Okno w domu - jak je zagospodarować, by stanowiło część wystroju?

W każdym domu okno stanowi źródło naturalnego światła, ale także przestrzeń – często niewykorzystaną – która umożliwia nam holistyczną aranżację wnętrza. Ramy okienne w wielu mieszkaniach wyglądają tak samo, głównie przez wzgląd na popularność rozwiązań z PCV. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób potrafi ożywić swoje wnętrza, a nudne i mało oryginalne okna zamienić w pasujący do całego konceptu element wystroju. W jaki sposób to zrobić?

Okna i zasłony – nie tylko praktyczne zastosowania

Rolety, zasłony, a także żaluzje, to doskonały sposób, by podejść do kwestii praktycznej w sposób bardziej kreatywny. Nikt przecież nie powiedział, że te produkty muszą jedynie zasłaniać nasze okna i chronić domowników przed wzrokiem przechodniów bądź sąsiadów. Z trzech wymienionych akcesoriów zasłony najczęściej stanowią element dekoracyjny, zwłaszcza w bogato zdobionych pomieszczeniach. Jednak także rolety i żaluzje mogą sprawdzić się jako dopełnienie wystroju całego wnętrza. Planując styl, w jakim mamy zamiar urządzić daną przestrzeń – przede wszystkim kupując mieszkanie bądź dom w stanie deweloperskim – okno powinno stanowić punkt wyjścia, nie zaś konieczność, którą po prostu trzeba się zająć. Odpowiednio dobrane elementy wystroju okna mogą bowiem wpłynąć na optyczne powiększenie bądź pomniejszenie pokoju czy ocieplenie lub ochłodzenie panującej w nim atmosfery. Które rozwiązania wybrać zatem w różnego rodzaju wnętrzach?

Żaluzje – skandynawskie i tradycyjne wnętrza

Żaluzje często kojarzą nam się z przestrzeniami biurowymi, gdzie zasłania się okna przed spojrzeniem kolegów z pracy. To wizerunek raczej z amerykańskich seriali niż rzeczywistości. Żaluzje potrafią w przepiękny sposób dopełnić wystrój chociażby sypialni czy pokojów gościnnych, ale także kuchni. Wszystko oczywiście zależy od wybranego materiału. Coraz częściej wybierane drewno (tego typu żaluzje znajdziemy m.in. w ofercie firmy Winrol – https://www.winrol.com.pl/) wpisuje się chociażby w styl skandynawski, od kilku lat bardzo popularny w naszym kraju. Jednak to także wspaniałe dopełnienie klasycznych pomieszczeń, w których dominują głębokie kolory i ozdobne meble z dobrego gatunkowo drewna. Aluminiowe żaluzje mogą być z kolei dobrym wyjściem w kuchni urządzonej nowocześnie i minimalistycznie.

winrol

Rolety – uniwersalne rozwiązanie

Prawdą jest, że rolety dopasować można właściwie do każdego wnętrza. Wszystko jednak po raz kolejny zależy od materiału. Organza będzie dobrym wyjściem w salonie bądź kuchni, gdzie światło powinno optycznie powiększać pomieszczenie oraz pozwalać na dłuższe cieszenie się światłem dnia. W miejscach, w których chcemy przede wszystkim spokoju – takich jak sypialnia czy domowe biuro – najlepszym wyjściem będą cięższe rolety z bawełny, które nie przepuszczają światła. W ten sposób uda nam się dłużej cieszyć się dobrym snem. Co do koloru – właściwie wszystko zależy od planów wystroju. Rolety występują w wielu barwach.

Zasłony – tradycyjny szyk

Zasłony to jedne z najbardziej tradycyjnych praktycznych ozdób okiennych. Kojarzą się z ciężkimi falami materiału, które dopełniają bogate wnętrza. Jednak mogą być równie dobrze częścią wspomnianego wystroju skandynawskiego (gdy używamy materiałów w pastelowych, jasnych kolorach), czy też eleganckiego salonu w w stylu nowojorskim. Pamiętajmy też, że zasłony wykonywane są także z bardzo zwiewnych, lekkich tkanin, które pozwalają na „otwarcie” przestrzeni i podkreślenie dużych okien, na przykład wychodzących na taras.

Jak zatem widać, praktyczne i ozdobne rozwiązania przy oknach są w stanie wyczarować przeróżne efekty, w zależności od tego, z jakich kolorów i materiałów skorzystacie. A Wy, jak planujecie zaaranżować Wasze okna?

Opracowanie: Alicja Błysk

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ