Obróbki blacharskie i niezbędne akcesoria dachowe

Dach jest jednym z tych elementów domu, na które zwracamy szczególną uwagę. Razem z elewacją powinien stwarzać dobre połączenie, przede wszystkim pod względem kolorystycznym. Estetyczne wykonanie pokrycia dachowego i odpowiednio dobrane do niego kolory ścian decydują o ostatecznym wyglądzie domu. A ten powinien cieszyć oczy, nie tylko jego właścicieli.

Jednak estetycznie wykonany dach to nie wszystko. Podstawową jego funkcją jest osłanianie budynku przed wpływem czynników atmosferycznych. Aby tak było niezbędne jest wykonanie obróbek blacharskich. Są to takie elementy dachu, które uszczelniają go tam, gdzie kończy się połać. Wykonywane są z blachy płaskiej i najczęściej w tym samym kolorze, co pokrycie.

Miejsca, w których takie obróbki są montowane to: szczytowe krawędzie dachu, okap (najniższa krawędź) i kosz (wklęsły element na przecięciu dwóch połaci). Zabezpieczenia wymagają także te obszary, w których połać się komplikuje, np. kominy, okna dachowe lub włazy. Prawidłowo wykonane obróbki blacharskie w tych miejscach gwarantują szczelność i ochronę całej konstrukcji domu przed przenikaniem wody i wynikającym z tego możliwym zagrzybieniem.

Wykonanie obróbek blacharskich wiąże się z wykorzystaniem konkretnych akcesoriów dachowych.

  • Do krawędzi dachu używane są dachówki skrajne, zwane także wiatrownicami. Ze względu na swe położenie są narażone na działanie wiatru, więc należy je solidnie zamontować.

  • W przypadku wykończenia kalenicy, czyli miejsca przecięcia dwóch połaci, stosuje się gąsior. Służy on także do połączeń między kalenicami, kiedy mamy do czynienia z wielospadowymi dachami.

  • Zapewnienie odpowiedniej wentylacji dachu gwarantują dachówki wentylacyjne i tzw. wróblówki, które posiadają specjalne kratki wentylacyjne i chronią przed zagnieżdżaniem się ptaków pod okapem.

  • Niezbędnymi akcesoriami dachowymi są także te, które umożliwiają przeprowadzenie przewodów przez dach. Są to: dachówki antenowe, dachówki solarne do kolektorów słonecznych i ławy kominiarskie, zapewniające dostęp do komina.

  • Zabezpieczenie przed osuwającymi się bryłami śniegu gwarantują drabinki i płotki przeciwśnieżne.

  • Do akcesoriów dachowych można zaliczyć także kolektory słoneczne. Dzięki temu, że pochłaniają promienie słoneczne mogą wytworzyć energię potrzebną np. do ogrzania wody.

  • Dachowe kominki wentylacyjne wspomagają cyrkulację powietrza wewnątrz budynku.

Obróbki blacharskie i wykorzystywane przy nich akcesoria dachowe są koniecznym uzupełnieniem pokryć dachowych. Odpowiadają za właściwą ochronę domu przed stałą wilgotnością, a w konsekwencji zapewniają komfort mieszkania.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ