Ogród zimowy – czym jest i jak go zaaranżować?

0
809

W przeszłości posiadanie ogrodu zimowego świadczyło o zamożności rodów. Był budowany przy największych siedzibach ważnych, szlacheckich rodzin i miał zapewniać odpowiedni klimat do uprawy egzotycznych roślin i zimowych spotkań towarzyskich. Obecnie ogrody zimowe zyskują coraz większą popularność w wielu gospodarstwach. Jak je zaaranżować?

Ogrody zimowe buduje się przy domach z kilku powodów. Jednym z nich jest zwiększenie powierzchni użytkowej budynku. Może stanowić część domu, być czymś na kształt szklanego tarasu czy zabudowanej werandy. Zlokalizowany jest zazwyczaj przy jednej ze ścian budynku – przy salonie, jadalni czy sypialni. 

Takie miejsce może służyć jako dodatkowe pomieszczenie, np. oryginalny salon, w którym domownicy wypoczywają lub przyjmują gości czy jako gabinet do pracy.

Ogród zimowy – jak zaaranżować?

Ogród przy domu to najczęściej szklana konstrukcja oparta na na szkielecie drewnianym, aluminiowym, stalowym lub z PVC, przypominająca wyglądem szklarnię ogrodową. To ogród całoroczny, w którym nawet zimą można cieszyć się zieloną roślinnością. 

Odpowiednio skonstruowane pomieszczenie pozwala na stworzenie mikroklimatu, który pozwoli na uprawę nawet egzotycznych roślin. Musimy pamiętać, że rośliny potrzebują właściwej pielęgnacji. Ważne jest odpowiednie nawadnianie, nawożenie, a także zapewnienie optymalnej ilości światła. To miejsce, w którym łatwo poprawić sobie humor w pochmurne dni i cieszyć się namiastką lata, kiedy na zewnątrz plucha albo mróz.

Założenie ogrodu zimowego wymaga od nas podjęcia kilku istotnych kroków. Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: gdzie ma być zlokalizowany ogród? Czy będzie bezpośrednio przylegał do budynku, czy może będzie to pomieszczenie wolno stojące? Ważne jest też zaplanowanie roślin, które umieścimy w pomieszczeniu tak, aby kwitły przez cały rok.

To, jakie wymagania stawiamy przed ogrodem zimowym, pozwoli nam na zaplanowanie kosztów inwestycji. Wówczas budowa ogrodu zimowego nie zaskoczy nas nieprzewidzianymi wydatkami. Zgodnie z prawem budowlanym ogród zimowy wolno stojący możemy postawić bez żadnych pozwoleń, o ile jego powierzchnia nie przekracza 25 m2. Jeśli planujemy założyć większy ogród, przed przystąpieniem do prac musimy postarać się o pozwolenie na budowę.

Jak urządzić ogród zimowy?

Budowa ogrodu zimowego to jedno. Druga i jeszcze bardziej istotna kwestia to jego aranżacja. W takich miejscach świetnie sprawdzą się meble ogrodowe wykonane z technorattanu. Są odporne na takie warunki, jak duża wilgotność czy silne nasłonecznienie. Atrakcyjne oświetlenie pozwoli z kolei stworzyć niepowtarzalny klimat ogrodu.

Latarenki, świece czy ciekawe światła elektryczne idealnie zbudują atmosferę wypoczynku i relaksu. Nastrojowe oświetlenie podkreśli urodę roślin, a to z kolei sprawi, że wypoczynek blisko natury będzie prawdziwą przyjemnością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ