Nowoczesne oświetlenie w aranżacji wnętrz

0
1666

Współczesne rozwiązania w aranżacji wnętrz dają znacznie więcej możliwości niż te, które istniały dekadę czy dwie dekady temu. To niewątpliwy atut dla architektów wnętrz i dekoratorów, którzy doskonale orientują się w nowościach. Z ich wprowadzaniem do własnych mieszkań doskonale radzą sobie również inwestorzy. Korzystając z inspiracji, jakich dostarczają branżowe czasopisma oraz tematyczne strony internetowe, aranżują przemyślane, funkcjonalne i doskonale wpisujące się w nowoczesne trendy wnętrza.

Elementem, którego nie może zabraknąć w żadnym współcześnie aranżowanym mieszkaniu, jest oświetlenie. W zależności od funkcji wnętrza może się ono różnic sposobem realizacji. Zróżnicowanie dotyczy rodzaju opraw oświetleniowych, ich ilości, wielkości oraz sposobu montażu.

Futuryzm w oświetleniu

Niektóre oprawy bardziej niż tradycyjne lampy przypominają rzeźby lub dzieła sztuki nowoczesnej. Nic dziwnego, że przyciągają naszą uwagę i zaskakują. Nie zmienia to jednak ich funkcji, która pomimo niezwykłego designu pozostaje taka sama.

Wśród opraw o futurystycznej formie spotkamy się z lampami wiszącymi. Ta nierzadko wzorowana jest na figurach geometrycznych i inspirowana kształtami spotykanymi w świecie przyrody. Dzięki temu mamy okazję zobaczyć lampy o fascynujących i oryginalnych kształtach. Ich przykład może stanowić oprawa Spider, którą oferuje sklep z lampami Lampy.it. Jednak futurystyczne i zaskakujące formy nie są wyłącznie domeną lamp wiszących. Spotkamy się z nimi również pośród innych kategorii oświetlenia, w tym plafonów, kinkietów i lamp stojących.

Gdzie warto zastosować takie oświetlenie? Bardzo dobrze zaprezentuje się ono w pomieszczeniach zaaranżowanych zgodnie ze współczesnymi trendami z nutą ekstrawagancji. To propozycja dla osób odważnych, które nie boją się nowości w aranżacji wnętrz i odejścia od tradycyjnej formy.

Minimalizm wciąż w modzie

Producenci oświetlenia biorą pod uwagę różne potrzeby użytkowników. Dlatego wypuszczane na rynek oprawy charakteryzują się tak dużą różnorodnością materiałów, kształtów, kolorów i rozmiarów. Nie może wśród nich zabraknąć opraw bogato zdobionych, jak i tych bardzo skromnych i ubogich w formie. Nie oznacza to jednak, że nie zaprezentują się one efektownie. – Wręcz przeciwnie. Minimalistyczne oprawy oświetleniowe są bardzo cenione i to w wielu różnych stylach aranżacyjnych. Doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach utrzymanych w stylu nowoczesnym, skandynawskim i wielu innych.

Oprawy minimalistyczne pomimo skromnej formy mogą być bardzo eleganckie. W tym przypadku nie ma potrzeby stosowania wyszukanych kształtów i wymyślnych dekoracji. Podążająca za funkcją forma jest ceniona przez użytkowników lubiących praktyczne i proste rozwiązania. Kolorystyka minimalistycznych opraw zazwyczaj jest stonowana i monochromatyczna. Przykładem takich lamp są oprawy wpustowe oraz plafony natynkowe. W wielu przypadkach montuje się je w postaci większych instalacji świetlnych, którym została przypisana rola oświetlania ogólnego we wnętrzu.

Industrialne rozwiązania

Wiele osób zachwyca się stylem industrialnym. Nie wszyscy jednak zdołaliby zamieszkać w takim wnętrzu. Widoczne elementy konstrukcyjne budynku, zawieszone na gołym kablu żarówki, czy inne elementy wystroju wprowadzone do aranżacji wprost ze starych, pofabrycznych pomieszczeń nadają mieszkaniu specyficznego klimatu, który nie wszystkie osoby są w stanie zaakceptować. Czasem jednak industrialne oświetlenie można połączyć z innym stylem aranżacyjnym. Dzięki temu współczesne wnętrza nabierają specyficznego, nieco surowego klimatu, jednocześnie jednak nie są to typowe lofty, w których surowość przejawia się niemal w każdym wprowadzonym do aranżacji sprzęcie i meblu. Industrialne lampy mogą być bardzo zróżnicowane i spełniać we wnętrzu różne funkcje. Spotkamy wśród nich lampy „kwoki”, które doskonale zaprezentują się zawieszone w jadalni nad stołem albo w salonie nad strefą wypoczynkową. Będą to także umieszczone za metalową kratką plafony oraz zawieszone na gołym kablu żarówki. Cechą charakterystyczną industrialnego oświetlenia są widoczne elementy łączeń oraz liczne ślady uszkodzeń. Mogą to być pęknięcia, wgniecenia oraz ślady rdzy.

Nowoczesne oświetlenie może przybierać różne formy. Od niezwykle oryginalnych do wyjątkowo prostych. Od nieskazitelnie perfekcyjnych, do noszących liczne ślady uszkodzeń. Dostosowanie opraw do konkretnego wnętrza z uwagi na szeroki asortyment branży oświetleniowej nie powinno stanowić dużego problemu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ