemu będziemy mogli np. swobodnie czytać książkę.

Funkcja dekoracyjna

Oświetlenie może równiez pełnić rolę dekoracyjną. Jeżeli w salonie znajduje się ściana z cegły możemy zamontować na niej pojedyńcze kinkiety skierowane w górę lub podwójne dające światło w dół i w górę jednocześnie. Alternatywą dla kinkietów są reflektory, które możemy skierować w dowolnym kierunku. Popularne są także listwy oświetleniowe montowane tuż nad obrazem lub grafiką, które zwracają w ten sposób uwagę gości. Ciekawym rozwiązaniem są również listwy ledowe przyklejone tuż pod sufitem i osłonięte listwą dekoracyjną.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ