Jadalnia jest często miejscem, w którym spędzamy czas zarówno całą rodziną, jak również z gronem przyjaciół. To też przestrzeń do codziennego życia, dlatego stół coraz częściej służy nam również do pracy czy papierkowej roboty. Czy w związku z tym stoły okrągłe w jadalni będą dobrym wyborem?
W świadomości wielu osób jedyny poprawny stół do jadalni to stół prostokątny. Faktycznie, jeszcze kilkanaście lat temu był on zdecydowanie bardziej funkcjonalny od klasycznego okrągłego stołu. Dziś na szczęście liczba projektów takich mebli znacznie wzrosła, dlatego w wielu przypadkach możemy wybrać swój idealny stół o okrągłym blacie. Musimy tylko wiedzieć, czym się kierować.
Jaki rozmiar stołu?
Wbrew pozorom stoły okrągłe lepiej nadają się do niewielkich wnętrz, zwłaszcza gdy planujemy, że na co dzień nie będzie z nich korzystać nie więcej niż 5-6 osób. Dzięki temu, że są okrągłe, nie muszą stać tak daleko od ściany jak stół prostokątny, przy którym inaczej nie wysuniemy krzesła spod blatu. Dlatego na początek warto ocenić, dla ilu osób będzie służył stół w codziennym użytkowaniu. Jego powierzchnia powyżej wspomnianych 6 osób będzie już niekorzystnie korelować z wnętrzem, ale i źle wpływać na relacje przy stole – oddalenie osób siedzących naprzeciwko siebie sprawi, że będzie trudno rozmawiać bez podnoszenia głosu.
Jaki materiał?
Dziś stoły okrągłe mogą być wykonane z różnych materiałów, choć nadal najbardziej popularne są te drewniane. Alternatywnie możemy szukać stołu z drewnianymi albo metalowymi nogami oraz szklanym blatem; wymaga on jednak dużo więcej czyszczenia aniżeli standardowy, drewniany model. Warto dobrać kolor drewna użytego do wykonania blatu pod kątem tego, jakie meble już mamy w pomieszczeniu. Dobrą praktyką będzie kupno od razu zestawu połączonego z krzesłami, dzięki czemu odpadnie nam konieczność dobierania siedzisk, kłopotliwe zwłaszcza w przypadku nietypowych projektów stołu.
A może… rozkładany?
Głównym argumentem osób, które uważają, że stoły okrągłe nie nadają się do salonów jest to, że nie da się przy nich zjeść kolacji z zaproszonymi gośćmi. Faktycznie, jeszcze kilkanaście lat temu to stoły prostokątne jako jedyne były rozkładane, tzn. miały rozsuwany blat i dokładaną do niego dodatkową, środkową część. Dziś tak samo wyglądają stoły okrągłe. Bez problemu wybierzemy model, który się rozkłada do kształtu owalnego, co umożliwia usadzenie kilku dodatkowych osób – na pewno nie mniej niż przy stole prostokątnym. Warto tylko pamiętać, że stoły okrągłe z funkcją rozkładania często są nieco droższe.